Digital Startup Awards (DSA) - Markaziy Osiyo va undan tashqaridagi yangi tadbirkorlarning imkoniyatlarini kengaytirishga qaratilgan mintaqaviy tashabbus o‘zining tanlov bosqichini rasman boshladi. Dastur inkubatsiya, akseleratsiya va tanlov treklarini birlashtirib, asoschilarga g‘oyani tasdiqlashdan tortib xalqaro miqyosda namoyish etishgacha bo‘lgan to‘liq sayohatni taqdim etadi.
Mo‘g‘uliston "Best Startup Project" yarim finaliga mezbonlik qilgan birinchi davlat bo‘ldi - bu DSAning asosiy bosqichi bo‘lib, u o‘z yechimlarini taqdim etish va Grand Finalga yo‘llanma olish uchun eng istiqbolli dastlabki bosqich asoschilarini to‘playdi.
Tadbirda davlat, investitsiya va korporativ sektor vakillaridan iborat ekspertlar hay’atiga innovatsion loyihalarni taqdim etgan 16 nafar startaplar ishtirok etdi. Taqdimotlar va muhokamalardan so‘ng ikkita ajoyib startap - UWISH va EGUNE Mo‘g‘uliston yarim finalining g‘oliblari deb topildi.
Startaplar haqida:
UWISH - sayohatchilarga ishonchli mahalliy ekspertlar va sayohat yaratuvchilarining haqiqiy yo‘nalishlari va maslahatlari yordamida sayohatlarni osonlikcha rejalashtirish imkonini beradi.
EGUNE - Mo‘g‘ulistonda o‘zining suveren sun’iy intellekt ekotizimini yaratishga qaratilgan strategik milliy tashabbus.
Endi ushbu jamoalar Toshkentdagi Gran-Finalga yo‘l olishadi, unda barcha ishtirokchi mamlakatlarning milliy g‘oliblari 100 ming dollarlik sovrin jamg‘armasi uchun kurash olib borishadi.
Yarim final hakamlar hay’ati tarkibiga Mo‘g‘ulistonning innovatsion va startap ekotizimining yetakchi vakillari, jumladan:
M. Shurentsetseg, Milliy axborot texnologiyalari parki investitsiyalar va loyihalar bo‘limi boshlig‘i
J. Bat-Ireedui, "Gund Investment" MCHJ bosh direktori
A. Yadamsuren, Mo‘g‘uliston Raqamli rivojlanish, innovatsiyalar va kommunikatsiyalar vazirligi (MDDIC) Startaplarni rivojlantirish va ekotizimlar boshqarmasi boshlig‘i
Z. Uyanga, "Premium" korporatsiyasi baxt direktori
Ularning birgalikdagi tajribasi adolatli va chuqur baholash jarayonini ta’minlab, o‘z g‘oyalarini mintaqaviy va global miqyosda kengaytirishga eng yaxshi tayyor bo‘lgan jamoalarni aniqlashga yordam berdi.
Digital Startup Awards (DSA) mintaqa bo‘ylab kengayishda davom etmoqda, dekabr oyida Toshkentda bo‘lib o‘tadigan Grand Final oldidan bir qator mamlakatlarda yarim finallar bo‘lib o‘tadi.
Ushbu voqea nafaqat Mo‘g‘ulistondagi innovatsiyalar bayrami, balki butun Markaziy Osiyo bo‘ylab yanada kuchli mintaqaviy startap ekotizimini yaratish yo‘lidagi muhim qadamdir.

В Монголии стартовал полуфинал Digital Startup Awards по треку «Лучший стартап-проект»!
Digital Startup Awards (DSA) — региональная инициатива, призванная поддержать начинающих предпринимателей в Центральной Азии и за ее пределами, — официально начала этап конкурса. Программа объединяет инкубацию, акселерацию и конкурс, предоставляя основателям полный цикл от проверки идеи до международной известности.
Монголия стала первой страной, которая приняла у себя полуфинал конкурса «Best Startup Project» — ключевой этап DSA, на котором самые перспективные начинающие предприниматели представляют свои решения и борются за место в гранд-финале.
В мероприятии приняли участие 16 участников, которые представили инновационные проекты экспертному жюри, состоящему из представителей правительства, инвестиционного и корпоративного секторов. После презентаций и обсуждений два выдающихся стартапа — UWISH и EGUNE — были выбраны победителями монгольского полуфинала.
О стартапах:
UWISH — позволяет путешественникам без труда планировать поездки с помощью аутентичных маршрутов и советов от надежных местных экспертов и создателей путешествий.
EGUNE — стратегическая национальная инициатива в Монголии, направленная на создание собственной суверенной экосистемы искусственного интеллекта.
Эти команды теперь пройдут в гранд-финал в Ташкенте, где национальные победители из всех стран-участниц будут соревноваться за призовой фонд в размере 100 000 долларов.
В состав жюри полуфинала вошли ведущие деятели инновационной и стартап-экосистемы Монголии, в том числе:
М. Шуренцэцэг, руководитель отдела инвестиций и проектов, Национальный парк информационных технологий
Дж. Бат-Иредуи, генеральный директор, Gund Investment LLC
А. Ядамсурен, руководитель отдела развития стартапов и экосистемы, Министерство цифрового развития, инноваций и коммуникаций Монголии (MDDIC)
З. Уянга, директор по счастью, Premium Corporation
Их совместный опыт обеспечил справедливый и глубокий процесс оценки, помогая определить команды, наиболее подготовленные к масштабированию своих идей на региональном и глобальном уровнях.
Digital Startup Awards (DSA) продолжает расширяться по всему региону, и в ближайшем будущем в нескольких странах пройдут полуфиналы, а в декабре этого года в Ташкенте состоится гранд-финал.
Это событие знаменует собой не только празднование инноваций в Монголии, но и важный шаг в создании более сильной региональной экосистемы стартапов в Центральной Азии.