Gov Challenge: AI Connect - 27 ta startap O‘zbekiston bank sektoriga o‘z yechimlarini taqdim etdi
12-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi, IT Park Uzbekistan va IT Park Ventures O‘zbekiston Markaziy banki va Aloqabank bilan hamkorlikda bank jarayonlarini raqamlashtirish uchun sun’iy intellekt yechimlarini izlash va joriy etishga qaratilgan Gov Challenge: AI Connect tashabbusini o‘tkazdi. Tadbirda 27 ta startap ishtirok etib, regulyator va sanoat uchun o‘z ishlanmalarini taqdim etdi.
Gov Challenge - bu Startupbase.uz platformasidagi startaplar va davlat tashkilotlari o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash uchun yaratilgan maxsus blok. Platforma idoralarga raqamlashtirish bo‘yicha so‘rovlarni joylashtirish va texnologik yechimlarni talab qiladigan vazifalarni tavsiflash imkonini beradi. Startaplar, o‘z navbatida, mahsulotlarni bozorning haqiqiy ehtiyojlariga moslashtirgan holda o‘z ishlanmalarini taklif qilishlari mumkin. Bunday format davlat muassasalariga mahalliy innovatsiyalarni joriy etishga yordam beradi va jamoalarga yuqori amaliy qiymatga ega bo‘lgan talabgir texnologik yechimlarni yaratishga ko‘maklashadi.
Markaziy bank Startupbase platformasiga ma’lumotlarni tahlil qilish, operatsion jarayonlarni optimallashtirish va sun’iy intellektdan foydalanish bilan bog‘liq 12 dan ortiq vazifalarni joylashtirdi. Chaqiruvga 52 ta startapdan 90 ta ariza kelib tushdi. Texnik baholashdan so‘ng 27 ta jamoa tanlab olindi va o‘z yechimlarini soha mutaxassislari oldida taqdim etish imkoniyatiga ega bo‘ldi.
Taqdimotlar "Aloqabank" binosida bo‘lib o‘tdi va unda Markaziy bank, tijorat banklari, venchur fondlari va texnologik kompaniyalar vakillari ishtirok etdi. Ishtirokchilar prototiplar va ishchi mahsulotlarni namoyish etib, ularning texnologiyalari bank jarayonlari samaradorligini qanday oshirishi va regulyatorning aniq vazifalarini qanday hal qilishi mumkinligini ko‘rsatdilar.
GovChallenge: AI Connect doirasida investorlar kuni xam bo‘lib o‘tdi, va loyihalar venchur jamg‘armalar vakillariga pitch qildi. Tadbir yakunida bir qator venchur fondlari jamoalar bilan dastlabki kelishuvlarni e’lon qildi.
IT Park Ventures MoliyAI, Osnova va Databazaar AI, Aloqa Ventures - Onvision, AKS Labs AI va Databazaar AI loyihalariga qiziqish bildirdi. United Ventures Aisha AI, Business Robots AI va Flott bilan muzokaralarni davom ettirishga tayyor, KDB Bank esa Aisha AI startapiga hamkorlik taklif qildi.
Markaziy bank, shuningdek, keyingi sinovlar va ehtimoliy integratsiya uchun ko‘rib chiqiladigan loyihalarni ham qayd etdi: Jett.uz, Jobster.hr, Karmon AI, TUZUK, Onvision, GlobalMove va UnitLab AI.
Gov Challenge: AI Connect davlat, innovatsion ekotizim va investitsiya tuzilmalari o‘rtasidagi ochiq hamkorlikning samaradorligini ko‘rsatdi. Tashabbus raqamli transformatsiyaning muhim vositasi bo‘lib qolmoqda, startaplarning real vazifalarga kirishini ta’minlaydi va davlat sektoriga zamonaviy texnologiyalarni joriy etishni tezlashtiradi.

Gov Challenge: AI Connect — 27 startups presented their solutions to the banking sector of Uzbekistan
On December 12, the Ministry of Digital Technologies of the Republic of Uzbekistan, IT Park Uzbekistan, and IT Park Ventures, in partnership with the Central Bank of Uzbekistan and Aloqabank, held Gov Challenge: AI Connect, an initiative aimed at finding and implementing AI solutions for the digitalization of banking processes. The event was attended by 27 startups, which presented their developments to the regulator and the industry.
Gov Challenge is a specialized section on the Startupbase.uz platform, created to strengthen interaction between startups and government organizations. The platform allows agencies to post requests for digitalization and describe tasks that require technological solutions. Startups, in turn, can offer their developments, adapting products to the real needs of the market. This format promotes the introduction of local innovations into government agencies and helps teams create in-demand technological solutions with high practical value.
The Central Bank has posted more than 12 tasks on the Startupbase platform related to data analysis, operational process optimization, and the use of artificial intelligence. The call received 90 applications from 52 startups. After technical evaluation, 27 teams were selected and given the opportunity to present their solutions to industry experts.
The presentations took place at the Aloqabank building and brought together representatives from the Central Bank, commercial banks, venture capital funds, and technology companies. Participants demonstrated prototypes and working products, showing how their technologies can improve the efficiency of banking processes and solve specific regulatory challenges.
Within the framework of GovChallenge: AI Connect, Investors' Day was also held, and projects presented to representatives of venture funds. Following the event, a number of venture funds announced preliminary agreements with the teams.
IT Park Ventures expressed interest in the projects of MoliyAI, Osnova, and Databazaar AI, while Aloqa Ventures showed interest in Onvision, AKS Labs AI, and Databazaar AI. United Ventures is ready to continue negotiations with Aisha AI, Business Robots AI, and Flott, while KDB Bank has offered cooperation to the startup Aisha AI.
The Central Bank also noted projects that will be considered for further testing and possible integration: Jett.uz, Jobster.hr, Karmon AI, TUZUK, Onvision, GlobalMove, and UnitLab AI.
Gov Challenge: AI Connect has demonstrated the effectiveness of open interaction between the state, the innovation ecosystem, and investment structures. The initiative remains an important tool for digital transformation, providing startups with access to real-world challenges and accelerating the introduction of modern technologies into the public sector.