Investitsiyalar va Barselonaga 4YFN26 chiptasi: Toshkentdagi GSMA M360 startap pitch-sessiyasi qanday o‘tdi
Toshkentda ilk bor o‘tkazilayotgan “GSMA M360 Eurasia 2025” xalqaro konferensiyasi doirasida Raqamli texnologiyalar vazirligi va IT Park Uzbekistan ko‘magida tashkil etilgan maxsus pitch-sessiyada 10 ta istiqbolli startap o‘z loyihalarini taqdim etdi. Tayyor MVP va dastlabki savdolarga ega bo‘lgan ishtirokchilar bosh sovrin — Barselonadagi “4YFN” (Four Years From Now) tadbirida qatnashish, shuningdek, “GSMA” maydonchasida shaxsiy ko‘rgazma stendiga ega bo‘lish uchun bellashdilar.
GSMA butun dunyo bo‘ylab 750 dan ortiq mobil aloqa operatorlari va texnologiya kompaniyalarini birlashtirgan holda, turli hududlarda raqamli transformatsiyani tezlashtirish maqsadida “M360” seriyali tadbirlarni o‘tkazmoqda. Toshkentdagi “M360 Eurasia” innovatsion yechimlarni namoyish etish va startaplar, investorlar, korporatsiyalar hamda davlat tuzilmalari o‘rtasida aloqalar o‘rnatish uchun platforma vazifasini o‘tamoqda.
Ishtirokchilar orasida fintech, healthtech, edtech, AI va IoT kabi yo‘nalishlarda faoliyat yuritayotgan startaplar bor. Tanlov qatnashchilari orasida global bozorga chiqish uchun yuqori salohiyatga ega O‘zbekiston loyihalari va Qozog‘istonning ikkita startapi mavjud. Startaplardan jami 55 ta ariza kelib tushgan bo‘lib, ulardan 10 tasi yakuniy startap pitchiga yetib keldi.
Startaplarni “GSMA” texnik direktori Aleks Sinkler, “ITU” eksperti Konstantin Savin, “GSMA” marketing va ijroiya aloqalar bo‘limi boshlig‘i Edel Shixan baholadilar.
“IT Park Ventures” g‘oliblar uchun SAFE investitsiyalari shaklida 40 ming dollari miqdorida mukofot jamg‘armasini ajratdi. G‘oliblar 25 ming dollar, ikkinchi o‘rin — 10 ming dollar, uchinchi o‘rin — 5 ming dollar miqdoridagi sovrinlar bilan taqdirlanadilar.
Ta’lim va madaniy kontentga ega bolalar uchun xavfsiz video ilovani taklif etuvchi “Fonus” jamoasi g‘oliblikni qo‘lga kiritdi. Jamoa o‘z mahsulotini telekommunikatsiya va texnologiyalar sohasidagi eng yirik jahon ko‘rgazmasi — “4YFN”da taqdim etish uchun noyob imkoniyatga ega bo‘ldi. Tadbirda har yili 180 dan ortiq mamlakatdan o‘n minglab mutaxassislar ishtirok etadi. Jamoa, shuningdek, SAFE sarmoyasi ko‘rinishida 25 ming dollarni qo‘lga kiritdi.
Ikkinchi o‘rinni “Daryn Online” egalladi. Jamoa imtihonlarga tayyorgarlik ko‘rish, maktab fanlarini o‘zlashtirish va maktabga kirish uchun onlayn platforma rivojlantirish maqsadida SAFE ko‘rinishida 10 ming dollar sarmoya oladi.
Uchinchi o‘rinni onlayn maktablar va kurslarni ishga tushirish hamda kengaytirish uchun SaaS platformasini taqdim etgan “Exode.biz” jamoasi egalladi. Ular 5 ming dollar miqdorida SAFE investitsiyasini qo‘lga kiritadi.
“GSMA M360 Eurasia” tadbirining O‘zbekistonda o‘tkazilishi va mahalliy startaplarning global tashabbuslardagi ishtiroki mamlakatning mintaqadagi raqamli innovatsiyalar markazi sifatidagi nufuzi tobora ortib borayotganini ko‘rsatmoqda. IT Park Uzbekistan tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash va mahalliy yechimlarning jahon miqyosiga chiqishi uchun zarur sharoitlar yaratishda davom etmoqda.

Инвестиции и билет на 4YFN26 в Барселону: как прошла стартап-питч-сессия на GSMA M360 в Ташкенте
В рамках международной конференции GSMA M360 Eurasia 2025, которая впервые проходит в Ташкенте, 9 перспективных стартапов представили свои проекты на специальной питч-сессии, организованной при поддержке Министерства цифровых технологий и IT Park Uzbekistan. Участники, имеющие готовые MVP и первые продажи, боролись за главный приз — участие в 4YFN (Four Years From Now) в Барселоне, а также собственный выставочный стенд на площадке GSMA в Барселоне.
GSMA, объединяющая более 750 операторов мобильной связи и технологических компаний по всему миру, проводит мероприятия серии M360, чтобы ускорить цифровую трансформацию в различных регионах. M360 Eurasia в Ташкенте является платформой для демонстрации инновационных решений и налаживания контактов между стартапами, инвесторами, корпорациями и государственными структурами.
Среди участников — стартапы, работающие в таких направлениях, как финтех, healthtech, edtech, AI и IoT. В числе конкурсантов — проекты из Узбекистана и два стартапа из Казахстана, демонстрирующие высокий потенциал выхода на глобальный рынок. Всего было подано 55 заявок от стартапов, 9 из них дошли финального стартап-питча. Питчинг длился 6 минут, 3 из них стартапы в ускоренном формате презентовали свою инновацию и идеи, оставшееся время уделялось вопросу-ответу от судей.
Стартапы оценивали: технический директор GSMA Алекс Синклер, эксперт ITU Константин Савин, руководитель отдела маркетинга и исполнительных коммуникаций GSMA Эдель Шихан.
IT Park Ventures выделил для победителей призовой фонд в $40 тыс в виде SAFE инвестиций. Победители получат $25 тыс, второе место — $10 тыс, третье место — $5 тыс.
Победителем стала команда Fonus, предлагающая безопасное видеоприложение для детей с образовательным и культурным контентом. Команда получила уникальную возможность представить свой продукт на крупнейшей мировой выставке в сфере телекоммуникаций и технологий — 4YFN, где ежегодно собираются десятки тысяч профессионалов из более чем 180 стран. Команда также получит $25 тыс в виде SAFE инвестиций.
Второе место заняла Daryn Online. Команда получит $10 тыс в виде SAFE инвестиций на развитие платформы для онлайн-подготовки к экзаменам, школьным предметам и поступлению в школы.
Третье место и $5 тыс в виде SAFE инвестиций получит команда Exode.biz, представившая SaaS-платформу для запуска и масштабирования онлайн-школ и курсов.
Помимо этого все команды получили ценный фидбек от международных судьей, также возможность представить свои идеи участникам, представителям разных иностранных компаний на проходившем ивенте.
Проведение GSMA M360 Eurasia в Узбекистане и участие местных стартапов в глобальных инициативах подчеркивают растущее признание страны как центра цифровых инноваций региона. IT Park Uzbekistan продолжает поддерживать предпринимателей и создавать условия для выхода отечественных решений на мировую арену.