TBC Bank Group (TBC PLC), Gruziyadagi yetakchi moliyaviy xizmatlar ekotizimlari va London fond birjasida ro‘yxatga olingan O‘zbekistondagi yirik raqamli banking ekotizimi operatori, O‘zbekistonda onlayn e’lonlar bozori yetakchisi bo‘lmish OLX Uzbekistan (“OLX UZ”) aksiyalarining nazorat paketini sotib olganini e’lon qiladi. Sotuvchi Prosus tarkibiga kiruvchi OLX Group bo‘ldi.
Texnologiya sohasiga sarmoya kiritayotgan dunyodagi eng yirik o‘yinchilardan biri bo‘lmish Prosus bilan tuzilgan bitim TBC Uzbekistanga OLX UZ orqali yangi mijoz segmentlariga kirish imkonini beradi — bu O‘zbekistondagi eng ko‘p tashrif buyuriladigan 6-sayt. OLX Uzbekistan oyiga 5,4 million faol foydalanuvchi va 2,2 million joriy e’longa ega. Xizmatlar, tovarlar, avtomobillar va ko‘chmas mulk savdosi uchun ushbu yetakchi sayt mamlakatning faol internet auditoriyasining 20 foizdan ortig‘ini qamrab oladi. Bitim O‘zbekistonning tez rivojlanayotgan texnologik sektori uchun muhim voqea bo‘ldi va so‘nggi 30 yil ichida eng yirik qo‘shilish va sotib olishlar qatoriga kirdi.
OLX UZ’ni sotib olish uchun TBC Bank Group Titan Investments bilan qo‘shma korxona (QK) tashkil etdi — bu dunyoning yetakchi institutsional investorlari, oilaviy sarmoyalarni boshqarish kompaniyalari va Yaqin Sharq suveren fondlari bilan ishlaydigan xalqaro investitsiya holding kompaniyasidir. Qo‘shma korxona OLX Uzbekistan aksiyalarining 100 foizini sotib oladi, TBC Bank Group esa 50 foiz + 1 aksiyaga, Titan Investments esa qolgan ulushga egalik qiladi. Shartnoma kerakli tartibga solish ruxsatnomalarini olgandan keyin yakunlanishi kerak. TBC Bank Group daromadli o‘sib borayotgan OLX Uzbekistanni TBC Uzbekistan ekotizimiga integratsiya qilishni rejalashtirmoqda.
OLX Uzbekistan o‘z brendi ostida faoliyatini davom ettiradi.
TBC PLC va Titan Investments o‘rtasidagi qo‘shma korxona hamkorlarning noyob tajribasi va raqamli banking va onlayn e’lon xizmatlarini rivojlantirish bo‘yicha muvaffaqiyatli tajribasini birlashtiradi. Titan Investments jamoasi tez rivojlanayotgan raqamli kompaniyalarni, shu jumladan onlayn reklama platformalarini rivojlantirish va kengaytirish uchun noyob investitsiya tajribasiga ega. Qo‘shma korxonani tashkil etish TBC Bank Group kompaniyasiga Titan kompetentsiyalaridan foydalanish imkoniyatini beradi va TBC Uzbekistanga raqamli bank mahsulotlarini OLX Uzbekistanga integratsiyalashga va yangi yechimlarni birgalikda ishlab chiqishga e’tibor qaratish imkonini beradi.
Bitim TBC Groupning daromadli o‘sish strategiyasiga mos keladi va 21 million noyob ro‘yxatdan o‘tgan foydalanuvchilar bilan Markaziy Osiyodagi raqamli bankingning yetakchi ekotizimi bo‘lmish TBC Uzbekistan uchun qo‘shimcha sinergiya imkoniyatlarini yaratadi. Avvalroq, iyun oyida TBC Bank Group chakana savdoni avtomatlashtirish uchun SaaS platformasi bo‘lgan BILLZ aksiyalarining nazorat paketini sotib olganini e’lon qildi, bu esa O‘zbekistondagi TBC mahsulot qatorini yanada kengaytiradi va diversifikatsiya qiladi.
Nika Kurdiani, CEO TBC Uzbekistan: “Bizning ekotizim 21 million noyob foydalanuvchini, ya’ni O‘zbekiston aholisining yarmidan ko‘pini birlashtiradi. Biz mijozlarga moliyaviy va kundalik muammolarni yagona, qulay interfeys orqali hal qilishda yordam berib, dinamik o‘sishda davom etmoqdamiz. Mamlakatning yetakchi onlayn e’lonlar platformasi OLX Uzbekistan’ni sotib olish kengayish va diversifikatsiya strategiyasidagi mantiqiy qadamdir: biz yangi mijozlarni jalb qilmoqdamiz, qo‘shimcha segmentlarga kirib auditoriya e’tiborini ulushini oshirmoqdamiz. Bizning platformalarimiz o‘rtasidagi sinergiya yangi foydalanuvchilar uchun eng yaxshi raqamli bank yechimlarini yaratishni tezlashtiradi. Biz Titan Investments bilan hamkorlik qilishdan xursandmiz va ularning onlayn e’lonlar xizmatlarini kengaytirish tajribasini qadrlaymiz. Bizning maqsadimiz OLX salohiyatini ochib berish, platformaning yanada dinamik o‘sishini ta’minlash va kelajakda uni TBC Uzbekistan ekotizimiga to‘liq integratsiya qilishdir”.
TBC Uzbekistan TBC Bank Group (80%), YETTB (10%) va XMK (IFC) (10%) birgalikda egalik qiladigan TBC Digital kompaniyasi tomonidan boshqariladi. TBC Bank Group kompaniyasining bitim bo‘yicha eksklyuziv maslahatchisi TBC Capital bo‘ldi.

London-listed TBC Bank Group (“TBC PLC”), which operates the leading financial services group in Georgia and one of the largest digital banking ecosystems in Uzbekistan, announces it has agreed to acquire a majority stake in OLX Uzbekistan (“OLX UZ”), a leading online classifieds platform in the country, from OLX Group, classifieds business of Prosus.
This deal with Prosus, one of the largest technology investors in the world, will give TBC Uzbekistan access to new customer segments through OLX UZ, Uzbekistan’s 6th-most visited website. OLX Uzbekistan has 5.4 million monthly active users and 2.2 million active listings, making it a leading marketplace in services, goods, vehicles and real estate, serving over 20% of the country’s active internet users. This deal marks a milestone for Uzbekistan's fast-growing tech sector and stands among the most significant M&A deals in the country in the past 30 years.
For the OLX UZ acquisition, TBC Bank Group formed a joint venture (JV) with Titan Investments, an international investment holding company backed by top-tier international institutional investors, family offices and sovereign wealth funds from the Middle East. The JV acquires 100% of OLX Uzbekistan, with TBC Bank Group owning 50% + 1 share and Titan Investments owning the remaining stake in the JV. The deal is subject to standard regulatory approvals. TBC Bank Group plans to consolidate OLX Uzbekistan, already growing profitably, into TBC Uzbekistan ecosystem.
OLX Uzbekistan will continue to operate under its established brand.
The JV between TBC PLC and Titan Investments brings a unique combination of expertise and successful track records of building and growing digital banking businesses and classifieds. Titan Investments team brings deep expertise in investing in and scaling high-growth digital companies, including online classifieds platforms. The joint venture will allow the Group to leverage Titan’s expertise while TBC Uzbekistan will focus on integrating digital banking products into OLX Uzbekistan and developing new products together with OLX UZ.
This acquisition is set to unlock additional synergies for TBC Uzbekistan, Central Asia’s leading digital banking ecosystem reaching 21 million unique registered users and is part of TBC Group’s continued profitable growth strategy. It follows TBC Bank Group’s agreement in June to acquire a majority stake in BILLZ retail management SaaS platform, further strengthening and diversifying TBC's market-leading offering in Uzbekistan.
Nika Kurdiani, CEO of TBC Uzbekistan, commented: “Our ecosystem counts 21 million unique registered users, reaching over half of Uzbekistan’s population. We continue to grow rapidly, enabling our customers to handle their financial and lifestyle needs through our seamless interface. The acquisition of the country’s leading classifieds platform OLX Uzbekistan is the next logical step in our expansion and diversification strategy, as we add new customers, continue to move into new segments and increase our share of customer attention. This acquisition is set to unlock powerful synergies between our platforms, accelerating our ability to deliver best-in-class digital banking products for existing and new customers. We are proud to partner with Titan Investments for this deal, who are bringing their successful track record of scaling classifieds into the mix. We’re delighted to be able to leverage the OLX potential and accelerate its growth and aim to fully consolidate this platform into the TBC Uzbekistan ecosystem in the longer term.”
The TBC Uzbekistan business is managed by TBC Digital holding company, which is 80% owned by TBC Bank Group with EBRD and IFC each holding 10%. TBC Capital is acting as the sole M&A advisor to TBC Bank Group on this transaction.