Kimlar ishtirok etmoqda
Tanlovda maktab o‘quvchilari, talabalar va yosh tadbirkorlar qatnashmoqda. Eng ishtirokchi atigi 14 yoshda, eng kattasi esa 30 yoshda. Tanlov ishtirokchilarining o‘rtacha yoshi — 22.
Umumiy hisobda 869 ta jamoa ro‘yxatdan o‘tgan bo‘lib, ulardan 793 tasi ishtirokini tasdiqlagan. Arizalar soni bo‘yicha Toshkent shahri yetakchilik qilmoqda — 2 096 ishtirokchi va 574 jamoa. Keyingi o‘rinlarda esa Farg‘ona va Toshkent viloyatlari — har birida 464 ishtirokchi.
Qanday g‘oyalar taqdim etildi
Loyihalar mavzusi IT sohasidagi eng dolzarb yo‘nalishlarni qamrab olgan:
• ijtimoiy soha uchun raqamli yechimlar;
• sun’iy intellekt asosidagi xizmatlar;
• Micro-SaaS va AdTech;
• fintech va tadbirkorlik,
• kompyuter va mobil o‘yinlar.
Alohida qiziqish uyg‘otayotgan maxsus yo‘nalish — hakaton bo‘lib, unda 177 jamoa ishtirok etmoqda.
Hozirgi jarayon
Onlayn baholash bosqichida ekspertlar loyihalarni to‘rtta asosiy mezon bo‘yicha tekshirmoqda: mahsulot, salohiyat, biznes modeli va jamoa. Natijalar asosida eng kuchli loyihalar tanlab olinib, final sari yo‘lni davom ettiradi.
Nega bu muhim
“President Tech Award” mamlakatda yosh iste’dodlarni aniqlash va innovatsion g‘oyalarni qo‘llab-quvvatlash uchun asosiy maydonlardan biri bo‘lib qolmoqda. Ushbu tanlov startaplarning to‘laqonli kompaniyalarga aylanishiga xizmat qiluvchi ekotizimni shakllantirishga yordam bermoqda.

5,561 participants, 793 teams: online evaluation of President Tech Award projects has commenced
Uzbekistan has launched a key stage of the President Tech Award — the online evaluation of submitted projects. This year, the competition has attracted a record number of participants: 5,561 individuals from across all regions of the country.
Participants
The competition has brought together school pupils, university students, and young entrepreneurs. The youngest contestant is 14 years old, while the oldest is 30, with the average age being 22.
In total, 869 teams registered, of which 793 confirmed their participation. Tashkent leads in the number of applications with 2,096 participants and 574 teams, followed by the Fergana and Tashkent regions, each represented by 464 participants.
What ideas were presented
The scope of projects reflects the most relevant areas of IT:
• digital solutions for the social sector,
• AI-based services,
• Micro-SaaS and AdTech,
• fintech and entrepreneurship,
• computer and mobile games.
A highlight of this year’s competition is the hackathon track with 177 participating teams.
Current stage
At this stage, experts are conducting evaluations based on four key criteria: product, potential, business model, and team. The strongest projects will be selected to advance to the final round.
Why is this important
The President Tech Award continues to serve as one of the country’s premier platforms for identifying young talent and supporting innovative ideas, fostering an ecosystem that enables startups to evolve into full-fledged companies.