Qirg‘izistonda Digital Startup Awards (DSA) dasturining navbatdagi yarim final bosqichi bo‘lib o‘tdi. Ushbu xalqaro tashabbus Markaziy Osiyodagi eng kuchli startap jamoalarini birlashtirib, mintaqaning innovatsion salohiyatini namoyish etmoqda. Tadbir dekabr oyida Toshkentda o‘tadigan Grand Final oldidan muhim bosqich bo‘ldi.
DSA musobaqasida bu yil 350+ dan ortiq ariza qabul qilindi va 7 ta Qirg‘iziston startapi o‘z loyihalarini hakamlar hay’ati oldida taqdim etdi. Pich-sessiya natijalariga ko‘ra, ikki jamoa — OptimTrade va Promconsulting — g‘olib deb topilib, Qirg‘iziston nomidan Grand Finalda ishtirok etish huquqini qo‘lga kiritdi.
OptimTrade — savdo faoliyatidagi operatsion jarayonlarni optimallashtiruvchi va avtomatlashtiruvchi onlayn SaaS platformasi. U kompaniyalarga biznes jarayonlarini tezlashtirish, xatolarni kamaytirish va savdo operatsiyalarini samarali boshqarishda yordam beradi.
Promconsulting — kichik va o‘rta biznes uchun sun’iy intellektga asoslangan avtomatlashtirish platformasi bo‘lib, chatbotlar, CRM, onlayn yozilish, analitika va moliyaviy boshqaruvni yagona yechimda birlashtiradi. Platforma tadbirkorlarga kundalik jarayonlarni raqamlashtirish va samaradorlikni oshirish imkonini beradi.
Yarim final hakamlar hay’ati quyidagilardan iborat bo‘ldi:
- Behzod Abdullayev, IT Park Ventures investitsiyalar bo‘yicha menejeri;
- Jazgulu Rayimbekova, "Highland Capital" kompaniyasining investitsiya direktori;
- Gulzat Ergeshova, "Yuqori texnologiyalar parki"ning kelajak ekotizimlarini rivojlantirish bo‘yicha yetakchi menejeri.
Tadbir Qirg‘iziston Raqamli rivojlanish vazirligi, IT Park Uzbekistan, IT Park Ventures, Startupbase, Digital Startup Awards, Accelerate Prosperity va High Technology Park Qirg‘iziston hamkorligida tashkil etildi.
OptimTrade va Promconsulting endi Qirg‘iziston nomidan Digital Startup Awards Grand Final bosqichida qatnashib, $100,000 lik mukofot jamg‘armasi uchun mintaqadagi boshqa g‘oliblar bilan bellashadi.
Digital Startup Awards Markaziy Osiyo innovatsiya markazlari o‘rtasidagi hamkorlikni kuchaytirishda va mintaqa raqamli kelajagini shakllantirayotgan yangi avlod asoschilarini qo‘llab-quvvatlashda davom etmoqda.

В Кыргызстане прошел полуфинал Best Startup Project
В Кыргызстане прошёл очередной полуфинал Digital Startup Awards (DSA) — международной инициативы, объединяющей сильнейшие стартап-команды Центральной Азии и раскрывающей растущий потенциал региональной инновационной экосистемы. Мероприятие стало важным этапом на пути к Гранд-финалу, который состоится в декабре в Ташкенте.
В этом году программа получила более 350+ заявок, и в кыргызстанском полуфинале свои проекты представили 7 стартапов. По итогам питч-сессии жюри выбрало двух финалистов — OptimTrade и Promconsulting, которые представят Кыргызстан на Гранд-финале.
OptimTrade — SaaS-платформа, которая автоматизирует и оптимизирует операционные процессы в сфере торговли, помогая компаниям ускорять бизнес-операции, снижать количество ошибок и обеспечивать эффективное управление торговой деятельностью.
Promconsulting — комплексная платформа автоматизации малого и среднего бизнеса на базе ИИ, объединяющая чат-боты, CRM, онлайн-запись, аналитику и финансовый учёт в одном удобном решении.
Полуфинал оценивали:
— Бехзод Абдуллаев, инвестиционный менеджер IT Park Ventures;
— Жазгүл Райымбекова, инвестиционный директор Highland Capital;
— Гульзат Эргешова, ведущий менеджер по развитию экосистемы будущего High Technology Park (Кыргызстан).
Мероприятие прошло при поддержке: Министерства цифрового развития Кыргызской Республики, IT Park Uzbekistan, IT Park Ventures, Startupbase, Digital Startup Awards, Accelerate Prosperity и High Technology Park Кыргызстана.
OptimTrade и Promconsulting будут представлять Кыргызстан на Grand Final Digital Startup Awards, где финалисты всех стран поборются за общий призовой фонд в $100 000.
Digital Startup Awards продолжает укреплять сотрудничество инновационных хабов Центральной Азии и поддерживать новое поколение основателей, формирующих цифровое будущее региона.