Digital Startup Awards (DSA) dasturining akseleratsiya treki muvaffaqiyatli yakunlandi, bu startaplarning o‘lchanadigan o‘sish natijalarini hamda bozor va investorlar tomonidan yuqori qiziqishni namoyish etdi. Dastur O'zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi, IT Park Uzbekistan, IT Park Ventures, StartupBase va Red Team Accelerator ishtirokida amalga oshirildi.
Akseleratsiya doirasida 400 ga yaqin arizalar qabul qilindi, tanlov natijalariga ko‘ra eng istiqbolli texnologik loyihalari bo‘lgan 14 ta ta’sischi dasturga kiritildi. 12 hafta davomida jamoalar Markaziy Osiyoning yetakchi trekerlari rahbarligida mahsulot, biznes-model, sotuvlar va sarmoyaviy tayyorgarlik ustida ishlagan holda intensiv trekingdan o‘tdilar.
Dastur natijalariga ko‘ra, startaplar oylik daromadning 208% ga o‘sishini ko‘rsatdi va akseleratsiya davrida ishtirokchilarning umumiy daromadi 2 493 000 dollarni tashkil etdi. Qat’iy va yumshoq investitsiya majburiyatlari shaklida qariyb 2 million dollar jalb etilgani ham muhim natija bo‘ldi.
Dastur davomida ishtirokchilar bozorning eng yirik o‘yinchilari, jumladan Uzcard, Click va Hambi bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yishdi, bu esa yechimlarning amaliy ahamiyatini va ularning kengayishga tayyorligini tasdiqladi.
DSA akseleratsiya treki o‘sish, investitsiyalarni jalb qilish va startaplarning korporativ va moliyaviy sheriklikka chiqishi vositasi sifatida o‘z samaradorligini tasdiqladi. Dastur kelgusi yilda ham davom ettirilib, Markaziy Yevroosiyolik asoschilar uchun imkoniyatlarni kengaytiradi.

Digital Startup Awards: results of the acceleration track
The acceleration track of the Digital Startup Awards (DSA) program has been successfully completed, demonstrating measurable results in startup growth and high interest from the market and investors. The program was implemented with the participation of the Ministry of Digital Technologies of Republic of Uzbekistan, IT Park Uzbekistan, IT Park Ventures, StartupBase, and Red Team Accelerator.
Almost 400 applications were received as part of the acceleration program, and 14 founders with the most promising technology projects were selected for the program. Over the course of 12 weeks, the teams underwent intensive tracking under the guidance of leading trackers in Central Asia, working on their product, business model, sales, and investment readiness.
At the end of the program, the startups showed a 208% increase in monthly revenue, and the participants' total revenue during the acceleration period amounted to $2,493,000. Another important result was the attraction of nearly $2 million in hard and soft investment commitments.
During the program, participants launched partnerships with major market players, including Uzcard, Click, and Hambi, confirming the practical value of their solutions and their readiness for scaling.
The DSA acceleration track has proven its effectiveness as a tool for growth, attracting investment, and helping startups enter into corporate and financial partnerships. The program will continue next year, expanding opportunities for founders from Central Eurasia.