IT Park Uzbekistan, O'zbekiston Madaniyat va san'atni rivojlantirish jamg'armasi va WIUT Creative Incubator loyihasini ishga tushirish to'g'risida memorandum imzoladi
IT Park Uzbekistan, O'zbekiston Madaniyat va san'atni rivojlantirish jamg'armasi va Toshkentdagi Vestminster xalqaro universiteti (WIUT) Creative Incubator loyihasini ishga tushirgan hamkorlik memorandumini imzoladilar. Memorandumni IT Park Uzbekistan ijrochi direktori Abdulahad Qo'chqorov, Jamg'arma raisining birinchi o'rinbosari Elmurod Najimov va WIUT rektori Komiljon Karimov imzoladi. Tashabbus O'zbekistonda kreativ iqtisodiyot sohasida yosh iste'dodlarni qo'llab-quvvatlash, mustahkam poydevor yaratish va startaplarni rivojlantirishga qaratilgan.
Kreativ iqtisodiyotni rivojlantirishda yangi bosqich
Creative Incubator loyihasi 2024-yil 3-oktyabrda qabul qilingan "Kreativ iqtisodiyot to'g'risida"gi qonunni amalga oshirishda asosiy vositalardan biri bo'ladi. Ushbu qonun mamlakat iqtisodiyotini o'zgartirishda asosiy rol o'ynaydigan kreativ sohalarni qo'llab-quvvatlashning huquqiy asoslarini belgilab berdi. Maqsad - 2030-yilga borib ularning O'zbekiston yalpi ichki mahsulotidagi ulushini 5% yetkazish, Creative Incubator esa bu o'zgarishlarning katalizatoriga aylanadi.
Loyiha texnologiyalar, madaniyat va ta'limni birlashtirib, yosh mutaxassislarga o'zlarining innovatsion ijodiy g'oyalarini amalga oshirish uchun noyob imkoniyatlarni taqdim etadi. Ushbu makon iqtidorlarni jalb qilish nuqtasi, tajriba almashish va ekspertlar bilan hamkorlik qilish uchun platformaga aylanadi. Loyiha tadbirkorlarni qo'llab-quvvatlash va innovatsiyalarni rag'batlantirish orqali O'zbekistonning global kreativ xabga aylanishiga zamin yaratadi.
Creative Incubator'ning imkoniyatlari va afzalliklari
Creative Incubator ishtirokchilarga g'oyalarni muvaffaqiyatli loyihalarga aylantirish uchun barcha zarur narsalarni taklif qiladi. Tashabbus doirasida ta'lim dasturlari, xalqaro va mahalliy ekspertlar bilan amaliy mahorat darslari, shuningdek, g'oliblarni moliyaviy qo'llab-quvvatlagan holda startap tanlovlari o'tkazilishi ko'zda tutilgan.
2025-yilda inkubatorning 2 to'lqini rejalashtirilgan bo'lib, ular intensiv treninglar, yetakchi kompaniyalarga tashriflar va amaliy mashg'ulotlarni o'z ichiga oladi. Har bir oqimning cho'qqisi Pitch Contest bo'ladi, unda ishtirokchilar o'z loyihalarini investorlarga taqdim etadilar, moliyalashtirish oladilar va strategik hamkorlik o'rnatadilar.
Startaplarni qo'llab-quvvatlash va inkubatsiya dasturlarini ishga tushirish bo'yicha boy tajribaga tayangan holda, IT Park Uzbekistan mentorlik yordamini taqdim etadi, asosiy tadbirlarni tashkil etadi va zarur resurslardan foydalanishni ta'minlaydi. Ishtirokchilarning bilimini chuqurlashtirish va ekspertiza darajasini oshirish uchun Madaniyat va san'atni rivojlantirish jamg'armasi xalqaro mutaxassislarni taklif qiladi va ta'lim tashabbuslarini qo'llab-quvvatlaydi. O'z navbatida, WIUT loyihani muvaffaqiyatli amalga oshirish uchun zamonaviy infratuzilma, texnik resurslar va uslubiy bazani taqdim etadi.
Barqaror rivojlanish kelajagiga hissa qo'shish
Creative Incubator - bu shunchaki loyiha emas, balki O'zbekistonning barqaror rivojlanishiga uzoq muddatli hissa. Ushbu loyiha barqaror rivojlanishning asosiy maqsadlariga (BRM) erishishga qaratilgan:
- 8-BRM: Ish o'rinlarini yaratish va iqtisodiy o'sishni rag'batlantirish.
- 9-BRM: Kreativ sohalarda innovatsiya va texnologiyalarni rivojlantirish.
- BRM 11: Mahalliy jamoalarning madaniy xilma-xilligi va farovonligini qo'llab-quvvatlash.
Creative Incubator iqtidorli mutaxassislar uchun boshlang'ich platformaga aylanadi, ularga o'z salohiyatini ro'yobga chiqarish va global darajaga chiqishga yordam beradi. Loyiha orqali yosh tadbirkorlar o'z rejalarini muvaffaqiyatli amalga oshirish uchun zarur bo'lgan bilim, ustozlik va resurslardan foydalanish imkoniyatiga ega bo'ladilar. Inkubator O'zbekistonni iste'dod va imkoniyatlarni birlashtiruvchi global kreativ xabga aylantirish uchun ijodkorlik va texnologiyalar birgalikda ishlaydigan yangi kreativ startap ekotizimini yaratishga turtki beradi.
Hamkorlar haqida:
IT Park Uzbekistan O'zbekistonni xalqaro IT-xabga aylantirib, mamlakat texnologik sanoatini rivojlantirishda yetakchi rol o'ynamoqda. IT Park mahalliy kompaniyalarning global muvaffaqiyatiga faol hissa qo'shmoqda, shu bilan birga, xorijiy kompaniyalarni jalb qilmoqda, bu esa, o'z navbatida, aholi turmush darajasini yaxshilash, yangi ish o'rinlarini yaratish va mutaxassislarimizning jahon bozoridagi raqobatbardoshligini oshirishga hissa qo'shmoqda. Creative Incubator kabi loyihalarni amalga oshirish orqali IT Park startaplar va IT-kompaniyalarni izchil qo'llab-quvvatlaydi, ularga investitsiyalarni jalb qilish, xalqaro aloqalarni mustahkamlash, loyihalarni g'oyalardan yirik biznesgacha kengaytirish va yangi avlod IT-mutaxassislarini yetishtirishda yordam beradi.
O'zbekiston Madaniyat va san'atni rivojlantirish jamg'armasi 2017 yilda Prezident Shavkat Mirziyoyev qarori bilan tashkil etilgan. Jamg'arma missiyasi - O'zbekiston madaniyatini jahon madaniy makoniga integratsiya qilish, madaniy muassasalarda inklyuziv va qulay muhitni yaratish orqali mamlakat ichidagi imkoniyatlarni rivojlantirish, muzeylarni yangilash, metsenatlikni rivojlantirish va muzey, teatr va boshqa madaniy muassasalarning kadrlar salohiyatini shakllantirish. Jamg'arma loyihalari bir nechta yo'nalishlarni qamrab oladi: san'at, adabiyot, teatr, musiqa, arxitektura, xoreografiya, kino. Fanlararo yondashuvni qo'llash va turli mamlakatlardan mutaxassislarni birlashtirish orqali Jamg'arma MDH, Yevropa va Osiyo mamlakatlari o'rtasida madaniy diplomatiyani rivojlantirishga hissa qo'shadi.
Toshkentdagi Vestminster xalqaro universiteti yigirma yildan ortiq vaqt davomida ta'lim va innovatsiyalar sohasida yetakchi hisoblanadi. 2002-yilda tashkil etilgan WIUT akademik mahorat va innovatsiyalar standartlarini o'rnatgan holda O'zbekistonda oliy ta'lim sohasida yetakchi hisoblanadi. WIUT mahalliy va xalqaro hamjamiyatda kreativ iqtisodiyotni rivojlantirishga hissa qo'shadigan yorqin, istiqbolli muhit bilan akademik ustunlikni birlashtirgan ijod markazi sifatida o'zini ko'rsatdi.
Creative Incubator memorandumining imzolanishi O'zbekistonda innovatsiyalar, tadbirkorlik va iste'dodlarni rivojlantirishni qo'llab-quvvatlaydigan barqaror ekotizimni yaratish yo'lidagi oldinga tashlangan qadamdir.

IT Park Uzbekistan, Фонд развития культуры и искусства Узбекистана и WIUT подписали меморандум о запуске проекта Creative Incubator
IT Park Uzbekistan, Фонд развития культуры и искусства Узбекистана и Вестминстерский международный университет в Ташкенте (WIUT) подписали меморандум о сотрудничестве, который положил начало проекту Creative Incubator. Меморандум подписали исполнительный директор IT Park Uzbekistan Абдулахад Кучкаров, первый заместитель председателя Фонда Эльмурод Нажимов и ректор WIUT Комилжон Каримов. Инициатива направлена на поддержку молодых талантов, формирование прочной основы и развитие стартапов в сфере креативной экономики в Узбекистане.
Новая глава в развитии креативной экономики
Проект Creative Incubator станет одним из ключевых инструментов в реализации закона «О креативной экономике», принятого 3 октября 2024 года. Этот закон определил правовые рамки для поддержки креативных индустрий, которые играют ключевую роль в трансформации экономики страны. Цель — увеличить их вклад в ВВП Узбекистана до 5% к 2030 году, а Creative Incubator станет катализатором этих изменений.
Объединяя технологии, культуру и образование, проект предоставляет молодым профессионалам уникальные возможности для реализации своих инновационных творческих идей. Это пространство станет точкой притяжения талантов, платформой для обмена опытом и взаимодействия с экспертами. Проект закладывает основы для превращения Узбекистана в глобальный креативный хаб, поддерживая предпринимателей и стимулируя инновации.
Возможности и преимущества Creative Incubator
Creative Incubator предложит участникам всё необходимое для превращения идей в успешные проекты. В рамках инициативы предусмотрены образовательные программы, практические мастер-классы с международными и локальными экспертами, а также стартап-конкурсы с финансовой поддержкой победителей.
В 2025 году запланированы 2 волны инкубатора, которые включают интенсивные тренинги, посещения ведущих компаний и практические занятия. Кульминацией каждого потока станет Pitch Contest, на котором участники представят свои проекты инвесторам, получат финансирование и установят стратегические партнерства.
Опираясь на богатый опыт в поддержке стартапов и запуске инкубационных программ, IT Park Uzbekistan предоставит менторскую поддержку, организует ключевые мероприятия и обеспечит доступ к необходимым ресурсам. Для углубления знаний и повышения уровня экспертизы участников Фонд развития культуры и искусства пригласит международных специалистов и окажет поддержку образовательным инициативам. В свою очередь, WIUT предоставит современную инфраструктуру, технические ресурсы и методологическую базу для успешной реализации проекта.
Вклад в будущее устойчивого развития
Creative Incubator — это не просто проект, а долгосрочный вклад в устойчивое развитие Узбекистана. Он направлен на достижение ключевых Целей устойчивого развития (ЦУР):
- ЦУР 8: Создание рабочих мест и стимулирование экономического роста.
- ЦУР 9: Развитие инноваций и технологий в креативных индустриях.
- ЦУР 11: Поддержка культурного разнообразия и благополучия местных сообществ.
Creative Incubator станет стартовой площадкой для талантливых специалистов, помогая им раскрыть потенциал и выйти на глобальный уровень. Благодаря проекту молодые предприниматели получат доступ к знаниям, менторству и ресурсам, необходимым для успешной реализации их замыслов. Инкубатор придаст импульс созданию новой креативной стартап-экосистемы, где творчество и технологии работают вместе, чтобы превратить Узбекистан в глобальный креативный хаб, объединяющий таланты и возможности.
О партнерах:
IT Park Uzbekistan играет ведущую роль в развитии технологической индустрии страны, превращая Узбекистан в международный IT-хаб. ITPark активно способствует глобальному успеху локальных компаний, одновременно привлекая зарубежные компании, что в свою очередь способствует улучшению уровня жизни населения, созданию новых рабочих мест и повышению конкурентоспособности наших специалистов на мировом рынке. Реализуя такие проекты, как Creative Incubator, IT Parkпоследовательно поддерживает стартапы и IT-компании, помогая им привлекать инвестиции, укреплять международные связи, масштабировать проекты от идей до крупного бизнеса и взращивать новое поколение IT-профессионалов.
Фонд развития культуры и искусства Узбекистана основан в 2017 году постановлением Президента Шавката Мирзиёева. Миссия Фонда — интеграция культуры Узбекистана в мировое культурное пространство, развитие возможностей внутри страны посредством создания инклюзивной и доступной среды в культурных учреждениях, реновация музеев, развитие меценатства и формирование кадрового потенциала музеев, театров и других культурных институций. Проекты Фонда охватывают несколько направлений: искусство, литература, театр, музыка, архитектура, хореография, кино. Применяя междисциплинарный подход и объединяя специалистов из разных стран, Фонд способствует развитию культурной дипломатии между странами СНГ, Европы и Азии.
Вестминстерский международный университет в Ташкенте уже более двух десятилетий является лидером в области образования и инноваций. Основанный в 2002 году, WIUT является лидером в области высшего образования в Узбекистане, устанавливая стандарты академического мастерства и инноваций. WIUT зарекомендовал себя как центр творчества, сочетающий академическое превосходство с яркой, перспективной средой, способствующей развитию креативной экономики как в местном, так и в международном сообществе.
Подписание меморандума Creative Incubator — это шаг вперед в создании устойчивой экосистемы, поддерживающей инновации, предпринимательство и развитие талантов в Узбекистане.