“Microsoft” kompaniyasi 3-yanvar kuni xabar berishicha, 2025-moliyaviy yilda sun’iy intellekt modellarini o‘qitish hamda sun’iy intellekt va bulutli texnologiyalarga asoslangan ilovalarni joylashtirish uchun ma’lumotlarni qayta ishlash markazlarini yaratishga taxminan 80 milliard dollar sarmoya kiritishni rejalashtirmoqda.
Markaz asosiy e’tiborini ma’lumotlarni qayta ishlash, mashinali o‘qitish va kognitiv texnologiyalar sohasida yangi yechimlarni ishlab chiqishga qaratadi. Ushbu tashabbus “Microsoft”ning sun’iy intellektni o‘z mahsulotlariga, jumladan bulutli xizmatlar va ishlab chiquvchilar uchun vositalarga joriy qilish strategiyasining bir qismi bo‘ldi. Yangi markaz yetakchi universitetlar va startaplar bilan yaqin hamkorlikda ishlaydi, shuningdek, butun dunyodan olimlar va muhandislarni faol jalb etadi.
- Google kvant chipini yaratdi
“Google” kompaniyasi “Willow” deb nomlangan yangi kvant chipini taqdim etdi. U masshtab oshishi bilan xatolar sonini eksponensial tarzda kamaytirishga qodir bo‘lib, bu kvant xatolarini tuzatish sohasida muhim yutuq hisoblanadi. “Willow” etalon hisob-kitobni besh daqiqadan kamroq vaqt ichida amalga oshirdi, bu esa superkompyuterda 10 septillion yil vaqt talab qiladi. Ushbu yutuq tibbiyot, energetika va sun’iy intellekt kabi sohalarda inqilob qilishi mumkin bo‘lgan tijoriy ahamiyatga ega kvant kompyuterlarini yaratish yo‘lidagi muhim qadamdir.
- Janubiy Koreya ishchi kuchining 10 foizini robotlar bilan almashtirgan birinchi davlat bo‘ldi
Janubiy Koreya sanoatdagi ishchi kuchining 10 foizdan ortig‘ini robotlar bilan almashtirgan dunyodagi birinchi davlat bo‘ldi. Xalqaro robototexnika federatsiyasining “World Robotics 2024” yillik so‘rovi ma’lumotlariga ko‘ra, hozirda mamlakatda har 10 ming xodimga 1102 ta robot to‘g‘ri keladi, bu so‘nggi yillarda butun dunyodagi fabrikalardagi eng yuqori ko‘rsatkichdir.
- Sun’iy intellektga kiritilgan investitsiyalar 2024-yilda yangi rekord o‘rnatdi — 56 milliard dollarlik 885 ta bitim
O‘tgan 2024-yilda matn, tasvir, video, nutq, musiqa va boshqa ko‘plab narsalarni yaratish uchun sun’iy intellektga asoslangan bir qator ilovalar, vositalar va xizmatlarni o‘z ichiga olgan generativ sun’iy intellektga investitsiyalar yangi cho‘qqilarga ko‘tarildi. Dunyo bo‘ylab ushbu sohadagi kompaniyalar 885 ta bitim doirasida venchur investorlardan 56 milliard dollar jalb qildi. Bu umumiy miqdor ushbu segment uchun yangi rekord hisoblanadi. Bu 2023-yilga nisbatan 192 foizga o‘sdi, o‘shanda investorlar 691 ta bitim doirasida generativ sun’iy intellekt sohasidagi startaplarga 29,1 milliard dollar sarmoya kiritgan edilar.

Дайджест: ТОП-важных событий в мире IT (конец декабря-начало января)
1. Новый виток в развитии искусственного интеллекта: Microsoft анонсировала запуск собственного ИИ-центра
В 2025 финансовом году Microsoft планирует инвестировать около $80 млрд в создание центров обработки данных для обучения моделей искусственного интеллекта и развертывания приложений на основе ИИ и облачных технологий, сообщила компания 3 января.
Центр будет сосредоточен на разработке новых решений в области обработки данных, машинного обучения и когнитивных технологий. Эта инициатива стала частью стратегии Microsoft по интеграции ИИ в свои продукты, включая облачные сервисы и инструменты для разработчиков. Новый центр будет работать в тесном сотрудничестве с ведущими университетами и стартапами, а также активно привлекать ученых и инженеров со всего мира.
2. Google создала квантовый чип
Google презентовала новый квантовый чип под названием Willow. Он способен экспоненциально уменьшать количество ошибок по мере увеличения масштаба, что является важным прорывом в области коррекции квантовых ошибок. Willow выполнил эталонный расчет менее чем за пять минут, что заняло бы у суперкомпьютера 10 септиллионов лет. Это достижение знаменует собой значительный шаг к созданию коммерчески значимых квантовых компьютеров, которые могут произвести революцию в таких областях, как медицина, энергетика и искусственный интеллект.
3. Южная Корея стала первой страной, заменившей 10% рабочей силы роботами
Южная Корея стала первой страной в мире, которая заменила роботами более 10% своей рабочей силы в промышленности. По данным ежегодного опроса World Robotics 2024 Международной федерации робототехники, в настоящее время в стране насчитывается 1102 робота на 10 тыс. сотрудников, что является самым высоким соотношением на фабриках во всем мире за последние годы.
4. Инвестиции в ИИ в 2024 году побили новый рекорд — 885 сделок на $56 млрд
В ушедшем 2024 году инвестиции в генеративный искусственный интеллект, который включает в себя ряд приложений, инструментов и сервисов на базе ИИ для создания текста, изображений, видео, речи, музыки и многого другого, достигли новых высот. Компании в этой сфере по всему миру привлекли $56 млрд от венчурных инвесторов в рамках 885 сделок. Эта общая сумма является новым рекордом для этого сегмента. Она выросла на 192% по сравнению с 2023 годом, когда инвесторы вложили $29,1 млрд в стартапы в сфере генеративного ИИ в рамках 691 сделки.
Итоги недели
2025 год продолжает набирать обороты с технологическими новшествами в разных отраслях. Технологические гиганты продолжают инвестировать в развитие ИИ и квантовых технологий.