Qoraqalpog'istonda IT'ni rivojlantirish: vazir yangi ustuvor yo'nalishlarni belgilab berdi
Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov IT Park'ning Qoraqalpog'istondagi filialiga tashrif buyurib, hududning texnologik rivojlanishini kuchaytirish bo'yicha strategik maqsadlarni belgilab berdi. Tashrif davomida yosh mutaxassislarni qo'llab-quvvatlash va ularning g'oyalarini xalqaro bozorlarga olib chiqishga qaratilgan istiqbolli loyihalar muhokama qilindi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning 2024-yil avgust oyida Qoraqalpog'istonga tashrifi viloyatda IT sohasini rivojlantirishda muhim voqea bo'ldi. Davlatimiz rahbari yosh IT-mutaxassislar uchun qulay muhit yaratish masalalariga alohida e'tibor qaratdi.Shavkat Mirziyoyev startaplarni qo'llab-quvvatlashda ularning shakllanishi va xalqaro bozorlarga chiqishiga kompleks yondashuv muhimligini ta'kidladi. Prezidentimiz texnologik sohaning rivojlanishi hududning iqtisodiy o'sishiga bevosita ta'sir ko'rsatib, investitsiyalarni jalb etish, aholi bandligini oshirish va turmush sifatini yaxshilash uchun yangi imkoniyatlar ochishini ta'kidladi.
Digital Uzbekistan-2030 strategik ustuvorliklariga amal qilgan holda, Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov Qoraqalpog'istonda IT sohasini rivojlantirishning asosiy yo'nalishlarini ko'rsatib o'tdi. IT-xizmatlarning eksport salohiyatini kengaytirish va yoshlar uchun yuqori maoshli ish o'rinlari yaratishni ko'paytirish ustuvor vazifalar qatoriga kiradi. Vazir viloyatga xorijiy kompaniyalarni jalb qilish muhimligini, bu esa tajriba almashish, ilg'or texnologiyalarni joriy etish va bozorda raqobat darajasini oshirish uchun yangi imkoniyatlar yaratishini ta'kidladi.
Vazir Qoraqalpog'istonga tashrifi doirasida "Voice Solution VB" BPO markazi faoliyati bilan ham tanishdi. Markaz 2024-yil yakuniga qadar 100 dan ortiq yangi ish o'rinlarini yaratish orqali mintaqada IT-xizmatlar eksporti hajmini oshirishni maqsad qilgan. Ushbu reja joriy yilning 20-iyunida vazir tashabbusi asosida tasdiqlangan bo'lib, unga ko'ra markazga Nukusdagi IT Park binosining 16-qavati to'liq ajratilgan.
Sherzod Shermatov markaz xodimlari bilan muloqotda yoshlarning IT sohasidagi salohiyatini yuqori baholadi va ularning xorijiy bozorlar bilan ishlash tajribasini yanada oshirish muhimligini ta'kidladi. Shuningdek, markaz rahbariyatiga ish o'rinlarini ko'paytirish, xizmatlar sifatini oshirish va yangi mijozlarni jalb qilish bo'yicha bir qator takliflar taqdim etildi.
Tashrif yakunida vazir Sherzod Shermatov belgilangan vazifalarning muvaffaqiyatli bajarilishi Qoraqalpog'istonni O'zbekistonning asosiy texnologik markazlaridan biriga aylantirish yo'lida muhim qadam bo'lishini ta'kidladi. Vazir iqtisodiy o'sish va mintaqaning global IT-bozoridagi raqobatbardoshligini oshirishga hissa qo'shadigan innovatsion ekotizimni yaratish uchun barcha manfaatdor tomonlar - davlat, biznes va yoshlar birgalikda ishlashi muhimligini ta'kidladi.

Развитие IT в Каракалпакстане: министр обозначил новые приоритеты
Министр цифровых технологий Шерзод Шерматов посетил филиал IT Park в Каракалпакстане, обозначив стратегические цели для усиления технологического развития региона. В ходе визита были обсуждены перспективные проекты, направленные на поддержку молодых специалистов и продвижение их идей на международные рынки.
Визит президента Шавката Мирзиёева в Каракалпакстан в августе 2024 года стал значимым событием для развития IT-сферы региона. Глава государства уделил особое внимание вопросам создания благоприятной среды для молодых IT-специалистов. Он подчеркнул важность комплексного подхода к поддержке стартапов — от их становления до выхода на международные рынки. Президент отметил, что развитие технологического сектора напрямую влияет на экономический рост региона и открывает новые возможности для привлечения инвестиций, повышения уровня занятости и улучшения качества жизни населения.
Следуя стратегическим приоритетам Digital Uzbekistan-2030, министр цифровых технологий Шерзод Шерматов выделил ключевые направления развития IT-сектора в Каракалпакстане. В числе приоритетных задач — расширение экспортного потенциала IT-услуг и увеличению создания числа высокооплачиваемых рабочих мест для молодежи. Министр подчеркнул важность привлечения в регион иностранных компаний, что создаст новые возможности для обмена опытом, внедрения передовых технологий и повышения уровня конкуренции на рынке.
В рамках визита в Каракалпакстан министр также ознакомился с деятельностью Центра BPO “Voice Solution VB”. Центр нацелен на увеличение объема экспорта IT-услуг в регионе за счет создания более 100 новых рабочих мест к концу 2024 года. Этот план был утвержден 20 июня этого года на основе инициативы министра, согласно которой центру полностью выделили 16-й этаж здания IT Park в Нукусе.
В ходе общения с сотрудниками центра Шерзод Шерматов высоко оценил потенциал молодых людей в сфере IT и подчеркнул важность дальнейшего повышения их опыта работы с зарубежными рынками. Также руководству центра был представлен ряд предложений по увеличению числа рабочих мест, повышению качества услуг и привлечению новых клиентов.
В завершение визита министр Шерзод Шерматов отметил, что успешное выполнение поставленных задач станет важным шагом на пути превращения Каракалпакстана в один из ключевых технологических хабов Узбекистана. Он подчеркнул важность совместной работы всех заинтересованных сторон — государства, бизнеса и молодежи — для создания инновационной экосистемы, которая будет способствовать экономическому росту и повышению конкурентоспособности региона на глобальном IT-рынке.