O‘zbekistonning yirik raqamli ekotizimi Uzum rivojlanayotgan bozorlardagi dunyoning yetakchi investorlaridan biri bo‘lgan Amerika fondi VR Capital’dan 300 milliard so‘m (taxminan 25 million AQSH dollari) mablag‘ jalb qildi.
Bu kompaniyalar o‘rtasidagi ikkinchi bitim: 2025-yilda VR Capital Uzum'ning asosiy investorlaridan biriga aylangan edi, bu esa fondning O‘zbekistonning tez sur’atlar bilan o‘sib borayotgan raqamli iqtisodiyotiga ishonchini ko‘rsatadi.
Jalb qilingan mablag‘ Uzum'ning fintech yo‘nalishi rivojlanishini tezlashtiradi — birinchi navbatda, raqamli banking, to‘lov infratuzilmasi va iste’mol kreditlash sohalarida. Shuningdek, bu bitim ikki mamlakat o‘rtasidagi transchegaraviy investitsiyalarning o‘sishi fonida O‘zbekiston va AQSH o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalarning mustahkamlanayotganini aks ettiradi.
"Biz Uzum'ning rivojlanish sur’atidan hayratdamiz. Ekotizimning fintech yo‘nalishi kuchli mahalliy infratuzilmaga asoslangan keng ko‘lamli yuqori texnologiyali biznesning yorqin namunasidir. Platformaning yanada kengayishini va uning O‘zbekiston raqamli transformatsiyasiga qo‘shayotgan hissasini qo‘llab-quvvatlashdan mamnunmiz", — dedi VR Capital Group prezidenti Richard Deyts.
"Biz milliy miqyosda qulay, tezkor va innovatsion fintech infratuzilmasini yaratmoqdamiz, — dedi Uzum asoschisi va bosh direktori Djasur Djumayev. — Yangi moliyalashtirish nafaqat Uzum ekotizimini, balki mamlakat iqtisodiyotini raqamlashtirish sur’atlarini ham kuchaytirib, raqamli banking, to‘lovlar va kredit mahsulotlarini rivojlantirishni jadallashtirish imkonini beradi. Muhimi, moliyalashtirish milliy valyutada ajratildi — bu xalqaro hisob-kitoblar va korporativ moliyalashtirishda so‘mning ahamiyati tobora ortib borayotganini ko‘rsatadi".
Uzum onlayn savdo, raqamli va an’anaviy banking, shuningdek, fintech xizmatlarini yagona ekotizimga birlashtirgan holda, mamlakatning yirik raqamli platformasini rivojlantirishni davom ettirmoqda. Hozirda ushbu ekotizimdan 20 milliondan ortiq o‘zbekistonliklar foydalanmoqda.

Uzum raised $25 million from the American VR Capital fund
Uzum, Uzbekistan’s digital ecosystem, has secured UZS 300 billion (around USD 25 million) in financing from VR Capital, a US-based investment firm and one of the world’s leading investors in emerging markets.
This is the second transaction between the two companies. Earlier in 2025, VR Capital became one of Uzum’s key equity investors, underscoring its long-term confidence in Uzbekistan’s fast-growing digital economy.
The new financing will accelerate the expansion of Uzum’s fintech business — particularly its digital banking operations, payments infrastructure and consumer-lending products. The deal also reflects deepening economic ties between Uzbekistan and the United States, as cross-border investment between the two countries continues to grow.
“We are impressed by Uzum’s pace of development. Its fintech arm is a strong example of a scalable, high-growth business built on robust local infrastructure. We are pleased to support the further expansion of the platform and its role in Uzbekistan’s digital transformation,” said Richard Deitz, the President of VR Capital Group.
“We’re building fintech infrastructure at a national scale — accessible, fast and technology-driven,” said Djasur Djumaev, Founder and CEO of Uzum. “This new financing will help us accelerate the development of digital banking, payments and credit products, strengthening not only Uzum’s ecosystem but also the broader digitalisation of Uzbekistan’s economy. It’s also notable that the facility is denominated in the national currency, reflecting the Uzbek sum’s growing role in international settlements and corporate finance.”
Uzum continues to expand the country’s digital platform, integrating online commerce, digital and traditional banking, and fintech services into a single ecosystem already used by more than 20 million people across Uzbekistan.