Qozog‘istonda Best Startup Project yarim finali bo‘lib o‘tdi
Qozog‘istonda Digital Startup Awards (DSA) dasturining navbatdagi yarim final bosqichi bo‘lib o‘tdi. Ushbu tashabbus Markaziy Osiyodagi eng istiqbolli startap jamoalarini birlashtirib, ularni dekabr oyida Toshkentda o‘tadigan Grand Finalga boshlaydi. Tadbirda startap asoschilari, investorlar va ekotizim yetakchilari ishtirok etdi.
DSA 2025 yilgi mavsumida 350+ dan ortiq ariza qabul qilindi, ulardan 13 ta Qozog‘iston startapi sahnaga chiqib, o‘z g‘oyalarini taqdim etdi. Pich-sessiyalar yakuniga ko‘ra, ikki jamoa — Cyberpack va Multicode — Grand Finalga yo‘llanma oldi.
Cyberpack — maktablar uchun yagona STEAM ekotizimi bo‘lib, u muhandislik to‘plamlari, sun’iy intellektga asoslangan ta’lim platformasi va to‘liq metodikani birlashtiradi. Bu yechim STEAM ta’limini darsdan tashqari mashg‘ulot sifatida yoki K–12 uchun mustaqil fan sifatida joriy etish imkonini beradi.
Multicode — vagon parklarini boshqaruvchi kompaniyalar uchun yaratilgan B2B SaaS platformasi. U yuk tashishlarni yopish jarayonlari, rejalashtirish, analitika va xodimlar o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikni avtomatlashtiradi. Platforma transport kompaniyalariga yanada samarali va shaffof ishlash imkonini beradi.
Yarim final hakamlar hay’ati quyidagi ekspertlardan iborat bo‘ldi:
— Dalerkhon Nodirov, Deputy CEO, IT Park Ventures;
— Dimash Kassen, Senior Investment Associate, Astana Hub Ventures;
— Nargiza An, CEO, White Hill Capital;
— Pavel Koktyshev, CEO va hammuassisi, MOST Holding;
— Danabek Kaliazhdarov, CEO, Codiplay.
Cyberpack va Multicode endi Qozog‘iston nomidan Digital Startup Awards Grand Final bosqichida qatnashib, mintaqaning boshqa g‘oliblari bilan birgalikda $100,000 lik mukofot jamg‘armasi uchun bellashadilar.

Казахстан принял полуфинал Best Startup Project
В Казахстане состоялся очередной полуфинал Digital Startup Awards (DSA) — международной программы, объединяющей лучшие стартап-команды Центральной Азии и соседних регионов. Мероприятие собрало перспективных основателей, инвесторов и представителей экосистемы, открывая путь к финальному этапу, который пройдёт в декабре в Ташкенте.
В этом году DSA получил более 350+ заявок со всего региона, из которых 13 стартапов Казахстана вышли на сцену и представили свои проекты экспертному жюри. По итогам питч-сессий в финал прошли две команды — Cyberpack и Multicode.
Cyberpack — STEAM-экосистема для школ, объединяющая инженерные наборы, AI-платформу и методику, позволяющую внедрять современное инженерное образование как формат внеклассного кружка или как полноценный STEAM-предмет для K–12.
Multicode — b2b SaaS-решение для операторов вагонных парков, автоматизирующее процессы закрытия перевозок, планирования, аналитики и взаимодействия сотрудников. Платформа помогает транспортным компаниям работать быстрее, прозрачнее и эффективнее.
Полуфинал в Казахстане оценивало авторитетное жюри:
— Далерхон Нодиров, заместитель генерального директора IT Park Ventures
— Димаш Кассен, старший инвестиционный менеджер Astana Hub Ventures
— Наргиза Ан, генеральный директор White Hill Capital
— Павел Коктышев, CEO и сооснователь MOST Holding
— Данабек Калияждаров, генеральный директор Codiplay
Обе команды — Cyberpack и Multicode — представят Казахстан на Grand Final Digital Startup Awards в Ташкенте, где встретятся с финалистами из других стран и поборются за общую призовую сумму $100 000.
Digital Startup Awards продолжает объединять талантливых основателей региона и усиливать сотрудничество между инновационными хабами Центральной Азии. До финала остаётся совсем немного — впереди ещё больше ярких выступлений и новых открытий.