O‘zbekistonning yirik raqamli ekotizimi Uzum rivojlanayotgan bozorlardagi dunyoning yetakchi investorlaridan biri bo‘lgan Amerika fondi VR Capital’dan 300 milliard so‘m (taxminan 25 million AQSH dollari) mablag‘ jalb qildi.
Bu kompaniyalar o‘rtasidagi ikkinchi bitim: 2025-yilda VR Capital Uzum'ning asosiy investorlaridan biriga aylangan edi, bu esa fondning O‘zbekistonning tez sur’atlar bilan o‘sib borayotgan raqamli iqtisodiyotiga ishonchini ko‘rsatadi.
Jalb qilingan mablag‘ Uzum'ning fintech yo‘nalishi rivojlanishini tezlashtiradi — birinchi navbatda, raqamli banking, to‘lov infratuzilmasi va iste’mol kreditlash sohalarida. Shuningdek, bu bitim ikki mamlakat o‘rtasidagi transchegaraviy investitsiyalarning o‘sishi fonida O‘zbekiston va AQSH o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalarning mustahkamlanayotganini aks ettiradi.
"Biz Uzum'ning rivojlanish sur’atidan hayratdamiz. Ekotizimning fintech yo‘nalishi kuchli mahalliy infratuzilmaga asoslangan keng ko‘lamli yuqori texnologiyali biznesning yorqin namunasidir. Platformaning yanada kengayishini va uning O‘zbekiston raqamli transformatsiyasiga qo‘shayotgan hissasini qo‘llab-quvvatlashdan mamnunmiz", — dedi VR Capital Group prezidenti Richard Deyts.
"Biz milliy miqyosda qulay, tezkor va innovatsion fintech infratuzilmasini yaratmoqdamiz, — dedi Uzum asoschisi va bosh direktori Djasur Djumayev. — Yangi moliyalashtirish nafaqat Uzum ekotizimini, balki mamlakat iqtisodiyotini raqamlashtirish sur’atlarini ham kuchaytirib, raqamli banking, to‘lovlar va kredit mahsulotlarini rivojlantirishni jadallashtirish imkonini beradi. Muhimi, moliyalashtirish milliy valyutada ajratildi — bu xalqaro hisob-kitoblar va korporativ moliyalashtirishda so‘mning ahamiyati tobora ortib borayotganini ko‘rsatadi".
Uzum onlayn savdo, raqamli va an’anaviy banking, shuningdek, fintech xizmatlarini yagona ekotizimga birlashtirgan holda, mamlakatning yirik raqamli platformasini rivojlantirishni davom ettirmoqda. Hozirda ushbu ekotizimdan 20 milliondan ortiq o‘zbekistonliklar foydalanmoqda.

Uzum привлек 25 миллионов долларов от американского фонда VR Capital
Uzum, цифровая экосистема Узбекистана, привлекла 300 млрд сумов (около 25 млн долларов США) от VR Capital — американского фонда, одного из ведущих мировых инвесторов на развивающихся рынках.
Это уже вторая сделка между компаниями: ранее в 2025 году VR Capital стал одним из ключевых инвесторов Uzum, что подчеркивает уверенность фонда в быстрорастущей цифровой экономике Узбекистана.
Полученное финансирование ускорит развитие финтех-направления Uzum — в первую очередь, цифрового банкинга, платежной инфраструктуры и потребительского кредитования. Сделка также отражает укрепление экономических связей между Узбекистаном и США на фоне роста трансграничных инвестиций между двумя странами.
«Мы впечатлены темпом развития Uzum. Финтех-направление экосистемы — яркий пример масштабируемого высокотехнологичного бизнеса, основанного на сильной локальной инфраструктуре. Мы рады поддержать дальнейшее расширение платформы и её вклад в цифровую трансформацию Узбекистана», — заявил Ричард Дейтц, президент VR Capital Group.
«Мы создаём финтех-инфраструктуру национального масштаба — доступную, быструю и технологичную, — отметил основатель и генеральный директор Uzum Джасур Джумаев. — Новое финансирование позволит нам ускорить развитие цифрового банкинга, платежей и кредитных продуктов, усилив не только экосистему Uzum, но и темпы цифровизации экономики страны. Важно, что финансирование предоставлено в национальной валюте — это отражает усиливающуюся роль сума в международных расчетах и корпоративном финансировании».
Uzum продолжает развивать цифровую платформу страны, объединяя онлайн-торговлю, цифровой и традиционный банкинг, а также финтех-сервисы в единую экосистему, которой уже пользуются более 20 миллионов узбекистанцев.