Yashil innovatsiyalar va tadbirkorlik bo‘yicha xalqaro iCCiEE5 seminari Toshkentda bo‘lib o‘tdi
2025-yil 5–6-noyabr kunlari Yangi O‘zbekiston universitetida iCCiEE5 – Intercultural Co-Creation for International Entrepreneurship Education nomli xalqaro seminar bo‘lib o‘tdi. Tadbir barqaror tadbirkorlik va “yashil iqtisodiyot” tamoyillariga bag‘ishlandi.
Seminarda O‘zbekiston, Germaniya va Iordaniya davlatlaridan talabalar, o‘qituvchilar, tadbirkorlar va mutaxassislar ishtirok etdi. Tadbirni Baxodir Axmedov, o‘quv ishlari bo‘yicha birinchi prorektor, hamda Azizbek Maraximov, xalqaro aloqalar bo‘yicha prorektor, ochib berdi.
Dastur doirasida “Green Business Models and Responsible Innovation: Global and Local Perspectives” mavzusida taqdimotlar va panel muhokamasi bo‘lib o‘tdi. Muhokamani TUM International GmbH kompaniyasining katta menejeri Katrin Albrext olib bordi.
IT Park Uzbekistan nomidan Startaplarni rivojlantirish va investitsiyalar bo‘yicha direktori Elyor Maksudov “Green Digital Future” mavzusida taqdimot o‘tkazib, “yashil raqamlashtirish” va barqaror rivojlanish konsepsiyasi haqida so‘z yuritdi hamda IT Parkning texnologiyalar, innovatsiyalar va ekologik mas’uliyatni birlashtiruvchi markaz sifatidagi rolini ta’kidladi.
iCCiEE loyihasi DAAD (Germaniya akademik almashinuv xizmati) tomonidan qo‘llab-quvvatlanadi va quyidagi hamkorlar bilan amalga oshirilmoqda:

Узбекистан принял международный воркшоп iCCiEE5 о зелёных инновациях и предпринимательстве
5–6 ноября 2025 года в Новом Узбекистанском университете состоялся международный воркшоп iCCiEE5 – Intercultural Co-Creation for International Entrepreneurship Education, посвящённый вопросам устойчивого предпринимательства и перехода к “зелёной” экономике.
Мероприятие собрало студентов, преподавателей, предпринимателей и экспертов из Узбекистана, Германии и Иордании. С приветственными словами выступили д-р Баҳодир Ахмедов, первый проректор по учебной работе, и д-р Азизбек Марахимов, проректор по международным связям НУУ.
В ходе программы прошли вступительные доклады и панельная дискуссия на тему «Green Business Models and Responsible Innovation: Global and Local Perspectives», которую модерировала Катрин Альбрехт, старший менеджер TUM International GmbH.
От IT Park Uzbekistan с презентацией «Green Digital Future» выступил Директор по развитию стартапов и инвестиций - Эльер Максудов, рассказав о концепции “зелёной цифровизации” и устойчивого развития, а также о роли IT Park как центра, объединяющего технологии, инновации и экологическую ответственность.
Проект iCCiEE реализуется при поддержке DAAD (Германской службы академических обменов) в партнёрстве с: