O‘zbekistonlik startap asoschilari AQShda $6 mln xalqaro investitsiya jalb qildi
O‘zbekistonlik tadbirkorlar jahon texnologik landshaftida tobora ko‘proq iz qoldirmoqda. Bu hafta o‘zbekistonlik asoschilar ishtirokidagi ikkita startap - CoRun.ai va Humanola muhim investitsiya raundlarini e’lon qildi, bu esa o‘zbek iste’dodlarining Silikon vodiysi va undan tashqarida mavjudligini yanada mustahkamladi.
CoRun.ai $3,5 million seed investitsiya oldi (baholash: $17,5 million)
O‘zbekistonlik Nodir Ruzmatov hammuassis bo‘lgan CoRun.ai kompaniyasi $3,5 million seed-raundni yopdi. Investitsiya Access Capital Management, Silicon Valley angel investorlar va logistika sohasi mutaxassislari tomonidan boshqarildi.
CoRun.ai — avtomobil parklarini boshqarish uchun AI asosidagi yagona intellektual platforma. Mijozlardan olingan tasdiqlangan ma’lumotlarga ko‘ra:
— yoqilg‘i xarajatlari 10,2% ga kamayadi,
— texnik xizmat ko‘rsatish xarajatlari 12,8% ga qisqaradi,
— haydovchilar uchun AI-trening orqali avariyalar va sug‘urta xarajatlari pasayadi.
Startapning eng innovatsion yo‘nalishlaridan biri — AI asosidagi Captive Insurance modeli bo‘lib, u parklar uchun o‘z xavfini boshqarish va tejalgan xarajatlarni moliyaviy foydaga aylantirish imkonini beradi.
Access Capital Management’ning boshqaruvchi hamkori Toni Chen ta’kidladi: “CoRun.ai operatsion intellekt uchun yangi standart yaratmoqda. Ularning nemis muhandisligi aniqligi va Silicon Valley AI yondashuvining uyg‘unligi platformaning samaradorligini oshiradi.”
Hammuassis Nodir Ruzmatov qo‘shimcha qildi: “O‘zbekistonlik AI mutaxassislarining global innovatsiyalarga hissa qo‘shayotgani bilan faxrlanamiz. Kelajakda Silicon Valley’da O‘zbekiston ildiziga ega unicornlar ko‘payishini istayman.”
Humanola masofadan boshqarilishi mumkin bo‘lgan robotlarni rivojlantirish uchun $2,5 million jalb qilmoqda
Humanola startapi $2,5 million seed-raundni yopdi. Asosiy investor — Link Ventures (Boston). Asoschilar — Sanjar, Akbar va Zhaoyuan — odamga masofadan turib robotni boshqarish imkonini beruvchi texnologiya yaratmoqda. Kelajakda O‘zbekistonda o‘tirgan mutaxassis AQShdagi zavodda ishlayotgan robotni boshqarishi, yoki xavfli laboratoriya ishlarini robot orqali bajarishi mumkin bo‘ladi.
AI va robototexnika bozori kelajakda trillion dollarlik qiymatga ega bo‘lishi prognoz qilinmoqda. Humanola’ning investitsiya olishi o‘zbekistonlik yoshlarning deep tech sohasidagi ishtiroki kuchayayotganini ko‘rsatadi.
Ayrim o‘zbekistonlik asoschilarga ega kompaniyalar AQSh venchur fondlaridan investitsiya jalb qilayotgani — O‘zbekiston texnologik salohiyatining xalqaro miqyosda tan olinayotganidan dalolat beradi.

Uzbek founders attracted $6 million in international investment in the US
Uzbek entrepreneurs are increasingly making their mark on the global tech landscape. We are especially proud to share that this week, two startups founded by our compatriots — CoRun.ai and Humanola — announced significant investment rounds, further strengthening the presence of Uzbek talent in Silicon Valley and beyond.
CoRun.ai raises US$3.5M seed round at a US$17.5M valuation
CoRun.ai, co-founded by Uzbek entrepreneur Nodir Ruzmatov, has raised US$3.5 million in seed funding. The round was led by Access Capital Management, Silicon Valley angel investors, and logistics industry veterans.
CoRun.ai is building the AI intelligence layer for modern fleet operations, unifying safety, finance, and operational efficiency. Verified customer data shows:
— 10.2% fuel cost reduction through AI-driven route optimization,
— 12.8% lower maintenance cost per mile via predictive maintenance,
— decreased accident risk and lower insurance premiums thanks to AI-powered driver coaching.
One of the most innovative components is CoRun.ai’s AI-powered Captive Insurance model, allowing fleets to own their risk and convert safety performance into financial savings.
Tony Chen, Managing Partner at Access Capital Management, said: “CoRun.ai is setting a new standard for operational intelligence. Their blend of German precision and Silicon Valley AI has created a platform built with exceptional industry insight.”
Co-founder Nodir Ruzmatov added: “We’re proud to see Uzbek AI talent contributing to global innovation. I hope to see the next real unicorns in Silicon Valley coming from Uzbekistan.”
Humanola closes US$2.5M seed round to build remote-operated humanoid robots
The second major announcement comes from Humanola, which raised US$2.5 million in seed funding led by Link Ventures (Boston).
Humanola’s founders — Sanjar, Akbar, and Zhaoyuan — are developing technology enabling humans to remotely operate humanoid robots. This means that in the future, a specialist in Uzbekistan could control a robot working at a U.S. factory or perform complex tasks in hazardous environments without physical presence.
The AI and robotics market is projected to reach trillions in value, and Humanola’s success highlights the emerging role of Uzbek deep tech founders in global innovation.
The number of Uzbeks attracting investment from U.S. venture funds continues to grow, signaling a strengthening position of Uzbekistan-born tech talent in international markets.