Open Data Challenge 2026 hakatonining natijalari
Toshkent Davlat Iqtisodiyot Universitetida IT Park, Yevropa Xavfsizlik va Hamkorlik Tashkilotining O‘zbekistondagi loyihalar koordinatori hamda UzStat ko‘magida tashkil etilgan “Open Data Challenge 2026” hakatoni muvaffaqiyatli yakunlandi. Tadbir yoshlar o‘rtasida ochiq ma’lumotlardan foydalanish orqali innovatsion yechimlar ishlab chiqish madaniyatini rivojlantirishga qaratildi.
Hakatonga 150 dan ortiq ishtirokchi ro‘yxatdan o‘tdi. Saralash bosqichidan so‘ng, 60 nafar ishtirokchi ochiq ma’lumotlarga asoslangan raqamli yechimlarni ishlab chiqish jarayonida ishtirok etdi.
Hakaton yakunlariga ko‘ra, quyidagi jamoalar g‘olib deb topildi:
Hakaton g‘oliblari:
- 1-o‘rin: School 21
- 2-o‘rin: Dior X
- 3-o‘rin: Shakarop
1-o‘rin sohibi — School 21 jamoasi tomonidan taqdim etilgan AntiRisk.uz platformasi 15 milliondan ortiq ochiq ma’lumotlar asosida sun’iy intellekt texnologiyalaridan foydalangan holda bizneslar uchun xavflarni baholash va to‘g‘ri qaror qabul qilishda yordam beradi.
2-o‘rin — Dior X jamoasiga nasib etdi. Ularning loyihasi yopiq auksionlarda B2B narxlarni tahlil qilish va baholashga qaratilgan bo‘lib, biznes subyektlari uchun muhim analitik yechimlarni taklif etadi.
3-o‘rinni egallagan Shakarop loyihasi esa talabalarni yirik kompaniyalardagi amaliyot (internship) imkoniyatlari bilan bog‘lovchi platforma sifatida taqdim etildi.

Итоги Хакатона Open Data Challenge 2026
В Ташкентском государственном экономическом университете при поддержке IT Park, Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане и UzStat успешно завершился хакатон Open Data Challenge 2026. Мероприятие было направлено на развитие культуры создания инновационных решений на основе открытых данных среди молодежи.
В хакатоне зарегистрировались более 150 участников. По итогам отборочного этапа 60 участников были допущены к разработке цифровых решений, основанных на использовании открытых данных.
По результатам хакатона победителями стали следующие команды:
Победители хакатона:
- 1 место: School 21
- 2 место: Dior X
- 3 место: Shakarop
Команда School 21, занявшая первое место, представила платформу AntiRisk.uz, которая с использованием искусственного интеллекта и более 15 миллионов открытых данных помогает бизнесу оценивать риски и принимать обоснованные управленческие решения.
Второе место заняла команда Dior X, разработавшая решение для анализа и оценки B2B-цен на закрытых аукционах, предлагая бизнесу ценные аналитические инструменты.
Третье место занял проект Shakarop — платформа, направленная на соединение студентов с возможностями стажировок в крупных компаниях, способствуя развитию практических навыков и карьерных перспектив молодежи.
Такие мероприятия, как Open Data Challenge 2026, играют важную роль в продвижении практического применения открытых данных, развитии инновационного мышления и повышении вовлеченности молодежи в решение актуальных задач.