Turkmanistonda Digital Startup Awards yarim finali bo‘lib o‘tdi
Turkmanistonda Digital Startup Awards (DSA) dasturining navbatdagi yarim final bosqichi bo‘lib o‘tdi. Ushbu xalqaro tashabbus Markaziy Osiyodagi startap ekotizimini qo‘llab-quvvatlash va istiqbolli loyihalarni aniqlashga qaratilgan bo‘lib, tadbir mahalliy tadbirkorlar, investorlar va biznes hamjamiyati vakillarini bir joyga jamladi. Ushbu bosqich dekabr oyida Toshkentda o‘tadigan Grand Final sari navbatdagi qadam bo‘ldi.
_IDfSiB6.jpg)
Yarim finalda 12 ta startap o‘z loyihalarini hakamlar hay’atiga taqdim etdi. Pich-sessiya yakunlariga ko‘ra, ikki finalchi — Bezen va E-mekdep — keyingi bosqichga o‘tib, Digital Startup Awards Grand Finalida ishtirok etish huquqini qo‘lga kiritdi.
_wJ6hKtv.jpg)
Hakamlar hay’ati quyidagi Turkmaniston biznes va investitsiya hamjamiyati vakillaridan iborat bo‘ldi:
— Haknazar Babagulyyev, BerkTor asoschisi va bosh direktori, Ak Sahypa hammuassisi va moliya direktori, Business Angels Club a’zosi
— Sheker Saparova, BegYupek asoschisi va bosh direktori, Business Angels Club a’zosi
— Perhat Niyazklychev, Simmurg Group va Gerekli onlayn bozorining marketing direktori, Business Angels Club a’zosi
— Roman Soyunov, Rossiya-Isroil investitsiya fondi hammuassisi
_dnibZxY.jpg)
Turkmanistondagi yarim final Markaziy Osiyoda o‘tkazilayotgan Digital Startup Awards dasturining muhim qismi bo‘lib, mintaqaviy hamkorlikni kuchaytirish, startaplarni qo‘llab-quvvatlash va innovatsion ekotizimni rivojlantirishga xizmat qiladi. Barcha ishtirokchi mamlakatlardan g‘olib bo‘lgan jamoalar Toshkentdagi Grand Final bosqichida jamlanib, dastur g‘olibi aniqlanadi.

The semifinals of the Digital Startup Awards took place in Turkmenistan
Turkmenistan has hosted another semifinal of the Digital Startup Awards (DSA) — an international initiative aimed at supporting the regional startup ecosystem and identifying promising early-stage teams across Central Asia, Caucasus and Mongolia. The event brought together founders, investors, and members of the local business community, marking another step toward the Grand Final scheduled to take place this December in Tashkent.
.jpg)
A total of 12 startups presented their projects to the expert jury, showcasing solutions across various sectors. Following the pitch sessions, two finalists were selected — Bezen and E-mekdep — who will advance to the Grand Final of the Digital Startup Awards.
The jury panel included representatives of Turkmenistan’s entrepreneurial and investment community:
— Haknazar Babagulyyev, Founder & CEO of BerkTor, Co-founder and Financial Director of Ak Sahypa, member of the Business Angels Club
— Sheker Saparova, Founder & CEO of BegYupek, member of the Business Angels Club
— Perhat Niyazklychev, Marketing Director at Simmurg Group and online marketplace Gerekli, member of the Business Angels Club
— Roman Soyunov, Co-founder of a Russian-Israeli investment fund
The semifinal in Turkmenistan is part of the broader Digital Startup Awards series held across Central Asia, Caucasus and Mongolia, designed to strengthen cross-border cooperation, support innovative founders, and contribute to the long-term growth of the regional startup ecosystem. Finalists from all participating countries will gather at the Grand Final in Tashkent, where the winner of the program will be announced.