Digital Startup Awards (DSA) - Markaziy Osiyo va undan tashqaridagi yangi tadbirkorlarning imkoniyatlarini kengaytirishga qaratilgan mintaqaviy tashabbus o‘zining tanlov bosqichini rasman boshladi. Dastur inkubatsiya, akseleratsiya va tanlov treklarini birlashtirib, asoschilarga g‘oyani tasdiqlashdan tortib xalqaro miqyosda namoyish etishgacha bo‘lgan to‘liq sayohatni taqdim etadi.
Mo‘g‘uliston "Best Startup Project" yarim finaliga mezbonlik qilgan birinchi davlat bo‘ldi - bu DSAning asosiy bosqichi bo‘lib, u o‘z yechimlarini taqdim etish va Grand Finalga yo‘llanma olish uchun eng istiqbolli dastlabki bosqich asoschilarini to‘playdi.
Tadbirda davlat, investitsiya va korporativ sektor vakillaridan iborat ekspertlar hay’atiga innovatsion loyihalarni taqdim etgan 16 nafar startaplar ishtirok etdi. Taqdimotlar va muhokamalardan so‘ng ikkita ajoyib startap - UWISH va EGUNE Mo‘g‘uliston yarim finalining g‘oliblari deb topildi.
Startaplar haqida:
UWISH - sayohatchilarga ishonchli mahalliy ekspertlar va sayohat yaratuvchilarining haqiqiy yo‘nalishlari va maslahatlari yordamida sayohatlarni osonlikcha rejalashtirish imkonini beradi.
EGUNE - Mo‘g‘ulistonda o‘zining suveren sun’iy intellekt ekotizimini yaratishga qaratilgan strategik milliy tashabbus.
Endi ushbu jamoalar Toshkentdagi Gran-Finalga yo‘l olishadi, unda barcha ishtirokchi mamlakatlarning milliy g‘oliblari 100 ming dollarlik sovrin jamg‘armasi uchun kurash olib borishadi.
Yarim final hakamlar hay’ati tarkibiga Mo‘g‘ulistonning innovatsion va startap ekotizimining yetakchi vakillari, jumladan:
M. Shurentsetseg, Milliy axborot texnologiyalari parki investitsiyalar va loyihalar bo‘limi boshlig‘i
J. Bat-Ireedui, "Gund Investment" MCHJ bosh direktori
A. Yadamsuren, Mo‘g‘uliston Raqamli rivojlanish, innovatsiyalar va kommunikatsiyalar vazirligi (MDDIC) Startaplarni rivojlantirish va ekotizimlar boshqarmasi boshlig‘i
Z. Uyanga, "Premium" korporatsiyasi baxt direktori
Ularning birgalikdagi tajribasi adolatli va chuqur baholash jarayonini ta’minlab, o‘z g‘oyalarini mintaqaviy va global miqyosda kengaytirishga eng yaxshi tayyor bo‘lgan jamoalarni aniqlashga yordam berdi.
Digital Startup Awards (DSA) mintaqa bo‘ylab kengayishda davom etmoqda, dekabr oyida Toshkentda bo‘lib o‘tadigan Grand Final oldidan bir qator mamlakatlarda yarim finallar bo‘lib o‘tadi.
Ushbu voqea nafaqat Mo‘g‘ulistondagi innovatsiyalar bayrami, balki butun Markaziy Osiyo bo‘ylab yanada kuchli mintaqaviy startap ekotizimini yaratish yo‘lidagi muhim qadamdir.

Digital Startup Awards (DSA) — a regional initiative designed to empower emerging entrepreneurs across Central Asia and beyond — has officially launched its competition phase. The program integrates incubation, acceleration, and competition tracks, giving founders a full journey from idea validation to international exposure.
Mongolia became the first country to host the Best Startup Project semifinal — a key stage of DSA that gathers the most promising early-stage founders to pitch their solutions and secure a place in the Grand Finale.
The event brought together 16 participants who pitched innovative projects to an expert jury representing government, investment, and corporate sectors. After presentations and discussions, two standout startups — UWISH and EGUNE — were selected as the winners of the Mongolian semifinal.
About startups:
UWISH - lets travelers plan trips effortlessly with authentic itineraries and tips from trusted local experts and travel creators.
EGUNE - strategic national initiative in Mongolia focused on building its own sovereign AI ecosystem.
These teams will now advance to the Grand Finale in Tashkent, where national winners from all participating countries will compete for a $100,000 prize fund.
The semifinal jury featured leading figures from Mongolia’s innovation and startup ecosystem, including:
M. Shurentsetseg, Head of Investment and Project Department, National Information Technology Park
J. Bat-Ireedui, CEO, Gund Investment LLC
A. Yadamsuren, Head of Startup Development and Ecosystem Department, Ministry of Digital Development, Innovation and Communications of Mongolia (MDDIC)
Z. Uyanga, Happiness Director, Premium Corporation
Their combined expertise ensured a fair and insightful evaluation process, helping identify the teams best prepared to scale their ideas regionally and globally.
The Digital Startup Awards (DSA) continues to expand across the region, with upcoming semifinals in several countries before the Grand Finale in Tashkent this December.
This milestone marks not only a celebration of innovation in Mongolia but also a significant step in building a stronger regional startup ecosystem across Central Asia.