“Microsoft” kompaniyasi 3-yanvar kuni xabar berishicha, 2025-moliyaviy yilda sun’iy intellekt modellarini o‘qitish hamda sun’iy intellekt va bulutli texnologiyalarga asoslangan ilovalarni joylashtirish uchun ma’lumotlarni qayta ishlash markazlarini yaratishga taxminan 80 milliard dollar sarmoya kiritishni rejalashtirmoqda.
Markaz asosiy e’tiborini ma’lumotlarni qayta ishlash, mashinali o‘qitish va kognitiv texnologiyalar sohasida yangi yechimlarni ishlab chiqishga qaratadi. Ushbu tashabbus “Microsoft”ning sun’iy intellektni o‘z mahsulotlariga, jumladan bulutli xizmatlar va ishlab chiquvchilar uchun vositalarga joriy qilish strategiyasining bir qismi bo‘ldi. Yangi markaz yetakchi universitetlar va startaplar bilan yaqin hamkorlikda ishlaydi, shuningdek, butun dunyodan olimlar va muhandislarni faol jalb etadi.
- Google kvant chipini yaratdi
“Google” kompaniyasi “Willow” deb nomlangan yangi kvant chipini taqdim etdi. U masshtab oshishi bilan xatolar sonini eksponensial tarzda kamaytirishga qodir bo‘lib, bu kvant xatolarini tuzatish sohasida muhim yutuq hisoblanadi. “Willow” etalon hisob-kitobni besh daqiqadan kamroq vaqt ichida amalga oshirdi, bu esa superkompyuterda 10 septillion yil vaqt talab qiladi. Ushbu yutuq tibbiyot, energetika va sun’iy intellekt kabi sohalarda inqilob qilishi mumkin bo‘lgan tijoriy ahamiyatga ega kvant kompyuterlarini yaratish yo‘lidagi muhim qadamdir.
- Janubiy Koreya ishchi kuchining 10 foizini robotlar bilan almashtirgan birinchi davlat bo‘ldi
Janubiy Koreya sanoatdagi ishchi kuchining 10 foizdan ortig‘ini robotlar bilan almashtirgan dunyodagi birinchi davlat bo‘ldi. Xalqaro robototexnika federatsiyasining “World Robotics 2024” yillik so‘rovi ma’lumotlariga ko‘ra, hozirda mamlakatda har 10 ming xodimga 1102 ta robot to‘g‘ri keladi, bu so‘nggi yillarda butun dunyodagi fabrikalardagi eng yuqori ko‘rsatkichdir.
- Sun’iy intellektga kiritilgan investitsiyalar 2024-yilda yangi rekord o‘rnatdi — 56 milliard dollarlik 885 ta bitim
O‘tgan 2024-yilda matn, tasvir, video, nutq, musiqa va boshqa ko‘plab narsalarni yaratish uchun sun’iy intellektga asoslangan bir qator ilovalar, vositalar va xizmatlarni o‘z ichiga olgan generativ sun’iy intellektga investitsiyalar yangi cho‘qqilarga ko‘tarildi. Dunyo bo‘ylab ushbu sohadagi kompaniyalar 885 ta bitim doirasida venchur investorlardan 56 milliard dollar jalb qildi. Bu umumiy miqdor ushbu segment uchun yangi rekord hisoblanadi. Bu 2023-yilga nisbatan 192 foizga o‘sdi, o‘shanda investorlar 691 ta bitim doirasida generativ sun’iy intellekt sohasidagi startaplarga 29,1 milliard dollar sarmoya kiritgan edilar.

Digest: Top Key Events in the IT World (Late December–Early January)
In the 2025 fiscal year, Microsoft plans to invest approximately $80 billion in the establishment of data centers dedicated to the training of artificial intelligence models and the deployment of AI-based applications and cloud technologies, the company announced on January 3.
The center will focus on developing new solutions in data processing, machine learning, and cognitive technologies. This initiative is part of Microsoft’s broader strategy to integrate AI capabilities into its products, including cloud services and developer tools. The new center will closely collaborate with leading universities and startups, actively attracting scientists and engineers from around the globe.
- Google Unveils Quantum Chip
Google has introduced a new quantum chip Willow, capable of exponentially reducing error rates as its scale increases. This advancement represents a pivotal breakthrough in quantum error correction. The Willow chip performed a benchmark calculation in under five minutes — a task that would require a supercomputer an estimated 10 septillion years to complete. This achievement marks a significant milestone in the creation of commercially viable quantum computers, which have the potential to revolutionize fields such as healthcare, energy, and artificial intelligence.
- South Korea Becomes the First Country to Replace 10% of Its Workforce with Robots
South Korea has become the first country in the world to replace over 10% of its industrial workforce with robots. According to the World Robotics 2024 report by the International Federation of Robotics, the nation now boasts 1,102 robots per 10,000 employees — the highest density of robots on factory floors globally in recent years.
- AI Investments in 2024 Hit Record High with 885 Deals Worth $56 Billion
In 2024, investments in generative artificial intelligence — encompassing various AI-driven applications, tools, and services for the creation of text, images, videos, speech, music, and more — reached unprecedented levels. Companies in this sector globally raised $56 billion from venture investors across 885 transactions. This figure represents a new record for this segment, reflecting a 192% increase compared to 2023, during which $29.1 billion was invested in generative AI startups across 691 deals.
Weekly Summary
The year 2025 is progressing rapidly with technological innovations across diverse sectors. Leading technology giants continue to invest in the development of AI and quantum technologies.