5 ta hududda o‘tkazilgan ideatonlar - yakuniy natijalar!
IT Park Uzbekistan tomonidan Surxondaryo, Farg‘ona, Andijon, Navoiy va Qashqadaryoda tashkil etilgan beshta yirik ideaton muvaffaqiyatli yakunlandi. Ushbu tadbirlar yoshlar, innovatorlar va startapchilarni yangi texnologik g‘oyalar yaratishga jalb etish, hududiy startap ekotizimini rivojlantirish va istiqbolli loyihalarni aniqlashga xizmat qildi.
Mintaqaviy ideathonlar davomida yuzlab yosh innovatorlar o‘z g‘oyalari va texnologik yechimlarini taqdim etdilar. Surxondaryoda 81 ishtirokchi sun’iy intellekt, sog‘liqni saqlash, kiberxavfsizlik, fintech va agrotech yo‘nalishlarida ishladi. Qashqadaryoda esa 79 nafar yoshlar AI, sog‘liqni saqlash texnologiyalari, energetika, agrotexnologiyalar, ta’lim texnologiyalari, turizm va fintech bo‘yicha loyihalar taqdim etdi. Navoiyning Ideathon Navoi-2025 tadbirida 60 nafar startapchi agrotech va sun’iy intellekt yo‘nalishida qatnashdi, Farg‘onadagi AI Case Challenge esa 100 dan ortiq ishtirokchi va 38 ta jamoani birlashtirdi.
Andijondagi The Rise Up Ideathon 70 dan ortiq ishtirokchi va 16 ta jamoaning EduTech, FinTech, HealthTech va AI yo‘nalishidagi g‘oyalarini jamladi. Ushbu tadbirlar yoshlarning texnologiyaga bo‘lgan qiziqishi o‘sib borayotganini, shuningdek ular mamlakat innovatsion ekotizimini shakllantirishda faol ishtirok etayotganini yaqqol namoyon etdi.
Surxondaryoda bo‘lib o‘tgan “Future IT Ideas” ideatonida 20 dan ortiq loyiha taqdim etildi. Monitoring AI, Planly AI va One Quiz AI g‘olib bo‘ldi, Telemed AI, Logisticgo AI va Holovision AI esa maxsus nominatsiyalarni qo‘lga kiritdi.
Farg‘ona viloyatida o‘tkazilgan AI Case Challenge’da 100 dan ortiq ishtirokchi 50 ga yaqin AI yechimlar ishlab chiqdi. Bold, Tahlilchi va Surdo Tarjimon loyihalari g‘olib deb topildi. Eng faol jamoalar uchun “AI-Stars Incubator” dasturi yo‘lga qo‘yildi.
Andijonda o‘tkazilgan “The Rise Up Ideathon” finalida 15 ta jamoa o‘z loyihalarini himoya qildi. Dronely, Oshlab va STEM (ADTI) g‘olib bo‘ldi. Shuningdek, eng yaxshi pitch, eng faol startapchi qiz va eng yaxshi biznes modeli bo‘yicha alohida sovrinlar taqdim etildi.
Navoiy viloyatidagi “Ideathon4Navoi-2025” tadbirida 50 dan ortiq ishtirokchi qatnashdi. On Track, IDCard va MenKim.AI “Eng yaxshi g‘oya”, Geo Services API, Agriculture AI va Analis esa “Eng yaxshi loyiha” yo‘nalishlarida g‘olib bo‘ldi.
Qashqadaryoda o‘tkazilgan “Promising IT Projects” ideatonida Fabric AI, Yammiy va XIU jamoalari birinchi o‘rinlarni egalladi. Ikki kunlik tanlov davomida hududdagi eng istiqbolli loyihalar saralandi va taqdirlandi.
Ideatonlar doirasida o‘tkazilgan tanlovlar mintaqaning yetakchi mutaxassislari tomonidan baholandi. Har bir hududda hakamlar hay’ati texnologiya, raqamli ta’lim, sun’iy intellekt, startap boshqaruvi va ilmiy tadqiqot yo‘nalishlarida katta tajribaga ega ekspertlardan shakllantirildi.
Farg‘ona viloyatidagi AI Case Challenge bir kunlik formatda bo‘lib o‘tdi va quyidagi mutaxassislar tomonidan baholandi:
— Sultonbek Boqijonov, Raqamli ta’limni rivojlantirish markazining hududiy menejeri
— Qudratbek Muhammadjonov, FDTU Startup Center rahbari
— Sanjar Asrorov, AI mutaxassisi va dasturchi
— Saidakramxon Saydaxmetov, Startup Garage menejeri
— Salohiddin Turg‘unov, Raqamli texnologiyalar markazi menejeri
Andijon viloyatidagi The Rise Up Ideathon hakamlar hay’ati:
— Saidakbar Ikramov, IT Park Andijon filiali rahbari
— Mirkamolboy Sadirov, Startup Garage Andijon filiali menejeri
— Muhammadusmon Odashev, Yoshlar akademiyasi Andijon filiali menejeri
— Xurshidbek Abdumuhторов, Yoshlar texnoparki Andijon filiali rahbari
Navoiydagi Ideathon Navoi-2025 quyidagi ekspertlar tomonidan baholandi:
— Rustam Abduraxmonov, Raqamli ta’limni rivojlantirish markazi rahbari
— Muhriddin Rustamov, IT Center Navoi MCHJ bosh dasturchisi
— Aziz Vahidov, MostByte Group kompaniyasi rahbari
— Ziyodulloev G‘ayratullo, Navoiy davlat konchilik va texnologiyalar universiteti ilmiy ishlar bo‘limi boshlig‘i
— Akmal Qurbonov, Innovatsiya universiteti AKT bo‘limi rahbari
Surxondaryo viloyatidagi “Future IT Ideas” Ideathon hakamlar hay’ati kengaytirilgan tarkibda shakllantirildi:
— Abdulfaizov Akmal, Raqamli ta’limni rivojlantirish markazi bosh mutaxassisi
— Tursunbaev Akmal, Raqamli texnologiyalar vazirligining hududiy bo‘linmasi bosh mutaxassisi
— Arifbaev Alisher, Raqamli hukumat loyihalarini boshqarish markazi bosh mutaxassisi
— Mahmudov Dilshod, Surxondaryo IT Park hududiy filiali bosh menejeri
— Jasur Axmedov, Surxondaryo IT Park hududiy filiali bosh menejeri
Qashqadaryodagi Promising IT Projects Ideathon quyidagi mutaxassislar tomonidan baholandi:
— Daminova Barno Esanovna, Qarshi davlat universiteti Matematika va kompyuter ilmlari fakulteti dotsenti
— Begulov Olmas Uktam o‘g‘li, Qarshi davlat texnika universiteti sun’iy intellekt kafedrasi katta o‘qituvchisi
— Karimov Islom Raximjon o‘g‘li, IT Park Qashqadaryo viloyat filiali startup yo‘nalishi bo‘yicha bosh menejer
Mazkur hakamlar hay’atining ishtiroki ideatonlarda taqdim etilgan loyiha va g‘oyalarning sifatli baholanishiga, startaplarning texnik, biznes va innovatsion salohiyatini chuqur tahlil qilishga xizmat qildi.
Ushbu ideatonlar hududlardagi innovatsion fikrlashni rivojlantirish, startap madaniyatini mustahkamlash va yoshlarni texnologik loyihalarga jalb etishda muhim rol o‘ynadi. IT Park Uzbekistan yoshlarni qo‘llab-quvvatlashni davom ettiradi va ularning g‘oyalarini amaliy loyihalarga aylantirish uchun zarur imkoniyatlarni yaratadi.

Идеатоны, прошли в 6 регионах - финальные результаты!
IT Park Uzbekistan успешно завершил серию из шести крупных идеатонов, которые прошли в Ташкентской, Сурхандарье, Фергане, Андижане, Навоийской и Кашкадарьинской областях. Эти мероприятия были направлены на то, чтобы вовлечь молодежь, инноваторов и начинающих предпринимателей в разработку новых технологических идей, укрепить региональные стартап-экосистемы и выявить наиболее перспективные проекты.
Серия региональных идеатонов объединила сотни молодых инноваторов, представивших свои идеи и технологические решения. В Сурхандарье 81 участник работал над проектами в сфере искусственного интеллекта, здравоохранения, кибербезопасности, финтеха и агротехнологий. В Кашкадарье 79 участников создавали решения в областях ИИ, технологий здравоохранения, энергетики, агротеха, образования, туризма и финтеха. На Ideathon Navoi-2025 приняли участие 60 стартаперов, сфокусировавшихся на агротехнологиях и ИИ. В Фергане AI Case Challenge собрал более 100 участников и 38 команд, работавших над широким спектром AI-решений.
А в Андижане The Rise Up Ideathon объединил свыше 70 участников и 16 команд с проектами в сферах EduTech, FinTech, HealthTech и искусственного интеллекта. Все эти мероприятия показали растущий интерес узбекской молодежи к технологиям и их активную роль в развитии инновационной экосистемы страны.
В Ташкентской области Ideathon собрал 45 участников, представивших проекты в сферах искусственного интеллекта и агротехнологий. По итогам мероприятия 1-е место заняла команда EcoCap, 2-е место — Smart Trashcan, а 3-е место — TestDrone.
В состав жюри вошли:
— Саманов Шермухаммад Абдурасулович, начальник отдела координации научных исследований AKIS Министерства сельского хозяйства Узбекистана;
— Абдикадиров Абдулла Бахадирович, специалист регионального управления Министерства высшего образования, науки и инноваций;
— Тоиралиев Фаррух Шукурилло угли, главный менеджер по стартапам IT Park Ташкентской области;
— Аминкулова Мохинур Шухрат кизи, независимый исследователь.
В Сурхандарье в рамках идеатона “Future IT Ideas” было представлено более 20 проектов. Победителями стали Monitoring AI, Planly AI и One Quiz AI, а Telemed AI, Logisticgo AI и Holovision AI получили специальные номинации.
Сурхандарьинский Ideathon “Future IT Ideas” был оценён расширенным составом жюри:
— Акмал Абдулфаизов, ведущий специалист Центра развития цифрового образования
— Акмал Турсунбаев, ведущий специалист регионального подразделения Министерства цифровых технологий
— Алишер Арифбаев, ведущий специалист Центра управления проектами “Цифровое правительство”
— Дильшод Махмудов, главный менеджер регионального филиала IT Park Сурхандарья
— Жасур Ахмедов, главный менеджер регионального филиала IT Park Сурхандарья
В Фергане во время AI Case Challenge свыше 100 участников разработали около 50 AI-решений. Победителями были объявлены Bold, Tahlilchi и Surdo Tarjimon. Для наиболее активных команд была запущена новая программа — “AI-Stars Incubator”.
AI Case Challenge в Фергане был оценён следующими экспертами:
— Султонбек Бокиджонов, региональный менеджер Центра развития цифрового образования
— Кудратбек Мухаммаджонов, руководитель FDTU Startup Center
— Санжар Асроров, специалист по искусственному интеллекту и разработчик
— Сайдакрамхон Сайдахметов, менеджер Startup Garage
— Салохиддин Тургунов, менеджер Центра цифровых технологий
В Андижане на “The Rise Up Ideathon” 15 финалистов представили свои проекты. Победу одержали Dronely, Oshlab и STEM (ADTI). Дополнительные награды были вручены за лучший питч, самую активную участницу и лучшую бизнес-модель.
The Rise Up Ideathon в Андижане проходил под руководством жюри в составе:
— Сайдакбар Икрамов, директор филиала IT Park Андижан
— Миркамолбой Садиров, менеджер филиала Startup Garage Андижан
— Мухаммадусмон Одашев, менеджер Андижанского филиала Академии молодёжи
— Хуршидбек Абдумухторов, руководитель Андижанского филиала Молодёжного технопарка
В Навоийской области в рамках “Ideathon4Navoi-2025” участвовало более 50 человек. В категории “Лучшая идея” победили On Track, IDCard и MenKim.AI, а в категории “Лучший проект” — Geo Services API, Agriculture AI и Analis.
Ideathon Navoi-2025 в Навои оценивали:
— Рустам Абдурахмонов, директор Центра развития цифрового образования
— Мухриддин Рустамов, ведущий разработчик IT Center Navoi
— Азиз Вахидов, руководитель компании MostByte Group
— Гайратулло Зиёдуллоев, руководитель отдела научных исследований Навоийского государственного горного и технологического университета
— Акмал Курбанов, руководитель IT-департамента Инновационного университета
В Кашкадарье в ходе идеатона “Promising IT Projects” лучшими признаны Fabric AI, Yammiy и XIU. За два дня конкурса были определены и награждены самые перспективные проекты региона.
Ideathon Qashqadaryo – Promising IT Projects оценивался экспертами:
— Барно Эсановна Даминова, доцент кафедры алгоритмов и программирования Каршинского государственного университета
— Олмас Уктамович Бегулов, старший преподаватель кафедры компьютерных систем и искусственного интеллекта Каршинского государственного технического университета
— Ислам Рахимжонович Каримов, руководитель направления стартапов филиала IT Park в Кашкадарье
В рамках серии региональных идеатонов проекты участников оценивались экспертным жюри, в состав которого вошли специалисты в области цифровых технологий, образования, искусственного интеллекта, стартап-инфраструктуры и научных исследований. Каждое мероприятие было поддержано профессионалами, обладающими значительным опытом в своих направлениях.
Эксперты жюри обеспечили всестороннюю оценку проектов, учитывая технологический уровень, инновационность, практическую ценность и потенциал масштабирования, что позволило отобрать наиболее перспективные решения в каждом регионе.
Проведённые идеатоны внесли значимый вклад в развитие инновационного мышления, укрепление стартап-культуры в регионах и привлечение молодежи к созданию технологических решений. IT Park Uzbekistan продолжит поддерживать молодых талантов и создавать условия для превращения их идей в реальные проекты и продукты.