Farg‘onada “Startup Day” tadbiri o‘tkazildi
11-noyabr kuni Farg‘ona davlat universitetida “Startup Day – Fergana” tadbiri bo‘lib o‘tdi. Ushbu tashabbus Raqamli texnologiyalar vazirligi, IT Park, IT Park Ventures, SQB Ventures va Farg‘ona viloyat hokimligi hamkorligida tashkil etilib, viloyatdagi yosh startaplarni qo‘llab-quvvatlash, innovatsion ekotizimni rivojlantirish hamda ularni investorlar bilan bog‘lashni maqsad qilgan edi.
Tadbirda 300 dan ortiq ishtirokchilar, 30 ta startap jamoasi va 8 ta investorlar qatnashdi. Shuningdek, SQB Ventures, AloqaVentures, UzVC, IT Park Ventures va United Ventureskabi yirik investitsiya fondlari ham loyihani qo‘llab-quvvatladi. Tadbiring asosiy qismini tashkil etgan “Startup Battle” tanlovida 30 ta loyiha ishtirok etib, ulardan 15 tasi final bosqichiga chiqdi. Finalda startap jamoalari investorlar va venchur kapital vakillari oldida o‘z g‘oyalarini taqdim etishdi.
Natijada, “Enola” va “DentalSoft” startap loyihalari IT Park Ventures tomonidan investitsion takliflar olishga muvaffaq bo‘ldi. Ushbu natija Farg‘ona viloyatida startap ekotizimi faol rivojlanayotganini va yoshlarning texnologik sohalarga bo‘lgan qiziqishi tobora ortib borayotganini ko‘rsatdi.
Tadbirning ochilish marosimida Farg‘ona viloyati hokimi o‘rinbosari Sherzod Polvonov, IT Park Uzbekistan Startap va investitsiyalarni rivojlantirish bo'yicha direktor Elyor Maksudov hamda KPI.COM kompaniyasi asoschisi va bosh direktori Muzaffar Karabayev ishtirok etib, yoshlarga startap sohasida muvaffaqiyatga erishish yo‘lida ilhomlantiruvchi fikrlar bildirishdi. Ular o‘z chiqishlarida innovatsiyalarni qo‘llab-quvvatlash, zamonaviy texnologiyalarni rivojlantirish va yoshlar tashabbuslarini xalqaro maydonga olib chiqish zarurligini ta’kidlab o‘tishdi.
“Startup Day – Fergana” tadbiri doirasida nafaqat startap loyihalar taqdim etildi, balki mentorlik sessiyalari, investorlar bilan networking uchrashuvlari va tajriba almashish imkoniyatlari ham tashkil etildi. Tadbiring umumiy maqsadi — yosh startaplarni yangi bilimlar, amaliy ko‘nikmalar va biznes aloqalar bilan ta’minlashdan iborat bo‘ldi.
Startaplar
BrailleRecognition - Ko‘zi ojiz foydalanuvchilar uchun mo‘ljallangan AI-asosidagi Braille matnini tarjima qiluvchi ilova. Telefon kamerasi orqali Braille belgilarini tezda skanerdan o‘tkazib, ularni oddiy matnga aylantiradi. O‘qituvchilar, ota-onalar va vasiylar uchun qulay vosita bo‘lib, o‘qish va muloqotni ancha osonlashtiradi.
Shifonoma - Minimalistik, qulay va tushunarli shifoxona boshqaruv tizimi. U tibbiy jarayonlarni soddalashtiradi, ma’muriy ishlarni tartibga soladi va bemorlarga ko‘rsatiladigan xizmat sifatini yaxshilaydi.
Qattabor - O‘zbekiston foydalanuvchilari uchun yaratilgan lokal raqamli xarita va servis qidiruv platformasi. Telegram-bot orqali foydalanuvchilar yaqin atrofdagi tasdiqlangan xizmatlarni — go‘zallik salonlari, klinikalar, kafe va boshqa joylarni — tezda topishlari mumkin. Qattabor kichik bizneslar uchun ham arzon reklama va obuna asosidagi targ‘ibot vositalarini taqdim etadi. Faqat o‘zbek tilida qo‘llab-quvvatlanishi va ishonchli reyting tizimi bilan global muqobillardan ajralib turadi.
Tahlilchi AI - Retail, logistika va e-commerce uchun sun’iy intellekt asosidagi talab prognozi va ombor optimizatsiyasi platformasi. Kompaniyalar xarajatlarni kamaytirish, taqchillik yoki ortiqcha mahsulot to‘planishining oldini olish va ma’lumotlarga asoslangan qarorlar qabul qilishlari mumkin.
Enola - IELTS imtihoniga to‘liq tayyorgarlik ko‘rish uchun mo‘ljallangan sun’iy intellekt platformasi. Enola foydalanuvchilarga speaking, writing, listening va reading bo‘yicha individual mashqlar va AI-fikr bildirish funksiyalarini taklif etadi.
Tadbir yakunida tashkilotchilar kelgusida bu kabi formatdagi uchrashuvlarni muntazam o‘tkazish, yoshlar orasida startap madaniyatini keng targ‘ib etish hamda yangi investitsion imkoniyatlar yaratish yo‘lida izchil faoliyat olib borilishini ma’lum qilishdi.

Startup Day – Фергана: поддержка молодых инноваторов
11 ноября в Ферганском государственном университете прошёл форум “Startup Day – Fergana”, организованный Министерством цифровых технологий, IT Park, IT Park Ventures, SQB Ventures и хокимиятом Ферганской области. Цель мероприятия — поддержать молодых стартаперов региона, развивать инновационную экосистему и создать возможности для их взаимодействия с инвесторами.
В мероприятии приняли участие более 300 человек, среди которых 30 стартап-команд и 8 инвесторов. Поддержку проекту оказали ведущие венчурные фонды: SQB Ventures, AloqaVentures, UzVC, IT Park Ventures и United Ventures.
Ключевым событием стал конкурс “Startup Battle”, в котором участвовали 30 проектов. По итогам отборочного этапа 15 команд вышли в финал, где представили свои идеи инвесторам и представителям венчурных фондов.
В результате стартапы “Enola” и “DentalSoft” получили инвестиционные предложения от IT Park Ventures, что свидетельствует о динамичном развитии стартап-экосистемы Ферганы и растущем интересе молодёжи к сфере технологий.
На церемонии открытия выступили заместитель хокима Ферганской области Шерзод Полвонов, Директор по развитию стартапов и инвестиций IT Park Uzbekistan Эльёр Максудов и основатель компании KPI.COM Музаффар Карабаев. Они поделились мотивирующими идеями о важности поддержки инноваций, развития современных технологий и вывода местных инициатив на международный уровень.
В рамках мероприятия также прошли менторские сессии, встречи с инвесторамии сессии по обмену опытом, направленные на укрепление бизнес-компетенций молодых предпринимателей.
Стартапы-участники
BrailleRecognition - AI-приложение, которое помогает преподавателям, родителям и опекунам легко переводить текст, написанный шрифтом Брайля. Достаточно навести камеру телефона на страницу — и приложение мгновенно распознаёт символы Брайля и преобразует их в читаемый текст. Решение делает обучение и коммуникацию для слабовидящих значительно доступнее.
Shifonoma - Минималистичная и удобная система управления больницами, которая оптимизирует рабочие процессы медучреждений. Стартап предлагает “чистый” и интуитивный интерфейс, делая работу врачей и администраторов эффективнее.
Qattabor - Локальная цифровая карта и сервис-навигатор для Узбекистана. Через удобного Telegram-бота пользователи могут быстро находить проверенные услуги рядом — от салонов красоты и клиник до кафе и сервисов. Для локального бизнеса Qattabor предоставляет доступные инструменты продвижения по подписке, помогая привлекать клиентов без больших затрат на рекламу. Полная поддержка узбекского языка и верифицированные отзывы делают платформу более актуальной, чем глобальные аналоги.
Tahlilchi AI - AI-платформа для прогнозирования спроса и оптимизации складских запасов для ритейла, логистики и e-commerce. Система помогает компаниям снижать операционные расходы, избегать дефицита и избыточных остатков и принимать решения на основе данных.
Enola - AI-платформа для комплексной подготовки к IELTS. Решение помогает пользователям персонализировано отрабатывать speaking, writing, listening и reading, получая рекомендации и разбор ошибок с помощью искусственного интеллекта.
Организаторы объявили, что подобные мероприятия будут проводиться регулярно, чтобы развивать стартап-культуру среди молодёжи и создавать новые инвестиционные возможности в регионе.