O‘zbekiston texnologiya ekotizimi AlchemistX Silicon Valley Residency Demo Day tadbirida yana bir bor o‘zining global miqyosdagi o‘sib borayotgan ishtirokini namoyish etdi. Tadbirda O‘zbekiston startaplari bilan birga MDH davlatlari, MENA mintaqasi va Singapurni ham o‘z ichiga olgan jami 20 ta jamoa qatnashdi.
Demo Day dasturining 11 haftalik intensiv akseleratsiya moduliga yakun yasab, asoschilarga o‘z yutuqlarini namoyish etish, investorlar bilan bog‘lanish va Silikon vodiysi ekspertlari bilan bevosita muloqot qilish imkonini berdi.
Ishtirokchi jamoalar endi 31-dekabrgacha davom etadigan Residency Phase bosqichiga o‘tadi. Ushbu bosqich AQSh bozoriga chiqish, mijozlar bilan ishlash va savdo pipeline’larini shakllantirishga qaratilgan.
_aFFQ0kz.png)
Demo Day davomida edtech, healthtech, B2B SaaS, sanoat avtomatlashtirish, kreativ texnologiyalar, aviatsiya texnologiyalari va boshqa yo‘nalishlardagi yechimlar taqdim etildi. Joriy cohort tarkibiga quyidagi startaplar kiradi: Tilmoch, Freyt (Lydya), Makon AI, Growy AI, Findecor, Zaiyo AI, Algebras AI, AidMi, One Health, Workinhood, Virtual Story, Ember AI, ViralVideo, EMMA Systems, InteractiveRange, Defect AI, QazTwin, Steppe AI, Aleem, RFxAI.
_F5PPVT8.png)
Dastur O‘zbekiston Raqamli texnologiyalar vazirligi, IT Park Uzbekistan, IT Park Ventures, shuningdek Qozog‘istonning Sun’iy intellekt va raqamli rivojlanish vazirligi, Astana Hub va Astana Hub Ventures tomonidan qo‘llab-quvvatlanadi. Dastur Alchemist Accelerator va Silkroad Innovation Hub tomonidan boshqariladi.

20 стартапов из Евразии представили свои решения на демо-дне AlchemistX Silicon Valley Residency
Стартап экосистема Узбекистана продемонстрировала своё усиливающееся глобальное присутствие на Demo Day программы AlchemistX Silicon Valley Residency, где стартапы из Узбекистана выступили вместе с основателями из стран СНГ, региона MENA и Сингапура — всего приняли участие 20 команд.
Demo Day стал завершением интенсивного 11-недельного акселерационного модуля, предоставив основателям возможность показать достигнутый прогресс, установить контакты с инвесторами и получить прямую обратную связь от экспертов Кремниевой долины.
Участники программы переходят к следующему этапу — Residency Phase, который продлится до 31 декабря и будет направлен на подготовку к выходу на рынок США, развитие клиентской базы и формирование воронок продаж.
_iMyVNQH.png)
Проекты, представленные на Demo Day, охватывали направления edtech, healthtech, B2B SaaS, промышленной автоматизации, креативных технологий, авиационных решений и других сфер. В состав текущего пула вошли: Tilmoch, Freyt (Lydya), Makon AI, Growy AI, Findecor, Zaiyo AI, Algebras AI, AidMi, One Health, Workinhood, Virtual Story, Ember AI, ViralVideo, EMMA Systems, InteractiveRange, Defect AI, QazTwin, Steppe AI, Aleem, RFxAI.
_HbRRsuB.png)
Программа реализуется при поддержке Министерства цифровых технологий Узбекистана, IT Park Uzbekistan, IT Park Ventures, а также Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Казахстана, Astana Hub и Astana Hub Ventures. Операторами программы выступают Alchemist Accelerator и Silkroad Innovation Hub.