Turkmanistonda Digital Startup Awards yarim finali bo‘lib o‘tdi
Turkmanistonda Digital Startup Awards (DSA) dasturining navbatdagi yarim final bosqichi bo‘lib o‘tdi. Ushbu xalqaro tashabbus Markaziy Osiyodagi startap ekotizimini qo‘llab-quvvatlash va istiqbolli loyihalarni aniqlashga qaratilgan bo‘lib, tadbir mahalliy tadbirkorlar, investorlar va biznes hamjamiyati vakillarini bir joyga jamladi. Ushbu bosqich dekabr oyida Toshkentda o‘tadigan Grand Final sari navbatdagi qadam bo‘ldi.
_IDfSiB6.jpg)
Yarim finalda 12 ta startap o‘z loyihalarini hakamlar hay’atiga taqdim etdi. Pich-sessiya yakunlariga ko‘ra, ikki finalchi — Bezen va E-mekdep — keyingi bosqichga o‘tib, Digital Startup Awards Grand Finalida ishtirok etish huquqini qo‘lga kiritdi.
_wJ6hKtv.jpg)
Hakamlar hay’ati quyidagi Turkmaniston biznes va investitsiya hamjamiyati vakillaridan iborat bo‘ldi:
— Haknazar Babagulyyev, BerkTor asoschisi va bosh direktori, Ak Sahypa hammuassisi va moliya direktori, Business Angels Club a’zosi
— Sheker Saparova, BegYupek asoschisi va bosh direktori, Business Angels Club a’zosi
— Perhat Niyazklychev, Simmurg Group va Gerekli onlayn bozorining marketing direktori, Business Angels Club a’zosi
— Roman Soyunov, Rossiya-Isroil investitsiya fondi hammuassisi
_dnibZxY.jpg)
Turkmanistondagi yarim final Markaziy Osiyoda o‘tkazilayotgan Digital Startup Awards dasturining muhim qismi bo‘lib, mintaqaviy hamkorlikni kuchaytirish, startaplarni qo‘llab-quvvatlash va innovatsion ekotizimni rivojlantirishga xizmat qiladi. Barcha ishtirokchi mamlakatlardan g‘olib bo‘lgan jamoalar Toshkentdagi Grand Final bosqichida jamlanib, dastur g‘olibi aniqlanadi.

В Туркменистане прошёл полуфинал Digital Startup Awards
В Туркменистане состоялся очередной полуфинал программы Digital Startup Awards (DSA) — международной инициативы, направленной на развитие предпринимательской экосистемы и выявление перспективных стартап-команд региона. Мероприятие объединило участников, инвесторов и представителей бизнес-сообщества, став ещё одним шагом на пути к Гранд-финалу, который пройдёт в декабре в Ташкенте.
_KvdTrk5.jpg)
В полуфинале приняли участие 12 стартапов, представивших свои проекты перед экспертной комиссией. По итогам питч-сессий в число финалистов вошли два проекта — Bezen и E-mekdep, которые продолжат участие в программе и выступят на Гранд-финале Digital Startup Awards.
_l1GdzGQ.jpg)
Состав жюри включал представителей бизнес-сообщества и частных инвесторов Туркменистана:
— Хакназар Бабагульев, основатель и CEO BerkTor, со-основатель и финансовый директор Ak Sahypa, член клуба бизнес-ангелов
— Шекер Сапарова, основатель и CEO BegYupek, член клуба бизнес-ангелов
— Перхат Ниязкличев , маркетинг-директор Simmurg Group и онлайн-маркетплейса Gerekli, член клуба бизнес-ангелов
— Роман Союнов, со-основатель российско-израильского инвестиционного фонда
_f261B2e.jpg)
Полуфинал в Туркменистане стал частью международного цикла мероприятий Digital Startup Awards, которые проходят в странах Центральной Азии и способствуют развитию трансграничного предпринимательства, поддержке стартапов и формированию регионального инновационного сообщества. Победители полуфиналов встретятся на Гранд-финале в Ташкенте, где будет объявлен победитель программы.