Gruziyada Best Startup Project yarim finali bo‘lib o‘tdi
Digital Startup Awards (DSA) doirasidagi navbatdagi yarim final Gruziyada bo‘lib o‘tdi va mintaqaning eng faol startapchilarini bir maydonga jamladi. Bu safar 10 ta jamoa o‘z g‘oyalarini taqdim etdi, ulardan ikki nafari — Kings International va Telagri — Toshkentda o‘tadigan Grand Finalda ishtirok etish huquqini qo‘lga kiritdi.
Kings International $3 milliardlik qog‘ozga asoslangan akademik olimpiadalar bozorini raqamlashtirmoqda. Ular mahalliy musobaqa tashkilotchilari bilan hamkorlik qilib, ularning daromadini 2–5 baravargacha oshirish imkonini bermoqda.
Telagri esa qishloq xo‘jaligi kreditlari bilan bog‘liq xavflarni kamaytirishga yordam beradi — fermer xo‘jaliklari ma’lumotlarini moliyaviy tahlillarga aylantirib, banklar uchun xavfni pasaytiradi va fermerlar unumdorligini oshiradi.
Yarim final quyidagi hakamlar tomonidan baholandi:
— Shahzod Narzullaev, Investment Manager, IT Park Ventures
— Ketevan Khuntsaria, AXEL, bizness farishtasi
— Zurab Dzidziguri, GITA, mintaqaviy pre-akseleratsiya dasturi menejeri
Gruziya bosqichi DSA yo‘lida yana bir muhim qadam bo‘ldi. Endi esa finalistlar Toshkentda bo‘lib o‘tadigan $100 000 lik Grand Finalga tayyorgarlik ko‘rmoqda.

В Грузии прошел полуфинал Best Startup Project
В Грузии состоялся очередной полуфинал программы Digital Startup Awards (DSA), который собрал 10 перспективных стартап-команд страны. По итогам питчингов два проекта — Kings International и Telagri — вышли в финал и представят Грузию на Grand Final в Ташкенте.
Kings International цифровизирует академические олимпиады — рынок объёмом $3 млрд, который до сих пор преимущественно работает в бумажном формате. Платформа помогает локальным организаторам увеличивать выручку в 2–5 раз.
Telagri снижает риски агрокредитования, превращая данные фермерских хозяйств в финансовую аналитику, что помогает банкам уменьшить риски, а аграриям — повысить продуктивность.
Состав жюри полуфинала:
— Шахзод Нарзуллаев, инвестиционный менеджер, IT Park Ventures
— Кетеван Хунцария, AXEL, бизнес-ангел
— Зураб Дзидзигури, GITA, менеджер региональной преакселерационной программы
Полуфинал в Грузии стал очередным шагом к финальному этапу. В декабре все финалисты соберутся в Ташкенте, где разыграют призовой фонд в $100 000.