Digital Startup Awards (DSA) dasturining akseleratsiya treki muvaffaqiyatli yakunlandi, bu startaplarning o‘lchanadigan o‘sish natijalarini hamda bozor va investorlar tomonidan yuqori qiziqishni namoyish etdi. Dastur O'zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi, IT Park Uzbekistan, IT Park Ventures, StartupBase va Red Team Accelerator ishtirokida amalga oshirildi.
Akseleratsiya doirasida 400 ga yaqin arizalar qabul qilindi, tanlov natijalariga ko‘ra eng istiqbolli texnologik loyihalari bo‘lgan 14 ta ta’sischi dasturga kiritildi. 12 hafta davomida jamoalar Markaziy Osiyoning yetakchi trekerlari rahbarligida mahsulot, biznes-model, sotuvlar va sarmoyaviy tayyorgarlik ustida ishlagan holda intensiv trekingdan o‘tdilar.
Dastur natijalariga ko‘ra, startaplar oylik daromadning 208% ga o‘sishini ko‘rsatdi va akseleratsiya davrida ishtirokchilarning umumiy daromadi 2 493 000 dollarni tashkil etdi. Qat’iy va yumshoq investitsiya majburiyatlari shaklida qariyb 2 million dollar jalb etilgani ham muhim natija bo‘ldi.
Dastur davomida ishtirokchilar bozorning eng yirik o‘yinchilari, jumladan Uzcard, Click va Hambi bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yishdi, bu esa yechimlarning amaliy ahamiyatini va ularning kengayishga tayyorligini tasdiqladi.
DSA akseleratsiya treki o‘sish, investitsiyalarni jalb qilish va startaplarning korporativ va moliyaviy sheriklikka chiqishi vositasi sifatida o‘z samaradorligini tasdiqladi. Dastur kelgusi yilda ham davom ettirilib, Markaziy Yevroosiyolik asoschilar uchun imkoniyatlarni kengaytiradi.

Digital Startup Awards: итоги акселерационного трека
Акселерационный трек программы Digital Startup Awards (DSA) успешно завершился, продемонстрировав измеримые результаты роста стартапов и высокий интерес со стороны рынка и инвесторов. Программа была реализована при участии Министерства цифровых технологий Республики Узбекистан, IT Park Uzbekistan, IT Park Ventures, StartupBase и Red Team Accelerator.
В рамках акселерации было получено почти 400 заявок, по итогам отбора в программу вошли 14 фаундеров с наиболее перспективными технологическими проектами. В течение 12 недель команды проходили интенсивный трекинг под руководством ведущих трекеров Центральной Азии, работая над продуктом, бизнес-моделью, продажами и инвестиционной готовностью.
По итогам программы стартапы показали рост месячной выручки на 208%, а совокупная выручка участников за время акселерации составила $2 493 000. Важным результатом стало также привлечение почти $2 млн в формате hard и soft investment commitments.
В ходе программы участники запустили партнёрства с крупнейшими игроками рынка, включая Uzcard, Click и Hambi, что подтвердило практическую ценность решений и их готовность к масштабированию.
Акселерационный трек DSA подтвердил свою эффективность как инструмента роста, привлечения инвестиций и выхода стартапов на корпоративные и финансовые партнёрства. Программа будет продолжена и в следующем году, расширяя возможности для основателей из Центральной Евразии.