IT Park Uzbekistan va Astana Hub Buyuk Britaniyadagi London Tech Week 2025 ko‘rgazmasida xalqaro hamkorlikni kengaytirmoqda
IT Park Uzbekistan Astana Hub bilan birgalikda Buyuk Britaniyaga tashrif va London Tech Week 2025’da ishtirok etish doirasida xalqaro kompaniyalar va innovatsion ekotizimlar vakillari bilan bir qator strategik uchrashuvlar o‘tkazdi. Asosiy maqsad sheriklik aloqalarini kengaytirish, Markaziy Osiyoga investitsiyalarni jalb qilish va mahalliy startaplarning tashqi bozorlarga chiqishini qo‘llab-quvvatlashdan iborat bo‘ldi.
Autsorsing va hamkorlikni rivojlantirish
Matthew Spaul (Strategy EMEA, Scale) va Makul Gupta (Founder & CEO, Capital Numbers) bilan uchrashuvda O‘zbekistonda IT-autsorsingga e’tibor qaratgan holda ofis ochish bo‘yicha qadamlar muhokama qilindi. Ikkala kompaniya ham bozorni chuqurroq o‘rganish va unga kirishga tayyorgarlik ko‘rish uchun xorijiy kapital ishtirokidagi IT Park rezidentlari bilan hamkorlik qilishga qiziqish bildirdi. Shuningdek, ularning Toshkentda bo‘lib o‘tadigan ICT Week doirasida ishtirok etishi va O‘zbekistonda yuridik shaxsni ro‘yxatdan o‘tkazish masalalari bo‘yicha onlayn maslahatlar o‘tkazishi rejalashtirilgan.
Buyuk Britaniya bozoriga kirishni qo‘llab-quvvatlash
Outfly.io kompaniyasining innovatsiyalar va rivojlanish bo‘yicha direktori Pol Manning Buyuk Britaniyada kengayishga intilayotgan startaplar uchun qo‘shma akseleratsiya dasturlarini ishga tushirishga qiziqish bildirdi. Uchrashuv doirasida IT Park Uzbekistan’ga startap ekotizimini rivojlantirish bo‘yicha maslahat yordami ko‘rsatish va o‘zaro anglashuv memorandumini imzolash imkoniyatlari ham muhokama qilindi.
Xalqaro tadbirlar bilan hamkorlik
Xalqaro texnologik tadbirlarning yetakchi tashkilotchilari - HICOOL (Xitoy), Dublin Tech Summit (Irlandiya), TechEx Events (Buyuk Britaniya), FinTech Armenia va Beyond Expo (Makao) IT Park’ga bepul stendlar taqdim etishga va O‘zbekiston kompaniyalarini o‘zlarining rasmiy dasturlariga kiritishga tayyor ekanliklarini bildirdilar. Bundan tashqari, ularning Toshkentda bo‘lib o‘tadigan ICT Week’da ishtirok etishi va qo‘shma marketing kampaniyalarini o‘tkazishi bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Marketing va maslahat yordami
Academia Park, Hewlett Rand, Tamimi Consulting va Be Brio kompaniyalari IT Park Uzbekistan rezidentlariga Buyuk Britaniya, Turkiya, Yevropa va Fors ko‘rfazi mamlakatlari bozorlariga chiqish bo‘yicha maslahatlar berishga tayyor ekanliklarini bildirdilar. Bundan tashqari, Ata Arguder (Academia Park) Toshkentda bo‘lib o‘tadigan ICT Week’ga panel sessiyasini tashkil etish va delegatsiyani olib kelishni taklif qildi.
Mintaqaviy startaplar muvaffaqiyati
Forumda ishtirok etish doirasida mahalliy startaplar - Realsoft, EdSmart, Geomotive va Onebuy (Mirasoft) hamda Buyuk Britaniya kompaniyalari va venchur fondlari vakillari o‘rtasida 12 ta maqsadli uchrashuv o‘tkazildi. Shuningdek, Britaniya va xalqaro ta’lim tashkilotlari bilan muloqot yo‘lga qo‘yildi. Muhokama qilingan mavzular orasida sun’iy intellekt yechimlarini integratsiyalash, akademik firibgarlikka qarshi kurashish va diasporali mamlakatlar bozorlariga chiqish bor.
IT Park Uzbekistan Astana Hub bilan birgalikda Markaziy Osiyo IT-ekotizimini global texnologik xaritaga faol integratsiya qilishni davom ettirmoqda, startaplar va texnologik kompaniyalarni o‘sishining har bir bosqichida qo‘llab-quvvatlamoqda.

IT Park Uzbekistan и Astana Hub расширяют международное сотрудничество на выставке London Tech Week 2025 в Великобритании
IT Park Uzbekistan совместно с Astana Hub провели ряд стратегических встреч с международными компаниями и представителями инновационных экосистем в рамках визита в Великобританию и участия в London Tech Week 2025. Основной целью стало расширение партнерских связей, привлечение инвестиций в Центральную Азию и поддержка локальных стартапов в выходе на зарубежные рынки.
Развитие аутсорсинга и партнерств
В ходе встречи с Matthew Spaul (Strategy EMEA, Scale) и Makul Gupta (Founder & CEO, Capital Numbers) были обсуждены шаги по открытию офиса в Узбекистане с фокусом на IT-аутсорсинг. Обе компании проявили интерес к взаимодействию с резидентами IT Park с участием иностранного капитала, чтобы глубже изучить рынок и подготовиться к выходу на него. Также планируется их участие в рамках ICT Week в Ташкенте и проведение онлайн-консультаций по вопросам регистрации юридического лица в Узбекистане.
Поддержка выхода на рынок Великобритании
Paul Manning, директор по инновациям и развитию Outfly.io, выразил заинтересованность в запуске совместных акселерационных программ для стартапов, стремящихся к масштабированию в Великобритании. В рамках встречи также обсуждалась возможность оказания консультационной поддержки IT Park Uzbekistan в вопросах развития стартап-экосистемы и подписание Меморандума о взаимопонимании.
Партнерство с международными мероприятиями
Ведущие организаторы международных технологических мероприятий — HICOOL (Китай), Dublin Tech Summit (Ирландия), TechEx Events (Великобритания), FinTech Armenia и Beyond Expo (Макао) — выразили готовность предоставить IT Park бесплатные стенды и включить узбекские компании в свои официальные программы. Дополнительно были достигнуты договоренности об их участии в ICT Week в Ташкенте и проведении совместных маркетинговых кампаний.
Маркетинговая и консалтинговая поддержка
Компании Academia Park, Hewlett Rand, Tamimi Consulting и Be Brio выразили готовность консультировать резидентов IT Park Uzbekistan по вопросам выхода на рынки Великобритании, Турции, Европы и стран Персидского залива. Кроме того, Ata Arguder (Academia Park) предложил организовать панельную сессию и привести делегацию на ICT Week в Ташкенте.
Успехи региональных стартапов
В рамках участия в форуме было проведено 12 целевых встреч между локальными стартапами - Realsoft, EdSmart, Geomotive и Onebuy(Mirasoft) - и представителями британских компаний и венчурных фондов Также был налажен диалог с британскими и международными образовательными организациями. В числе обсуждаемых тем - интеграция AI-решений, борьба с академическим мошенничеством и выход на рынки стран с диаспорой.
IT Park Uzbekistan вместе с Astana Hub продолжает активно интегрировать IT-экосистему Центральной Азии в глобальную технологическую карту, поддерживая стартапы и технологические компании на каждом этапе их роста.