IT Park Uzbekistan va startap hamjamiyati yarim yillik natijalarini sarhisob qildi va rivojlanishning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab oldi
IT Park Tashkent filialida IT Park Uzbekistan vakillari mamlakat startap ekotizimining asosiy ishtirokchilari bilan uchrashdi. 2025-yilning birinchi yarmida soha qanday rivojlangani va keyingi bosqich uchun qanday ustuvor vazifalar belgilanayotgani muhokama qilindi.
Hozirning o‘zidayoq ekotizimning barqaror o‘sishiga turtki beradigan tashabbuslar amaliyotga tatbiq etilmoqda. Raqamli startaplar dasturiga arizalar qabuli davom etmoqda, hududlarda startap madaniyatining ishtiroki kuchaymoqda, xalqaro ekotizimlar bilan hamkorlik yo‘lga qo‘yilmoqda. Bularning barchasi mahalliy jamoalarni qo‘llab-quvvatlash, ularning tashqi bozorlarga chiqishi va O‘zbekistonning taniqli startap-xab sifatidagi maqomini mustahkamlash uchun xizmat qilmoqda.
Muhim o‘zgarishlar orasida startaplar va fondlar o‘rtasida investitsiya bitimlarini tuzish uchun soddalashtirilgan rejimni yaratadigan tartibga soluvchi qum qutisining ishga tushirilishi ham bor. Ushbu vosita to‘siqlarni kamaytiradi va venchur jarayonlarini yanada moslashuvchan va qulay qiladi.
Yaqin kelajakda IT Park g‘oyalarni ishlab chiqish va loyihani noldan boshlashda yordamga muhtoj bo‘lgan eng boshlang‘ich bosqichdagi jamoalar uchun Startup Lab startap-studiyalarini ishga tushirishni rejalashtirmoqda.
Startap hamjamiyati harakat vektorlarini ham belgilab berdi. Ishtirokchilardan biri an’anaviy sohalar, jumladan, ko‘chmas mulk biznesi ishtirokida xususiy venchur fondi ishga tushirilishini e’lon qildi. Yirik bitimlarda birgalikda ishtirok etish uchun investitsiya sindikatini tashkil etish masalasi ko‘tarildi - bu, ayniqsa, $3 mln va undan yuqori raundlarni qidirayotgan loyihalar paydo bo‘layotganini hisobga olsak, dolzarbdir.
Umumiy vektor aniq: ekotizim o‘smoqda. Buni ichki ko‘rsatkichlar ham, xalqaro tahlilchilarning mustaqil baholari ham tasdiqlaydi - jumladan, Startup Blink va Startup Genome hisobotlarida. Sur’atni saqlab qolish uchun davlat va xususiy sektor sa’y-harakatlarini muvofiqlashtirish zarur. Yaqin oylarda qo‘llab-quvvatlashning yangi formatlari ishga tushirilishi, eksport salohiyatiga e’tibor kuchaytirilishi va O‘zbekistonning global startap xaritasidagi o‘rni mustahkamlanishi kutilmoqda.

IТ Park Uzbekistan и стартап-сообщество подвели итоги полугодия и обозначили приоритеты развития
В IT Park Tashkent прошла встреча представителей IT Park Uzbekistan с ключевыми участниками стартап-экосистемы страны. Обсудили, как развивалась отрасль в первом полугодии 2025 года и какие приоритеты определяются на следующий этап.
Уже сейчас на практике реализуются инициативы, задающие динамику для устойчивого роста экосистемы. Продолжается приём заявок в Digital Startups Program, усиливается присутствие стартап-культуры в регионах, налаживаются партнёрства с международными экосистемами. Всё это работает на поддержку локальных команд, их выход на внешние рынки и укрепление статуса Узбекистана как заметного стартап-хаба.
Среди важных сдвигов — запуск регуляторной песочницы, которая создаёт упрощённый режим для заключения инвестиционных сделок между стартапами и фондами. Этот инструмент снижает барьеры и делает венчурные процессы более гибкими и доступными.
В ближайшее время IT Park планирует запустить Startup Lab — стартап-студии для команд на самой ранней стадии, которым нужна помощь в проработке идей и старте проекта с нуля.
Стартап-сообщество также обозначило векторы движения. Один из участников анонсировал запуск частного венчурного фонда при участии бизнеса из традиционных отраслей, включая сферу недвижимости. Поднимался вопрос создания инвестиционного синдиката для совместного участия в крупных сделках — особенно актуального с учётом появления проектов, ищущих раунды от $3 млн и выше.
Общий вектор ясен: экосистема растёт. Это подтверждают как внутренние показатели, так и независимые оценки международных аналитиков — в том числе в отчётах Startup Blink и Startup Genome. Чтобы сохранить темп, необходима координация усилий государства и частного сектора. В ближайшие месяцы ожидается запуск новых форматов поддержки, усиление фокуса на экспортный потенциал и укрепление позиций Узбекистана на глобальной стартап-карте.