Startaplar uchun yangi imkoniyatlar: $10 million kapitalga ega venchur fondi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 100 million dollar kapitalga ega Yoshlar tadbirkorligini rivojlantirish davlat maqsadli jamg‘armasini tashkil etish to‘g‘risidagi qarorni imzoladi. Ushbu qadam yosh tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash va kamida 50 ming yangi ish o‘rni yaratishga qaratilgan.
Jamg‘arma huzurida istiqbolli startaplarga sarmoya kiritish uchun mo‘ljallangan 10 million dollarlik byudjetli venchur tuzilmasi tashkil etilmoqda. Loyiha bosqichiga qarab, startaplar 2 milliard so‘mgacha mablag‘ olishi mumkin:
- prototipni ishlab chiqish bosqichida (MVP) — 500 million so‘mgacha;
- ichki bozordagi tayyor mahsulot uchun — 1 milliard so‘mgacha;
- eksport salohiyatiga ega loyihalar uchun — 2 milliard so‘mgacha.
Ushbu jamg‘arma yosh innovatorlar uchun yangi imkoniyatlarni ochib, zarur resurslar va qo‘llab-quvvatlashdan foydalanishni osonlashtiradi. Endilikda yoshlarda o‘z g‘oyalarini hayotga tatbiq etish va yangi bosqichga olib chiqish uchun haqiqiy imkoniyat paydo bo‘ldi.
O‘zbekistondagi startap ekotizimi haqida ko‘proq bilishni istasangiz, ushbu maqolani o‘qing. Agar sizda allaqachon startap bo‘lsa-yu, ammo investitsiyalarni qanday jalb qilishni bilmasangiz, tezroq Azamat Karamatovning 5 ta maslahatini o‘qing.
“StartupBase”ga obuna bo‘ling va startaplar hamda venchur investitsiyalari sohasida sodir bo‘layotgan barcha voqealardan xabardor bo‘ling.

Новые возможности для стартапов: венчурный фонд с капиталом $10 млн
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал постановление о создании Государственного целевого фонда развития молодежного предпринимательства с капиталом в $100 млн. Этот шаг направлен на поддержку молодых предпринимателей и создание не менее 50 000 новых рабочих мест.
При фонде создается венчурная структура с бюджетом $10 млн, предназначенная для инвестирования в перспективные стартапы. В зависимости от стадии проекта, стартапы могут получить финансирование до 2 млрд сумов:
- на этапе разработки прототипа (MVP) — до 500 млн сумов;
- для готового продукта на внутреннем рынке — до 1 млрд сумов;
- для проектов с экспортным потенциалом — до 2 млрд сумов.
Этот фонд открывает новые горизонты для молодых новаторов, облегчая доступ к необходимым ресурсам и поддержке. Теперь у молодежи есть реальный шанс воплотить свои идеи в жизнь и вывести их на новый уровень.
Хочешь узнать больше о стартап-экосистеме в Узбекистане, читай этот материал. А если у тебя уже есть стартап, но ты не знаешь, как привлечь инвестиции, скорее читай 5 рекомендаций от Азамата Караматова.
Подписывайся на StartupBase и будь в курсе всего, что происходит в сфере стартапов и венчурного инвестирования.