Gov Challenge: AI Connect - 27 ta startap O‘zbekiston bank sektoriga o‘z yechimlarini taqdim etdi
12-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi, IT Park Uzbekistan va IT Park Ventures O‘zbekiston Markaziy banki va Aloqabank bilan hamkorlikda bank jarayonlarini raqamlashtirish uchun sun’iy intellekt yechimlarini izlash va joriy etishga qaratilgan Gov Challenge: AI Connect tashabbusini o‘tkazdi. Tadbirda 27 ta startap ishtirok etib, regulyator va sanoat uchun o‘z ishlanmalarini taqdim etdi.
Gov Challenge - bu Startupbase.uz platformasidagi startaplar va davlat tashkilotlari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash uchun yaratilgan maxsus blok. Platforma idoralarga raqamlashtirish bo‘yicha so‘rovlarni joylashtirish va texnologik yechimlarni talab qiladigan vazifalarni tavsiflash imkonini beradi. Startaplar, o‘z navbatida, mahsulotlarni bozorning haqiqiy ehtiyojlariga moslashtirgan holda o‘z ishlanmalarini taklif qilishlari mumkin. Bunday format davlat muassasalariga mahalliy innovatsiyalarni joriy etishga yordam beradi va jamoalarga yuqori amaliy qiymatga ega bo‘lgan talabgir texnologik yechimlarni yaratishga ko‘maklashadi.
Markaziy bank Startupbase platformasiga ma’lumotlarni tahlil qilish, operatsion jarayonlarni optimallashtirish va sun’iy intellektdan foydalanish bilan bog‘liq 12 dan ortiq vazifalarni joylashtirdi. Chaqiruvga 52 ta startapdan 90 ta ariza kelib tushdi. Texnik baholashdan so‘ng 27 ta jamoa tanlab olindi va o‘z yechimlarini soha mutaxassislari oldida taqdim etish imkoniyatiga ega bo‘ldi.
Taqdimotlar "Aloqabank" binosida bo‘lib o‘tdi va unda Markaziy bank, tijorat banklari, venchur fondlari va texnologik kompaniyalar vakillari ishtirok etdi. Ishtirokchilar prototiplar va ishchi mahsulotlarni namoyish etib, ularning texnologiyalari bank jarayonlari samaradorligini qanday oshirishi va regulyatorning aniq vazifalarini qanday hal qilishi mumkinligini ko‘rsatdilar.
GovChallenge: AI Connect doirasida investorlar kuni xam bo‘lib o‘tdi, va loyihalar venchur jamg‘armalar vakillariga pitch qildi. Tadbir yakunida bir qator venchur fondlari jamoalar bilan dastlabki kelishuvlarni e’lon qildi.
IT Park Ventures MoliyAI, Osnova va Databazaar AI, Aloqa Ventures - Onvision, AKS Labs AI va Databazaar AI loyihalariga qiziqish bildirdi. United Ventures Aisha AI, Business Robots AI va Flott bilan muzokaralarni davom ettirishga tayyor, KDB Bank esa Aisha AI startapiga hamkorlik taklif qildi.
Markaziy bank, shuningdek, keyingi sinovlar va ehtimoliy integratsiya uchun ko‘rib chiqiladigan loyihalarni ham qayd etdi: Jett.uz, Jobster.hr, Karmon AI, TUZUK, Onvision, GlobalMove va UnitLab AI.
Gov Challenge: AI Connect davlat, innovatsion ekotizim va investitsiya tuzilmalari o‘rtasidagi ochiq hamkorlikning samaradorligini ko‘rsatdi. Tashabbus raqamli transformatsiyaning muhim vositasi bo‘lib qolmoqda, startaplarning real vazifalarga kirishini ta’minlaydi va davlat sektoriga zamonaviy texnologiyalarni joriy etishni tezlashtiradi.

Gov Challenge: AI Connect — 27 стартапов презентовали свои решения банковскому сектору Узбекистана
12 декабря Министерство цифровых технологий Республики Узбекистан, IT Park Uzbekistan и IT Park Ventures в партнёрстве с Центральным банком Узбекистана и Aloqabank провели Gov Challenge: AI Connect — инициативу, направленную на поиск и внедрение AI-решений для цифровизации банковских процессов. В мероприятии приняли участие 27 стартапов, представившие свои разработки для регулятора и отрасли.
Gov Challenge — это специализированный блок на платформе Startupbase.uz, созданный для укрепления взаимодействия между стартапами и государственными организациями. Платформа позволяет ведомствам размещать запросы по цифровизации и описывать задачи, требующие технологических решений. Стартапы, в свою очередь, могут предлагать свои разработки, адаптируя продукты под реальные потребности рынка. Такой формат способствует внедрению локальных инноваций в государственные учреждения и помогает командам создавать востребованные технологические решения с высокой практической ценностью.
Центральный банк разместил на платформе Startupbase более 12 задач, связанных с анализом данных, оптимизацией операционных процессов и использованием искусственного интеллекта. На вызов поступило 90 заявок от 52 стартапов. После технической оценки были отобраны 27 команд, которые получили возможность презентовать свои решения перед отраслевыми экспертами.
Презентации прошли в здании Aloqabank и собрали представителей Центрального банка, коммерческих банков, венчурных фондов и технологических компаний. Участники продемонстрировали прототипы и рабочие продукты, показывая, как их технологии могут повысить эффективность банковских процессов и решить конкретные задачи регулятора.
По итогам мероприятия ряд венчурных фондов объявили о предварительных договорённостях с командами. IT Park Ventures выразили заинтересованность в проектах MoliyAI, Osnova и Databazaar AI, Aloqa Ventures – в Onvision, AKS Labs AI и Databazaar AI. United Ventures готовы продолжить переговоры с Aisha AI, Business Robots AI и Flott, а KDB Bank предложил сотрудничество стартапу Aisha AI.
В рамках GovChallenge: AI Connect также прошел День инвесторов, и проекты были представлены представителям венчурных фондов. По итогам мероприятия ряд венчурных фондов объявили о предварительных договоренностях с командами.
Центральный банк также отметил проекты, которые будут рассмотрены для дальнейшего тестирования и возможной интеграции: Jett.uz, Jobster.hr, Karmon AI, TUZUK, Onvision, GlobalMove и UnitLab AI.
Gov Challenge: AI Connect показал эффективность открытого взаимодействия между государством, инновационной экосистемой и инвестиционными структурами. Инициатива остаётся важным инструментом цифровой трансформации, обеспечивающим доступ стартапов к реальным задачам и ускоряющим внедрение современных технологий в государственный сектор.