IT Park Uzbekistan mamlakatning barcha hududlarini qamrab olgan birinchi keng ko‘lamli akseleratsiya dasturi - Startup Boost Uzbekistan natijalarini e’lon qildi. Tashabbus hududlarda tadbirkorlik salohiyatini faollashtirish, istiqbolli loyihalarni aniqlash va ularga mentorlik, ta’lim va tarmoq yordamini ko‘rsatish maqsadida boshlangan.
Birinchi oqim doirasida respublika bo‘ylab 108 ta startap tanlab olindi. Ishtirokchilar bir oylik intensiv tayyorgarlik dasturidan o‘tdilar, unda ular biznes modellari, mahsulot, taqdimot, investitsiyalarni jalb qilish va startaplarni rivojlantirishning boshqa asosiy jihatlari ustida ishladilar. Ular bilan O‘zbekiston va xorijdan kelgan tajribali murabbiylar, ekspertlar shug‘ullandi.
Dastlab, 10 ta jamoa final bosqichiga chiqishi rejalashtirilgan edi. Biroq, akseleratsiya natijalariga ko‘ra, loyihalarning yuqori darajasi va hakamlar hay’atining tavsiyalarini hisobga olgan holda, finalchilar sonini 15 tagacha oshirish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
Toshkentda o‘tkaziladigan Demo Day’da ishtirok etadigan finalchilar:
- UniLink - Saidakbar Ikramov (Andijon)
- Babai - Ibrohim Adham (Samarqand)
- Historia AI - Abdurashid Rashtiov (Namangan)
- Diip.uz - Yusupov Dilshodbek (Xorazm)
- IshMarkaz - Adham Namozov (Surxondaryo)
- EduCoin - Islomjon Baxromov (Jizzax)
- LexiBoost - Jalolov Mironshoh (Buxoro)
- Bahola - Sultonov Shohjahon (Jizzax)
- UzTrip - Bekzod Tilloev (Buxoro)
- Tellock - Sanjarbek Asrorov (Farg‘ona)
- BIY - Elbek Fayziyev (Sirdaryo)
- Asofoetida - Muxtorjon Miraliyev (Namangan)
- Enola - Ahmadjonov Muhammad Qodir (Farg‘ona)
- MediCard - Hurmatullayev Humoyun (Navoiy)
- Humopedia - Akmaljon Xolmirzayev (Farg‘ona)
Yakuniy tadbir - Demo Day startaplar uchun o‘z yechimlarini potensial investorlar, hamkorlar va texnologik hamjamiyat vakillariga taqdim etish imkoniyati bo‘ladi.
Demo Day barcha uchun ochiq — unda ishtirok etish uchun oldindan ro‘yxatdan o‘tish talab etiladi.
🗓 Sana: 1-iyul | 17:00
📍 Manzil: Startup Garage (https://maps.app.goo.gl/7QonYt12rHxyitXe6?g_st=ic)
🔗 Ro‘yxatdan o‘tish uchun havola (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf-KHEiUgg_1rOxhqDmiEW1shStmRG1TR3cZIhe4cmXiGn4vQ/viewform)
Akseleratsiya dasturining barcha faol ishtirokchilari shu hafta oxirida raqamli sertifikatlarga ega bo‘ladilar.

Startup Boost Uzbekistan: 15 finalists of IT Park's first regional accelerator programme named
IT Park Uzbekistan announced the results of Startup Boost Uzbekistan, the first large-scale accelerator programme covering all regions of the country. The initiative was launched with the aim of activating entrepreneurial potential in the regions, identifying promising projects and providing them with mentoring, educational and networking support.
During the first stream, 108 startups from across the country were selected. The participants underwent an intensive one-month training programme, during which they worked on business models, product, presentation, investment attraction and other key aspects of startup development. They were mentored by experienced mentors and experts from Uzbekistan and abroad.
Initially, it was planned that 10 teams would make it to the final stage. However, following the results of the acceleration, taking into account the high level of projects and the jury recommendations, it was decided to increase the number of finalists to 15.
Finalists who will take part in Demo Day in Tashkent:
- UniLink - Saidakbar Ikramov (Andijan)
- Babai - Ibrohim Adham (Samarkand)
- Historia AI - Abdurashid Rashtiov (Namangan)
- Diip.uz - Yusupov Dilshodbek (Khorezm)
- IshMarkaz - Adham Namozov (Surkhandarya)
- EduCoin - Islomjon Baxromov (Jizzak)
- LexiBoost - Jalolov Mironshoh (Bukhara)
- Bahola - Sultonov Shohjahon (Jizzak)
- UzTrip - Bekzod Tilloev (Bukhara)
- Tellock - Sanjarbek Asrorov (Fergana)
- BIY - Elbek Fayziyev (Syrdarya)
- Asofoetida - Muxtorjon Miraliyev (Namangan)
- Enola - Ahmadjonov Muhammad Qodir (Fergana)
- MediCard - Hurmatullayev Humoyun (Navoi)
- Humopedia - Akmaljon Xolmirzayev (Fergana)
The final event - Demo Day - will be an opportunity for startups to present their solutions to potential investors, partners and representatives of the technology community.
Demo Day is open to everyone — prior registration is required to attend.
🗓 Date: July 1 | 17:00
📍 Venue: Startup Garage (https://maps.app.goo.gl/7QonYt12rHxyitXe6?g_st=ic)
🔗 Link for registration: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf-KHEiUgg_1rOxhqDmiEW1shStmRG1TR3cZIhe4cmXiGn4vQ/viewform
All active participants of the acceleration program will receive digital certificates later this week.
IT Park Uzbekistan would like to thank everyone who was part of the first stream of Startup Boost Uzbekistan: startup teams, mentors, experts, regional coordinators and our partners.