Toshkentda CBU Coding Challenge 2025 bo'lib o'tdi.
IT Park Uzbekistan va O'zbekiston Markaziy banki Raqamli texnologiyalar vazirligi hamda Boston Consulting qo'llab-quvvatlovi bilan Toshkentda CBU Coding Challenge 2025 tanlovini o'tkazdi. Tanlov ma'lumotlar fanlari va miqdoriy tahlil sohasidagi iste'dodli yoshlarni qo'llab-quvvatladi va ishtirokchilarning kredit to'lovlari bo'yicha majburiyatlarni bajarmaslik holatlarini aniqlash uchun statistik va mashina o'rganish modellari qo'llash bo'yicha ko'nikmalarini sinovdan o'tkazdi.
CBU Coding Challenge — istiqbolli g‘oyalar, mutaxassislar va yangicha yechimlarni bir maydonga jamlovchi tashabbus bo‘ldi. Maqsad — data-engineering sohasidagi iqtidorlarni qo‘llab-quvvatlash, innovatsion yondashuvlar orqali moliyaviy xizmatlarni yanada ommalashtirish, tezkor va qulay bo‘lishi uchun yechimlarni yaratishdan iborat.
Tanlovga jami 629 ta ariza qabul qilindi, saralash natijasida 177 nafar ishtirokchi tanlanib, shundan 42 ta jamoa shakllantirildi. Ularga — 48 soat ichida kredit qaytarmaslik (defolt) ehtimolini baholaydigan model yaratish vazifasiyuklatildi.
Birinchi kun: vazifa va texnik talablar bilan tanishish
Ishtirokchilarga asosiy topshiriq, ma’lumotlar to‘plami va texnik shartlar taqdim etildi. IT Park Uzbekistan va BCG mutaxassislari trening va maslahatlar o‘tkazdi. Jamoalar dastlabki yondashuvlarini shakllantirib, ularning bilim va ko‘nikmalari yanada mustahkamlandi.
Ikkinchi kun: modellarning amaliy sinovi
Tanlovning ikkinchi kunida ishtirokchilar o‘z modellari ustida ishlashni davom ettirib, risk segmentlarini aniqlash, defolt ehtimolini baholash va algoritmlarni real amaliyotga yaqin sharoitlarda sinovdan o‘tkazdi. Bu bosqich texnik ko‘nikmalar bilan birga iqtisodiy fikrlashni ham talab qildi.
Tanlov g‘oliblari:
1-o‘rin — Renaissance Technologies — 150 mln so‘m
2-o‘rin — MAAB Innovation — 100 mln so‘m
3-o‘rin — DataVision — 50 mln so‘m
Ishtirokchilar uchun eng katta imkoniyat bu — Markaziy bankda ishlash va kelgusida moliya tizimida faoliyat boshlash imkoniyatidir.
Loyihaning asosiy maqsadi
“CBU Coding Challenge 2025” quyidagi yo‘nalishlarda yoshlar salohiyatini rivojlantirishga xizmat qiladi:

В Ташкенте прошел CBU Coding Challenge 2025
IT Park Uzbekistan и Центральный банк Узбекистана при поддержке Министерства цифровых технологий и Boston Consulting провели в Ташкенте конкурс «CBU Coding Challenge 2025». Конкурс поддержал талантливых молодых людей в области науки о данных и количественного анализа, а также проверил навыки участников в применении статистических моделей и моделей машинного обучения для выявления дефолтов по кредитам.
CBU Coding Challenge — это инициатива, которая объединила перспективные идеи, экспертов и инновационные решения. Цель — поддержать таланты в области инженерии данных, создать решения, которые сделают финансовые услуги более доступными, быстрыми и удобными благодаря инновационным подходам.
Всего на конкурс поступило 629 заявок. По результатам отбора было отобрано 177 участников, из которых сформированы 42 команды. Им было поручено в течение 48 часов создать модель для оценки вероятности дефолта по кредиту.
День первый: ознакомление с заданием и техническими требованиями
Участникам было представлено основное задание, набор данных и технические спецификации. Специалисты из IT Park Uzbekistan и BCG провели обучение и консультации. Команды сформулировали свои первоначальные подходы, укрепив свои знания и навыки.
День второй: практическое тестирование моделей
На второй день конкурса участники продолжили работу над своими моделями, выявляя сегменты риска, оценивая вероятность дефолта и тестируя алгоритмы в условиях, близких к реальной практике. На этом этапе требовалось не только технические навыки, но и экономическое мышление.
Победители конкурса:
1 место — Renaissance Technologies — 150 миллионов сумов
2 место — MAAB Innovation — 100 миллионов сумов
3 место — DataVision — 50 миллионов сумов
Самая большая возможность для участников — это шанс работать в Центральном банке и построить будущую карьеру в финансовом секторе.
Основная цель проекта
«CBU Coding Challenge 2025» служит развитию потенциала молодежи в следующих областях:
•подготовка новых кадров в области науки о данных;
•внедрение инновационных решений в области управления кредитными рисками;
•укрепление сотрудничества между государством, бизнесом и высшими учебными заведениями;
•предоставление участникам практического опыта.
177 молодых специалистов, принимающих участие в конкурсе, могут сыграть активную роль в формировании банковских технологий, финтех-решений и финансовой политики в будущем.
Конкурс был организован в тесном сотрудничестве с Министерством цифровых технологий Республики Узбекистан и IT Park Uzbekistan.