O‘zbekiston startaplari xorijiy bozorga chiqish, investitsiyalar jalb qilish va o‘z loyihalarini kengaytirish yo‘lida xalqaro akselerator dasturlarini tobora ko‘proq ko‘rib chiqmoqda. Bunday dasturlar startaplarga mentorlar, investorlar va global ekotizimlardan foydalanish imkonini beradi. Stenford universiteti professori Ilya Strebulayevning ma’lumotlariga ko‘ra, aynan quyidagi akseleratorlar eng ko‘p “yakkashox”ga aylangan (qiymati 1 milliard dollardan ortiq) startaplarga sarmoya kiritgan. Quyida 10 ta yetakchi dastur va ularga qanday tarzda qo‘shilish mumkinligi haqida ma’lumot beriladi.
Ma’lumotlar Stenford universiteti professori Ilya Strebulayev tomonidan o‘tkazilgan tadqiqot asosida keltirilgan. U o‘z tadqiqotida yetakchi akseleratsiya dasturlarida qatnashgan yakkashox startaplar sonini aniqlagan: Y Combinator — 101, Plug and Play — 40, 500 Global — 39, Techstars — 24, Capital Factory — 18, StartX — 10, Idealab! — 7, MassChallenge — 6, Neo — 5, betaworks — 5.
Y Combinator — dunyodagi eng yirik va eng nufuzli akseleratorlardan biri. Uning bitiruvchilari orasida “Airbnb”, “Stripe”, “Coinbase”, “DoorDash” va “Dropbox” kabi kompaniyalar bor. Dastur San-Fransiskoda oflayn tarzda o‘tkaziladi, uch oy davom etadi va yiliga to‘rt marta tashkil etiladi. Ishtirokchilarga boshlang‘ich moliyalashtirish, mentorlik va investitsiya tarmog‘idan foydalanish, shuningdek, rivojlanishning barcha bosqichlarida qo‘llab-quvvatlash imkoniyati taqdim etiladi.
Ariza topshirish muddati: 4-avgust, Tinch okeani vaqti bilan soat 20:00
Plug and Play Tech Center — butun dunyo bo‘ylab 60 dan ortiq hududda akseleratsiya dasturlariga ega xalqaro platforma. Ushbu akseleratordan o‘tgan kompaniyalar orasida “PayPal”, “Dropbox” va “LendingClub” mavjud. Dasturlar turli sohalar bo‘yicha (fintech, logistika, sog‘liqni saqlash va boshqalar) ishlab chiqiladi va 3 oydan 12 oygacha davom etishi mumkin.
2022-yildan boshlab “Plug and Play” O‘zbekistonda rasman faoliyat yuritmoqda va IT Park Uzbekistan bilan hamkorlikda dasturlarni amalga oshirmoqda. O‘zbekistondagi ofis to‘rtta muvaffaqiyatli akseleratsiya to‘lqinini (batch) yakunladi. So‘nggi to‘lqin natijalari haqida batafsil ma’lumotni ushbu materialda topishingiz mumkin.
Shu bilan birga, xorijdagi o‘zbek diasporasi vakillari hamda mamlakatdan tashqaridagi startaplar uchun esa “Plug and Play”ning global dasturlarida ishtirok etish imkoniyati mavjud. Bu — jamoalar uchun xalqaro bozorga chiqish, mentorlik yordamini olish va o‘z loyihalarini xorijda kengaytirish imkoniyati.
Arizalar yil davomida qabul qilinadi.
500 Global (ilgari 500 Startups) — xalqaro jamoalar bilan ishlaydigan global akselerator. Mashhur bitiruvchilari qatorida “Canva”, “Credit Karma”, “Grab” va “Talkdesk” bor. Dastur 4 oy davom etadi va sarmoya kiritish, mentorlik va Demo Day’ga tayyorgarlikni o‘z ichiga oladi. “500 Global” ofislari AQSh, Yevroosiyo, MENA va boshqa mintaqalarda faoliyat yuritadi.
Ariza topshirish muddati: 2025-yil 11-oktyabr (36-to‘plam)
Techstars — 10 dan ortiq shaharlarda dasturlarga ega va masofadan turib ishtirok etish imkoniyatini taqdim etuvchi xalqaro akseleratorlar tarmog‘i. Bitiruvchilar orasida “SendGrid”, “DigitalOcean” va “Remitly” bor. Dastur 13 hafta davom etadi va investitsiyalar, global mentorlar tarmog‘idan foydalanish va bozorga kirish bosqichida qo‘llab-quvvatlashni o‘z ichiga oladi.
Ariza topshirish muddati: qabul vaqtincha to‘xtatilgan
Capital Factory — AQSHning Texas shtatidagi Ostin shahrida joylashgan startap platformasi. Ish modeli startaplarni uzoq muddatli qo‘llab-quvvatlashga asoslangan: an’anaviy akseleratsiya o‘rniga ishtirokchilar infratuzilma, mentorlik yordami va hamkorlik dasturlaridan doimiy foydalanish imkoniyatiga ega bo‘ladilar. Bitiruvchilar: “Cart.com”, “Beamery”, “ZenBusiness”.
Arizalar doimiy qabul qilinadi
StartX — Stenford universiteti qoshidagi notijorat akselerator bo‘lib, faqat universitet bilan bog‘liq bo‘lgan (talaba, bitiruvchi yoki o‘qituvchi) asoschilarga ochiq. Dastur 10–12 hafta davom etadi va kompaniya ulushini talab qilmaydi. Rezidentlar orasida: “Lime”, “Patreon”, “Truepill”.
Idealab! — AQSHning Pasadena shahrida tashkil etilgan venchur studiya bo‘lib, “Overture”, “GoTo.com” va “NetZero” kabi kompaniyalarning ishga tushirilishi bilan tanilgan. Bu an’anaviy akselerator emas, balki yopiq studiya bo‘lib, unda kompaniyalar ichki tarzda yaratiladi va tashqi arizalar qabul qilinmaydi.
Ariza topshirish muddati: tashqi ishtirokchilar uchun yopiq
MassChallenge — Boston, Isroil, Shveytsariya, Buyuk Britaniya va Texasda ofislari mavjud bo‘lgan xalqaro akselerator. 4 oy davom etadigan dastur kompaniya ulushini talab qilmasligi bilan boshqalardan ajralib turadi. Bitiruvchilari orasida — “Ginkgo Bioworks”.
Ariza topshirish muddati: mintaqaga bog‘liq, arizalar to‘lqinlar bo‘yicha qabul qilinadi
Neo — yosh texnik asoschilarga mo‘ljallangan akselerator va venchur hamjamiyati. Dastur Oregon shtatida uch oylik butkemp va San-Fransiskodagi sessiyalarni o‘z ichiga oladi. Muvaffaqiyatli startaplar: “Delv AI”, “OneSafe”, “Dispatch”. 2025-yil uchun ariza topshirish yopilgan.
Ariza topshirish muddati: qabul yakunlangan (2025-yil uchun)
betaworks — Nyu-Yorkda joylashgan startap studiyasi va akselerator. “Kickstarter”, “Medium” va “Tumblr” kabi loyihalarga asos solgan. Dastur 13 hafta davom etadi va mavzuli yo‘nalishlarda (masalan, AI mahsulotlari) o‘tkaziladi.
Ariza topshirish muddati: 2026-yil bahorigacha ochiq
Xalqaro akseleratsiya xarajatlarini qoplash
Raqamli startaplarni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash dasturi doirasida IT Park Uzbekistan xalqaro akseleratsiya dasturlarida ishtirok etgan startaplarga xarajatlarning 50 foizigacha, biroq 20 ming AQSh dollaridan oshmaydigan qismini qoplash mexanizmini joriy etmoqda.
Qoplanishi mumkin bo‘lgan xarajatlar:
- ro‘yxatdan o‘tish to‘lovlari;
- aviachiptalar;
- yashash joyi.
Mazkur dastur startaplarga xalqaro miqyosda sifatli ta’lim olish va o‘z loyihalarini xorijiy bozorlarda kengaytirishda ko‘maklashishga qaratilgan.
Xalqaro akseleratorlarda ishtirok etish O‘zbekiston startaplariga global maydonda o‘zini namoyon etish, shuningdek, venchur investorlar, korporatsiyalar va soha ekspertlari bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni yo‘lga qo‘yish imkonini beradi. IT Park Uzbekistan startaplari uchun bu nafaqat yangi bozorlarga kirish imkoniyati, balki eksport salohiyatini rivojlantirish, raqobatbardoshlikni oshirish va jahon texnologik ekotizimiga integratsiyalash vositasi hisoblanadi.

Куда податься, чтобы стать единорогом: 10 топовых акселераторов
Стартапы Узбекистана всё активнее рассматривают международные акселераторы как способ выйти на зарубежные рынки, привлечь инвестиции и масштабировать свои проекты. Такие программы дают стартапам доступ к менторам, инвесторам и глобальным экосистемам. По данным профессора Стэнфордского университета Ильи Стребулаева, именно эти акселераторы чаще всего инвестируют в стартапы, ставшие единорогами — с оценкой более $1 млрд. Ниже — 10 ведущих программ и информация о том, как в них попасть.
Данные основаны на исследовании профессора Стэнфордского университета Ильи Стребулаева. В своём исследовании он выявил количество стартапов-единорогов, прошедших через ведущие акселераторы: Y Combinator — 101, Plug and Play — 40, 500 Global — 39, Techstars — 24, Capital Factory — 18, StartX — 10, Idealab! — 7, MassChallenge — 6, Neo — 5, betaworks — 5.
Y Combinator — крупнейший и один из самых влиятельных акселераторов в мире. Среди его выпускников — Airbnb, Stripe, Coinbase, DoorDash и Dropbox. Программа проходит офлайн в Сан-Франциско, длится три месяца и проводится четыре раза в год. Участникам предоставляется стартовое финансирование, доступ к менторской и инвестиционной сети, а также сопровождение на всех этапах развития.
Дедлайн подачи: 4 августа в 20:00 по тихоокеанскому времени.
Plug and Play Tech Center — международная платформа с акселерационными программами в более чем 60 локациях по всему миру. Среди компаний, прошедших акселерацию, — PayPal, Dropbox и LendingClub. Программы разрабатываются по отраслям (финтех, логистика, здравоохранение и др.) и могут длиться от трёх до двенадцати месяцев.
С 2022 года Plug and Play официально представлена в Узбекистане и реализует программы совместно с IT Park Uzbekistan. Узбекский офис уже успешно завершил четыре волны (батча). Подробнее об итогах последнего — в этом материале.
При этом у стартапов из числа зарубежной узбекской диаспоры, а также тех, кто находится за пределами страны, есть возможность подать заявку на глобальные программы Plug and Play, действующие по всему миру. Это шанс для команд выйти на международный рынок, получить менторство и масштабировать свой проект за рубежом.
Приём заявок открыт круглый год.
Зарегистрироваться
500 Global (ранее 500 Startups) — глобальный акселератор, работающий с международными командами. Среди известных выпускников — Canva, Credit Karma, Grab и Talkdesk. Программа длится четыре месяца и включает инвестиции, менторство и подготовку к Demo Day. Офисы 500 Global работают в США, Евразии, MENA и других регионах.
Дедлайн подачи заявок: 11 октября 2025 (Batch 36)
Techstars — международная сеть акселераторов с программами в более чем 10 городах и возможностью удалённого участия. В числе выпускников — SendGrid, DigitalOcean и Remitly. Программа длится 13 недель и включает инвестиции, доступ к глобальной сети менторов и поддержку на этапе выхода на рынок.
Дедлайн подачи заявок: приём временно закрыт
Capital Factory — стартап-платформа, базирующаяся в Остине (Техас, США). Модель работы построена на долгосрочном сопровождении стартапов: вместо традиционной акселерации участники получают постоянный доступ к инфраструктуре, менторской поддержке и партнёрским программам. Среди выпускников — Cart.com, Beamery, ZenBusiness.
Дедлайн подачи заявок: приём постоянный
StartX — некоммерческий акселератор при Стэнфордском университете, доступный только для основателей, связанных с университетом (студентов, выпускников, преподавателей). Программа длится от 10 до 12 недель и не требует доли в компании. Среди резидентов — Lime, Patreon, Truepill.
Idealab! — венчурная студия, основанная в Пасадене (США), известная запуском таких компаний, как Overture, GoTo.com и NetZero. Это не классический акселератор, а закрытая студия, где компании создаются внутри и не принимаются внешние заявки.
Дедлайн подачи заявок: закрыт для внешних участников
MassChallenge — международный акселератор с офисами в Бостоне, Израиле, Швейцарии, Великобритании и Техасе. Программа длится четыре месяца и отличается от других тем, что не требует долевого участия. Среди выпускников — Ginkgo Bioworks.
Дедлайн подачи заявок: зависит от региона, наборы идут волнами
Neo — акселератор и венчурное сообщество, ориентированное на молодых технических основателей. Программа включает трёхмесячный буткемп в Орегоне и сессии в Сан-Франциско. В числе успешных стартапов — Delv AI, OneSafe, Dispatch. Подача заявок на 2025 год закрыта.
Дедлайн подачи заявок: приём закрыт (на 2025 год)
betaworks — нью-йоркская стартап-студия и акселератор, за которой стоят такие проекты, как Kickstarter, Medium и Tumblr. Программа длится 13 недель и проводится в тематических потоках (например, продукты с AI).
Дедлайн подачи заявок: открыт на весну 2026
Компенсация расходов на международную акселерацию
В рамках государственной программы поддержки цифровых стартапов, IT Park Uzbekistan реализует механизм компенсации до 50 % расходов, но не более $20 тыс, стартапам, прошедшим международные программы акселерации.
Компенсация может покрыть:
- регистрационные взносы;
- авиаперелёты;
- проживание.
Программа направлена на содействие стартапам в получении качественного международного обучения и масштабировании проектов за рубежом.
Участие в международных акселераторах позволяет узбекским стартапам заявить о себе на глобальной арене и выстроить прямые связи с венчурными инвесторами, корпорациями и экспертами. Для стартапов IT Park Uzbekistan это не только шанс получить доступ к новым рынкам, но и инструмент для развития экспортного потенциала, повышения конкурентоспособности и интеграции в мировую технологическую экосистему.