IT Park Uzbekistan mamlakatning barcha hududlarini qamrab olgan birinchi keng ko‘lamli akseleratsiya dasturi - Startup Boost Uzbekistan natijalarini e’lon qildi. Tashabbus hududlarda tadbirkorlik salohiyatini faollashtirish, istiqbolli loyihalarni aniqlash va ularga mentorlik, ta’lim va tarmoq yordamini ko‘rsatish maqsadida boshlangan.
Birinchi oqim doirasida respublika bo‘ylab 108 ta startap tanlab olindi. Ishtirokchilar bir oylik intensiv tayyorgarlik dasturidan o‘tdilar, unda ular biznes modellari, mahsulot, taqdimot, investitsiyalarni jalb qilish va startaplarni rivojlantirishning boshqa asosiy jihatlari ustida ishladilar. Ular bilan O‘zbekiston va xorijdan kelgan tajribali murabbiylar, ekspertlar shug‘ullandi.
Dastlab, 10 ta jamoa final bosqichiga chiqishi rejalashtirilgan edi. Biroq, akseleratsiya natijalariga ko‘ra, loyihalarning yuqori darajasi va hakamlar hay’atining tavsiyalarini hisobga olgan holda, finalchilar sonini 15 tagacha oshirish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
Toshkentda o‘tkaziladigan Demo Day’da ishtirok etadigan finalchilar:
- UniLink - Saidakbar Ikramov (Andijon)
- Babai - Ibrohim Adham (Samarqand)
- Historia AI - Abdurashid Rashtiov (Namangan)
- Diip.uz - Yusupov Dilshodbek (Xorazm)
- IshMarkaz - Adham Namozov (Surxondaryo)
- EduCoin - Islomjon Baxromov (Jizzax)
- LexiBoost - Jalolov Mironshoh (Buxoro)
- Bahola - Sultonov Shohjahon (Jizzax)
- UzTrip - Bekzod Tilloev (Buxoro)
- Tellock - Sanjarbek Asrorov (Farg‘ona)
- BIY - Elbek Fayziyev (Sirdaryo)
- Asofoetida - Muxtorjon Miraliyev (Namangan)
- Enola - Ahmadjonov Muhammad Qodir (Farg‘ona)
- MediCard - Hurmatullayev Humoyun (Navoiy)
- Humopedia - Akmaljon Xolmirzayev (Farg‘ona)
Yakuniy tadbir - Demo Day startaplar uchun o‘z yechimlarini potensial investorlar, hamkorlar va texnologik hamjamiyat vakillariga taqdim etish imkoniyati bo‘ladi.
Demo Day barcha uchun ochiq — unda ishtirok etish uchun oldindan ro‘yxatdan o‘tish talab etiladi.
🗓 Sana: 1-iyul | 17:00
📍 Manzil: Startup Garage (https://maps.app.goo.gl/7QonYt12rHxyitXe6?g_st=ic)
🔗 Ro‘yxatdan o‘tish uchun havola (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf-KHEiUgg_1rOxhqDmiEW1shStmRG1TR3cZIhe4cmXiGn4vQ/viewform)
Akseleratsiya dasturining barcha faol ishtirokchilari shu hafta oxirida raqamli sertifikatlarga ega bo‘ladilar.

Startup Boost Uzbekistan: названы 15 финалистов первой региональной акселерационной программы от IT Park
IT Park Uzbekistan объявил итоги Startup Boost Uzbekistan — первой масштабной акселерационной программы, охватившей все регионы страны. Инициатива была запущена с целью активизации предпринимательского потенциала в регионах, выявления перспективных проектов и оказания им менторской, образовательной и сетевой поддержки.
В рамках первого потока было отобрано 108 стартапов со всей республики. Участники прошли интенсивную месячную программу подготовки, в ходе которой работали над бизнес-моделями, продуктом, презентацией, привлечением инвестиций и другими ключевыми аспектами развития стартапов. С ними занимались опытные наставники и эксперты из Узбекистана и зарубежья.
Первоначально планировалось, что в финальный этап пройдут 10 команд. Однако по итогам акселерации, учитывая высокий уровень проектов и рекомендации жюри, было принято решение увеличить число финалистов до 15.
Финалисты, которые примут участие в Demo Day в Ташкенте:
- UniLink – Saidakbar Ikramov (Андижан)
- Babai – Ibrohim Adham (Самарканд)
- Historia AI – Abdurashid Rashtiov (Наманган)
- Diip.uz – Yusupov Dilshodbek (Хорезм)
- IshMarkaz – Adham Namozov (Сурхандарья)
- EduCoin – Islomjon Baxromov (Джизак)
- LexiBoost – Jalolov Mironshoh (Бухара)
- Bahola – Sultonov Shohjahon (Джизак)
- UzTrip – Bekzod Tilloev (Бухара)
- Tellock – Sanjarbek Asrorov (Фергана)
- BIY – Elbek Fayziyev (Сырдарья)
- Asofoetida – Muxtorjon Miraliyev (Наманган)
- Enola – Ahmadjonov Muhammad Qodir (Фергана)
- MediCard – Hurmatullayev Humoyun (Навои)
- Humopedia – Akmaljon Xolmirzayev (Фергана)
Финальное мероприятие — Demo Day — станет возможностью для стартапов представить свои решения потенциальным инвесторам, партнёрам и представителям технологического сообщества.
Demo Day открыт для всех — для участия необходимо пройти предварительную регистрацию.
🗓 Дата: 1 июля | 17:00
📍 Адрес: Startup Garage (https://maps.app.goo.gl/7QonYt12rHxyitXe6?g_st=ic)
🔗 Ссылка для регистрации (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf-KHEiUgg_1rOxhqDmiEW1shStmRG1TR3cZIhe4cmXiGn4vQ/viewform)
Все активные участники акселерационной программы получат цифровые сертификаты позже на этой неделе.
IT Park Uzbekistan благодарит всех, кто стал частью первого потока Startup Boost Uzbekistan: стартап-команды, менторов, экспертов, региональных координаторов и наших партнёров.