IT Park Uzbekistan, IT Loyihalar va YXHT tomonidan hamkorlikda amalga oshirilgan Open Gender Data akseleratsiya qilish dasturi muvaffaqiyatli yakunlandi. Dastur gender tengligi, ijtimoiy ta’sir va ochiq ma’lumotlar chorrahasida ishlaydigan startaplarni qo‘llab-quvvatlash uchun mo‘ljallangan.
Dastur davomida 10 ta startap jamoasiga o‘z g‘oyalarini yanada rivojlantirish, mahsulotlarni yaratish va o‘sishning keyingi bosqichlariga tayyorgarlik ko‘rish imkoniyati berildi. Akseleratsiya jarayonida ishtirokchi jamoalar startaplarni rivojlantirish, texnik va mahsulot yechimlarini takomillashtirish, taqdimot va pitching ko‘nikmalarini mustahkamlash, genderga sezgir va ijtimoiy ta’sirchan yondashuvlarni o‘z loyihalariga joriy etish bo‘yicha qimmatli tajriba orttirdilar.
Bilim va amaliy ko‘nikmalarni egallashdan tashqari, dastur startaplarga o‘z yo‘nalishlarini aniq belgilashga va kelajakdagi rivojlanish bosqichlariga ishonch bilan borishga yordam berdi.
Ushbu tashabbus startap ekotizimini mustahkamlash, innovatsion fikrlashni qo‘llab-quvvatlash va sezilarli ijtimoiy ta’sirga ega texnologik yechimlarni ilgari surishga yordam berdi.

Успешно завершена программа «Open Gender Data Acceleration»
Успешно завершилась программа «Open Gender Data Acceleration», реализованная в партнерстве с IT Park Uzbekistan, ОБСЕ и IT Loyihalar. Программа была разработана для поддержки стартапов, работающих на стыке гендерного равенства, социального воздействия и открытых данных.
В ходе программы 10 стартап-командам была предоставлена возможность доработать свои идеи, создать продукты и подготовиться к следующим этапам роста. В процессе ускорения участники приобрели ценный опыт в области развития стартапов, совершенствования технических и продуктовых решений, укрепления навыков презентации и питчинга, а также интеграции гендерно-чувствительных и социально значимых подходов в свои проекты.
Помимо приобретения знаний и практических навыков, программа помогла стартапам четко определить свое направление и с большей уверенностью двигаться к будущим этапам развития.
Данная инициатива способствовала укреплению экосистемы стартапов, поддержке инновационного мышления и продвижению технологичных решений, имеющих значимое социальное воздействие.