5 ta hududda o‘tkazilgan ideatonlar - yakuniy natijalar!
IT Park Uzbekistan tomonidan Surxondaryo, Farg‘ona, Andijon, Navoiy va Qashqadaryoda tashkil etilgan beshta yirik ideaton muvaffaqiyatli yakunlandi. Ushbu tadbirlar yoshlar, innovatorlar va startapchilarni yangi texnologik g‘oyalar yaratishga jalb etish, hududiy startap ekotizimini rivojlantirish va istiqbolli loyihalarni aniqlashga xizmat qildi.
Mintaqaviy ideathonlar davomida yuzlab yosh innovatorlar o‘z g‘oyalari va texnologik yechimlarini taqdim etdilar. Surxondaryoda 81 ishtirokchi sun’iy intellekt, sog‘liqni saqlash, kiberxavfsizlik, fintech va agrotech yo‘nalishlarida ishladi. Qashqadaryoda esa 79 nafar yoshlar AI, sog‘liqni saqlash texnologiyalari, energetika, agrotexnologiyalar, ta’lim texnologiyalari, turizm va fintech bo‘yicha loyihalar taqdim etdi. Navoiyning Ideathon Navoi-2025 tadbirida 60 nafar startapchi agrotech va sun’iy intellekt yo‘nalishida qatnashdi, Farg‘onadagi AI Case Challenge esa 100 dan ortiq ishtirokchi va 38 ta jamoani birlashtirdi.
Andijondagi The Rise Up Ideathon 70 dan ortiq ishtirokchi va 16 ta jamoaning EduTech, FinTech, HealthTech va AI yo‘nalishidagi g‘oyalarini jamladi. Ushbu tadbirlar yoshlarning texnologiyaga bo‘lgan qiziqishi o‘sib borayotganini, shuningdek ular mamlakat innovatsion ekotizimini shakllantirishda faol ishtirok etayotganini yaqqol namoyon etdi.
Surxondaryoda bo‘lib o‘tgan “Future IT Ideas” ideatonida 20 dan ortiq loyiha taqdim etildi. Monitoring AI, Planly AI va One Quiz AI g‘olib bo‘ldi, Telemed AI, Logisticgo AI va Holovision AI esa maxsus nominatsiyalarni qo‘lga kiritdi.
Farg‘ona viloyatida o‘tkazilgan AI Case Challenge’da 100 dan ortiq ishtirokchi 50 ga yaqin AI yechimlar ishlab chiqdi. Bold, Tahlilchi va Surdo Tarjimon loyihalari g‘olib deb topildi. Eng faol jamoalar uchun “AI-Stars Incubator” dasturi yo‘lga qo‘yildi.
Andijonda o‘tkazilgan “The Rise Up Ideathon” finalida 15 ta jamoa o‘z loyihalarini himoya qildi. Dronely, Oshlab va STEM (ADTI) g‘olib bo‘ldi. Shuningdek, eng yaxshi pitch, eng faol startapchi qiz va eng yaxshi biznes modeli bo‘yicha alohida sovrinlar taqdim etildi.
Navoiy viloyatidagi “Ideathon4Navoi-2025” tadbirida 50 dan ortiq ishtirokchi qatnashdi. On Track, IDCard va MenKim.AI “Eng yaxshi g‘oya”, Geo Services API, Agriculture AI va Analis esa “Eng yaxshi loyiha” yo‘nalishlarida g‘olib bo‘ldi.
Qashqadaryoda o‘tkazilgan “Promising IT Projects” ideatonida Fabric AI, Yammiy va XIU jamoalari birinchi o‘rinlarni egalladi. Ikki kunlik tanlov davomida hududdagi eng istiqbolli loyihalar saralandi va taqdirlandi.
Ideatonlar doirasida o‘tkazilgan tanlovlar mintaqaning yetakchi mutaxassislari tomonidan baholandi. Har bir hududda hakamlar hay’ati texnologiya, raqamli ta’lim, sun’iy intellekt, startap boshqaruvi va ilmiy tadqiqot yo‘nalishlarida katta tajribaga ega ekspertlardan shakllantirildi.
Farg‘ona viloyatidagi AI Case Challenge bir kunlik formatda bo‘lib o‘tdi va quyidagi mutaxassislar tomonidan baholandi:
— Sultonbek Boqijonov, Raqamli ta’limni rivojlantirish markazining hududiy menejeri
— Qudratbek Muhammadjonov, FDTU Startup Center rahbari
— Sanjar Asrorov, AI mutaxassisi va dasturchi
— Saidakramxon Saydaxmetov, Startup Garage menejeri
— Salohiddin Turg‘unov, Raqamli texnologiyalar markazi menejeri
Andijon viloyatidagi The Rise Up Ideathon hakamlar hay’ati:
— Saidakbar Ikramov, IT Park Andijon filiali rahbari
— Mirkamolboy Sadirov, Startup Garage Andijon filiali menejeri
— Muhammadusmon Odashev, Yoshlar akademiyasi Andijon filiali menejeri
— Xurshidbek Abdumuhторов, Yoshlar texnoparki Andijon filiali rahbari
Navoiydagi Ideathon Navoi-2025 quyidagi ekspertlar tomonidan baholandi:
— Rustam Abduraxmonov, Raqamli ta’limni rivojlantirish markazi rahbari
— Muhriddin Rustamov, IT Center Navoi MCHJ bosh dasturchisi
— Aziz Vahidov, MostByte Group kompaniyasi rahbari
— Ziyodulloev G‘ayratullo, Navoiy davlat konchilik va texnologiyalar universiteti ilmiy ishlar bo‘limi boshlig‘i
— Akmal Qurbonov, Innovatsiya universiteti AKT bo‘limi rahbari
Surxondaryo viloyatidagi “Future IT Ideas” Ideathon hakamlar hay’ati kengaytirilgan tarkibda shakllantirildi:
— Abdulfaizov Akmal, Raqamli ta’limni rivojlantirish markazi bosh mutaxassisi
— Tursunbaev Akmal, Raqamli texnologiyalar vazirligining hududiy bo‘linmasi bosh mutaxassisi
— Arifbaev Alisher, Raqamli hukumat loyihalarini boshqarish markazi bosh mutaxassisi
— Mahmudov Dilshod, Surxondaryo IT Park hududiy filiali bosh menejeri
— Jasur Axmedov, Surxondaryo IT Park hududiy filiali bosh menejeri
Qashqadaryodagi Promising IT Projects Ideathon quyidagi mutaxassislar tomonidan baholandi:
— Daminova Barno Esanovna, Qarshi davlat universiteti Matematika va kompyuter ilmlari fakulteti dotsenti
— Begulov Olmas Uktam o‘g‘li, Qarshi davlat texnika universiteti sun’iy intellekt kafedrasi katta o‘qituvchisi
— Karimov Islom Raximjon o‘g‘li, IT Park Qashqadaryo viloyat filiali startup yo‘nalishi bo‘yicha bosh menejer
Mazkur hakamlar hay’atining ishtiroki ideatonlarda taqdim etilgan loyiha va g‘oyalarning sifatli baholanishiga, startaplarning texnik, biznes va innovatsion salohiyatini chuqur tahlil qilishga xizmat qildi.
Ushbu ideatonlar hududlardagi innovatsion fikrlashni rivojlantirish, startap madaniyatini mustahkamlash va yoshlarni texnologik loyihalarga jalb etishda muhim rol o‘ynadi. IT Park Uzbekistan yoshlarni qo‘llab-quvvatlashni davom ettiradi va ularning g‘oyalarini amaliy loyihalarga aylantirish uchun zarur imkoniyatlarni yaratadi.

Ideathons held in 6 regions - final results!
IT Park Uzbekistan has successfully concluded a series of six major ideathons held across the regions of Tashkent, Surkhandarya, Fergana, Andijan, Navoi and Kashkadarya. These events were designed to engage young talents, innovators and aspiring founders in creating new technological ideas, strengthening the regional startup ecosystem, and identifying the most promising projects.
Across the series of regional ideathons, hundreds of young innovators showcased their ideas and technological solutions. In Surkhandarya, 81 participants worked on projects in artificial intelligence, healthcare, cybersecurity, fintech, and agrotech. In Kashkadarya, 79 participants developed solutions in AI, healthtech, energy, agrotech, edtech, tourism, and fintech. The Ideathon Navoi-2025 gathered 60 startup enthusiasts focusing on agrotech and AI. Fergana’s AI Case Challenge united over 100 participants and 38 teams working broadly in the field of artificial intelligence.
Meanwhile, in Andijan, The Rise Up Ideathon brought together more than 70 participants and 16 teams presenting projects across EduTech, FinTech, HealthTech, and AI. Together, these events demonstrated the growing interest of Uzbek youth in technology and their active role in shaping the country’s innovation ecosystem.
The Tashkent region Ideathon brought together 45 participants who presented projects in artificial intelligence and agritech. At the end of the competition, EcoCap claimed 1st place, Smart Trashcan secured 2nd place, and TestDrone took 3rd place.
The jury panel included:
— Shermuhammad Samanov, Head of the AKIS Research Coordination Department at the Ministry of Agriculture;
— Abdulla Abdikadirov, specialist at the regional office of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation;
— Farrukh Toiraliyev, Lead Startup Manager at IT Park Tashkent region;
— and independent researcher Mohinur Aminqulova.
The “Future IT Ideas” ideathon in Surkhandarya featured more than 20 project presentations. Monitoring AI, Planly AI and One Quiz AI were announced as winners, while Telemed AI, Logisticgo AI and Holovision AI received special awards.
Surkhandarya “Future IT Ideas” Ideathon was judged by an expanded expert panel:
— Akmal Abdulfaizov, Senior Specialist, Center for Digital Education Development
— Akmal Tursunbaev, Senior Specialist, Regional Department, Ministry of Digital Technologies
— Alisher Arifbaev, Senior Specialist, Center for Digital Government Project Management
— Dilshod Mahmudov, Senior Manager, IT Park Surkhandarya regional branch
— Jasur Akhmedov, Senior Manager, IT Park Surkhandarya regional branch
In Fergana, the AI Case Challenge brought together over 100 participants who developed nearly 50 AI-based solutions. Bold, Tahlilchi and Surdo Tarjimon took the top places, and the “AI-Stars Incubator” program was launched for the most active teams.
AI Case Challenge in Fergana was judged by the following experts:
— Sultonbek Boqijonov, Regional Manager, Center for Digital Education Development
— Qudratbek Muhammadjonov, Head of FDTU Startup Center
— Sanjar Asrorov, AI specialist and software developer
— Saidakramxon Saydakhmetov, Manager, Startup Garage
— Salohiddin Turg‘unov, Manager, Digital Technologies Center
Andijan hosted “The Rise Up Ideathon,” where 15 finalist teams presented their ideas. Dronely, Oshlab and STEM (ADTI) became the winners. Additional awards were given for best pitch, most active female founder and best business model.
The Rise Up Ideathon in Andijan featured a jury panel consisting of:
— Saidakbar Ikramov, Director, IT Park Andijan branch
— Mirkamolboy Sadirov, Manager, Startup Garage Andijan branch
— Muhammadusmon Odashev, Manager, Youth Academy Andijan branch
— Khurshidbek Abdumukhtorov, Head of the Youth Technopark Andijan branch
Navoi’s “Ideathon4Navoi-2025” gathered over 50 participants. On Track, IDCard and MenKim.AI were selected as the best ideas, while Geo Services API, Agriculture AI and Analis were recognized as the best projects.
Ideathon Navoi-2025 was evaluated by:
— Rustam Abdurakhmonov, Director, Center for Digital Education Development
— Muhriddin Rustamov, Lead Developer, IT Center Navoi
— Aziz Vahidov, CEO, MostByte Group
— Ziyodulloev Ghayratullo, Head of Research Department, Navoi Mining & Technology University
— Akmal Qurbanov, Head of IT Department, Innovation University
In Kashkadarya, the “Promising IT Projects” ideathon identified Fabric AI, Yammiy and XIU as the strongest teams. Throughout the two-day competition, the region’s most promising initiatives were evaluated and awarded.
Kashkadarya “Promising IT Projects” Ideathon was evaluated by:
— Barno Daminova, Associate Professor, Department of Algorithms and Programming, Karshi State University
— Olmas Begulov, Senior Lecturer, Department of Computer Systems and Artificial Intelligence, Karshi State Technical University
— Islom Karimov, Head of Startup Development, IT Park Qashqadarya regional branch
During the regional ideathons, project evaluations were carried out by expert jury members representing digital technologies, education, artificial intelligence, startup development, and scientific research. Each event brought together professionals with extensive experience in the technology and innovation ecosystem.
These expert panels ensured a comprehensive and fair evaluation of projects, taking into account the technological depth, innovation level, practical applicability, and scalability potential of each idea, helping identify the most promising solutions across all participating regions.
These ideathons played an important role in promoting innovative thinking across the regions, strengthening startup culture, and encouraging youth to engage in technology-driven projects. IT Park Uzbekistan will continue supporting young innovators and creating opportunities for turning ideas into practical, impactful solutions.