20-yanvar kuni Samarqandda Umummilliy “AI Hackathon”ning navbatdagi bosqichining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Samarqand bosqichida ishtirok etish uchun 400 ortiq yosh mutaxassis ro‘yxatdan o‘tdi. Uch kun davomida ular yirik IT kompaniyalari va mamlakatning boshqa tegishli tashkilot murabbiylari boshchiligidagi jamoalarda iqtisodiyot va ijtimoiy sohaning asosiy tarmoqlarida sun’iy intellekt loyihalarini ishlab chiqadilar.
Samarqand viloyati hokimi o‘rinbosari Rustam Qobilov tabrik so‘zi bilan chiqish qilib, viloyatda xakaton o‘tkazilishining ahamiyatini ta’kidladi:
— Biz Samarqandning tarixiy merosi va zamonaviy texnologiyalarni birlashtirishga intilamiz. Viloyatimiz nafaqat o‘zining buyuk o‘tmishi, balki yoshlari — minglab faol, bilimli yoshlari bilan ham faxrlanadi. Ikkinchi Umummilliy “AI Hackathon” Samarqand taraqqiyoti uchun muhim qadam bo‘lib, IT sohasi mutaxassislari uchun istiqbolli yo‘nalish bo‘ladi.
O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi Axborot texnologiyalari boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari Sarvar Mo‘minov xakaton ta’lim jarayoni va tashkilotlar faoliyatiga sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy etish bo‘yicha tizimli ishlarning bir qismi ekanligini ta’kidladi.
Yoshlar ishlari agentligi direktorining raqamlashtirish va sun’iy intellekt texnologiyalari bo‘yicha maslahatchisi Hasanxon Yusufxo‘jayevning so‘zlariga ko‘ra, yuqori natija ko‘rsatgan ishtirokchilar o‘z loyihalarini yanada rivojlantirish va startaplariga sarmoya kiritish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
— O‘zbekiston sun’iy intellekt sohasida Markaziy Osiyoda yetakchi o‘rinni egallab, global miqyosda o‘z mavqeini bosqichma-bosqich mustahkamlab bormoqda. Bundan tashqari, yaqin kelajakda O‘zbekistonda o‘z salohiyati va ko‘lami bo‘yicha Markaziy Osiyodagi eng yirik sun’iy intellekt infratuzilmasini ishga tushirish rejalashtirilgan, — dedi Yusufxo‘jayev.
Xakatonning bosh homiysi va hamkori Uzum milliy raqamli ekotizimi bo‘lib, loyiha O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Yoshlar ishlari agentligi, O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi, O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi, Kiberxavfsizlik markazi, IT Park Uzbekistan, Uzinfocom, UNICON, AI Alliance qo‘llab-quvvatlashida, shuningdek, AICA va ML Community kabi tashkilotlar bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda.
Xakaton ishtirokchilari mamlakatning yetakchi IT-kompaniyalari ekspertlaridan yordam olgan holda tibbiyot, kiberxavfsizlik, ta’lim, tadbirkorlik va sun’iy intellekt texnologiyalari yordamida taqiqlangan moddalar aylanishini nazorat qilish kabi sohalardagi loyihalar ustida ishlaydilar. Bundan tashqari, ishtirokchilar uchun IT sohasidagi mutaxassislar bilan mahorat darslari va seminarlar o‘tkazish rejalashtirilgan.
Umummilliy AI Hackathon’ning birinchi bosqichi 2025-yil oktyabr oyida boshlangan va joriy yil oxirigacha respublikaning barcha hududlarida amalga oshiriladi. Xakaton finali 2026-yil dekabr oyida Toshkentda bo‘lib o‘tadi, unda butun mamlakatning eng yaxshi jamoalari sun’iy intellekt sohasidagi o‘z ishlanmalarini taqdim etadilar.

В Самарканде стартовал очередной этап Национального AI Hackathon
20 января в Самарканде прошла церемония открытия очередного этапа Национального AI Hackathon. В течение трёх дней они будут разрабатывать проекты в области искусственного интеллекта в ключевых секторах экономики и социальной сферы, работая в командах под руководством менторов из крупных IT-компаний и других профильных организаций страны.
С приветственным словом выступил заместитель хокима Самаркандской области Рустам Кобилов, отметив значимость проведения хакатона в регионе:
— Мы стремимся объединить историческое наследие Самарканда и современные технологии. Наш регион гордится не только своим великим прошлым, но и своей молодежью — тысячами активных, образованных ребят. Второй Национальный хакатон по искусственному интеллекту станет важным шагом для развития Самарканда и задаст перспективное направление для специалистов в сфере IT.
Сарвар Муминов, заместитель начальника Управления информационных технологий Министерства дошкольного и школьного образования Республики Узбекистан, подчеркнул, что хакатон является частью системной работы по внедрению технологий искусственного интеллекта в образовательный процесс и деятельность организаций.
По словам советника директора Агентства по делам молодёжи по вопросам цифровизации и технологий искусственного интеллекта Хасанхона Юсуфходжаева, участники, показавшие высокие результаты, получат возможность дальнейшего развития своих проектов и получить инвестицию в свои стартапы.
— Узбекистан занимает лидирующие позиции в Центральной Азии в сфере искусственного интеллекта и постепенно укрепляет свои позиции на глобальном уровне. Кроме того, в скором времени в Узбекистане планируется запуск инфраструктуры искусственного интеллекта, которая станет крупнейшей в Центральной Азии по своему потенциалу и масштабу, — отметил Юсуфходжаев.
Генеральным спонсором и партнером хакатона стала национальная цифровая экосистема Uzum, проект реализуется при поддержке Министерства здравоохранения Республики Узбекистан, Министерства цифровых технологий Республики Узбекистан, Министерства внутренних дел Республики Узбекистан, Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан, Агентства по делам молодежи, Министерства дошкольного и школьного образования Республики Узбекистан, Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан, а также Центра кибербезопасности, IT Park Uzbekistan, Uzinfocom, UNICON, и AI Alliance. Также партнерами по организации хакатона стали AICA и ML Community.
Участники хакатона будут работать над проектами в таких сферах, как медицина, кибербезопасность, образование, предпринимательство и контроль над оборотом запрещенных веществ с помощью ИИ-технологий, получая помощь от экспертов из ведущих IT-компаний страны. Кроме того, для участников запланированы мастер-классы и семинары с экспертами в области IT.
Первый этап национального AI Хакатона стартовал в октябре 2025 года и будет реализован во всех регионах республики до конца текущего года. Финал хакатона состоится в декабре 2026 года в Ташкенте, где лучшие команды со всей страны представят свои разработки в области искусственного интеллекта.