Abdulakhad Kuchkarov mintaqaning beshta mamlakatidan jamoalarni birlashtiruvchi Digital Startup Awards (DSA) akseleratsiya dasturi ishtirokchilari bilan uchrashuv o'tkazdi. U kuchli xalqaro jamoalar hamkorlik qilib rivojlanishi uchun DSA kabi birlashtiruvchi platformaga ega bo'lish muhimligini ta'kidladi.
Bosh direktorning asosiy xulosasiga ko‘ra, hozir startaplar uchun O‘zbekiston bozoriga kirishning eng qulay davri. Bozor tez rivojlanmoqda, sharoitlar yaxshilanmoqda va birinchi kirgan jamoalar sezilarli ustunlikka ega bo‘ladi. Shuningdek, DSA akseleratsiyasi bir nechta davlatlardan kelgan kuchli jamoalarni birlashtirib, mintaqaviy ishonch va hamkorlikni mustahkamlab bormoqda.
DSAda ishtirok etayotgan asoschilar Qozog'iston, Qirg'iziston, Ozarbayjon, Tojikiston va Mo‘g‘uliston vakillik qiladi. Ularning umumiy bahosi taxminan 50 million dollarni tashkil etadi.
Uchrashuv dasturning xalqaro mohiyati, ekotizim hamkorlarining ishonchi va mintaqaning startap landshaftining o'sib borayotgan salohiyatini ta'kidladi.

Генеральный директор IT Park Uzbekistan встретился с участниками Digital Startup Awards
Абдулахад Кучкаров провел встречу с участниками акселерационной программы Digital Startup Awards (DSA), в которой принимают участие команды из пяти стран региона. Он подчеркнул важность наличия такой объединяющей платформы, как DSA, где сильные международные команды могут сотрудничать и развиваться.
Согласно основному выводу генерального директора, сейчас самое благоприятное время для стартапов выйти на узбекский рынок. Рынок быстро развивается, условия улучшаются, и первые команды, которые выйдут на рынок, получат значительное преимущество. Кроме того, акселерация DSA объединяет сильные команды из нескольких стран, укрепляя региональное доверие и сотрудничество.
Основатели, участвующие в DSA, представляют Казахстан, Кыргызстан, Азербайджан, Таджикистан и Монголия. Их совокупная оценка составляет около 50 миллионов долларов.
На встрече был подчеркнут международный характер программы, уверенность партнеров экосистемы и растущий потенциал стартап-сферы региона.