Toshkent, O‘zbekiston – 30 aprel 2025 yil – Markaziy Osiyoning texnologik maydonchasini yana bir bor qayta belgilashga tayyorlaning: Plug and Play Uzbekistan Expo 2025. Butun dunyoga mashhur innovatsion platforma Plug and Play tomonidan tashkil etiladigan ushbu tadbir payshanba, 15 may 2025 yil, soat 13:00 dan 19:00 gacha, Toshkentdagi O‘zbekiston Kasaba uyushmalari Saroyida bo‘lib o‘tadi. Butun kun davomida g‘oyalar almashuvi, networking va amaliy ma’ruzalar bo‘lib o‘tadi. Tadbirda startaplar, biznes liderlari, investorlar va hukumat vakillari ishtirok etadi – barchasi mamlakat innovatsion ekotizimini rivojlantirishga hissa qo‘shish maqsadida.
IT Park Uzbekistan bosh direktori Abdulahad Kuchkarov «Plug and Play Expo 2025 ko‘rgazmasi O‘zbekistonning mintaqaviy innovatsiya markazi sifatidagi o‘rni tobora mustahkamlanayotganini ko‘rsatmoqda. “Plug and Play” va Raqamli texnologiyalar vazirligi bilan hamkorligimiz orqali mahalliy startaplar rivojlanishi, sarmoya jalb qilishi va global miqyosda kengayishi uchun qulay muhit yaratmoqdamiz. IT Park Uzbekistan tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash, innovatsion g‘oyalarni rag‘batlantirish va mamlakatimizni Markaziy Osiyo hamda undan tashqarida texnologiya va innovatsiyalar sohasida yetakchi markazga aylantirish yo‘lidagi sa’y-harakatlarini davom ettirmoqda.» deb ta’kidladi.
Plug and Play’ning O‘zbekistondagi faoliyati allaqachon sezilarli natijalar ko‘rsatdi. Batch 3 va Batch 4 akseleratsiya dasturlari hamda yuqori darajadagi President Tech Awards tanlovi doirasida o‘nlab startaplar qo‘llab-quvvatlandi, ularning yechimlari takomillashtirildi va moliyalashtirish yo‘lga qo‘yildi. Bu dasturlar nafaqat alohida kompaniyalarni rivojlantirdi, balki ijodkorlik va ambitsiya asosida o‘sib borayotgan jonli ekotizimni shakllantirdi. Expo 2025 esa mazkur yutuqlarni nishonlash va o‘zbek innovatorlarining moliyaviy xizmatlarni kengaytirishdan tortib shahar infratuzilmasini modernizatsiyalashgacha bo‘lgan mahalliy muammolarni qanday hal qilishini global bozorlarga namoyish etish uchun ajoyib platforma bo‘ladi.
Muhammad Mahmudov, Plug and Play Uzbekistan direktori, shunday deydi:
“2025 yil Plug and Play’ning O‘zbekiston Raqamli Texnologiyalar Vazirligi va IT Park Uzbekistan bilan hamkorligida muhim bosqich hisoblanadi. Biz birgalikdagi sa’y-harakatlarimiz orqali bizning akseleratsiya dasturlarimiz sifatini oshirdik, global miqyosdagi standartlarni mahalliy ehtiyojlarga yaxshiroq moslashtirdik. Jumladan, soha bo‘yicha ixtisoslashuv – fintech va korporativ AI programmalari – va korporativ tanishtirishlar bilan venchur kapital jalb etishni birlashtirish strategiyasi amalga oshirildi. Vazirlik va IT Park bilan hamkorlikni davom ettirib, startaplarni kengaytirish va mintaqaning kelajakdagi «yedinoroglarni» yetishtirishga intilamiz.”
Tadbir dasturi
Asosiy spikerlar
Ular kun davomida mamlakatlararo hamkorlik, innovatsiyalarga sarmoya va mintaqaning texnologik salohiyatini ta’kidlaydigan ochilish nutqlarini so‘zlaydilar.
1 aprel kuni boshlanib, 17 ta startapni o‘z ichiga olgan uchinchi akseleratsiya to‘lqini:
20 yanvar kuni boshlangan va hozirda 15 ta startapni o‘z ichiga olgan to‘rtinchi akseleratsiya to‘lqini:
Plug and Play’ning O‘zbekistondagi faoliyati IT Park Uzbekistan va Raqamli Texnologiyalar Vazirligi bilan birga startaplarni xalqaro tarmoq bilan bog‘lab, mentorlardan tortib moliyalashtirish va bozorgacha bo‘lgan imkoniyatlarni taqdim etdi. Expo 2025 ushbu tezkor rivojlanishni yanada kuchaytirib, startaplar uchun nafaqat namoyish maydoni, balki keyingi bosqichlar uchun turtki beradi.
Yosh va texnologiyaga qiziqqan aholisi hamda raqamli transformatsiyani qo‘llab-quvvatlayotgan hukumat bilan O‘zbekiston mintaqada yetakchi o‘rinlarni egallashni maqsad qilgan. Expo xalqaro investorlarning diqqatini jalb qilib, mamlakatni jahon maydoniga olib chiqadi. Ishtirokchilar esa ushbu tarixiy lahzada – O‘zbekistonning global sahnaga chiqishida – bevosita ishtirok etish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Rasmiy hamkorlar
IT Park (O‘zbekiston Respublikasi Axborot Texnologiyalari va Kommunikatsiyalarini Rivojlantirish Vazirligi huzuridagi) – startaplarni ishga tushirish va bozorga chiqarish uchun infratuzilma va erkin iqtisodiy zona.
O‘zbekiston Raqamli Texnologiyalar Vazirligi – milliy axborot-kommunikatsiya tizimini rivojlantirish, telekommunikatsiya infratuzilmasini modernizatsiya qilish va xorijiy investitsiyalarni jalb qilish dasturlarini amalga oshiradi.
Plug and Play Tech Center haqida
Plug and Play Tech Center — startaplar, investorlar va korporatsiyalarni birlashtiruvchi global innovatsion platforma. Dunyo bo‘ylab 50 dan ortiq ofisga ega platforma startaplarga o‘sish va muvaffaqiyatga erishish imkonini beradi. Dropbox, PayPal va LendingClub kabi kompaniyalarning ishga tushishiga ko‘maklashgan. Plug and Play Uzbekistan esa mahalliy startap ekotizimini rivojlantirishga bag‘ishlangan.

Plug and Play Uzbekistan Expo 2025: ведущий акселератор и венчурный фонд Кремниевой долины представит инновации стартапов Центральной Азии в Ташкенте
Дворец профсоюзов Узбекистана, Ташкент
15-мая
, 08:00
Ташкент, Узбекистан – 30 апреля 2025 года – Не пропустите важное событие для технологической сферы Центральной Азии — выставку Plug and Play Uzbekistan Expo 2025, которая может заметно повлиять на развитие региона. Мероприятие пройдет в четверг, 15 мая 2025 года, с 13:00 до 19:00 в Дворце профсоюзов Узбекистана в Ташкенте, при поддержке международной инновационной платформы Plug and Play — одного из ключевых партнеров ведущих технологических компаний мира. В столице Узбекистана участников ждет насыщенный день, посвященный обмену идеями, установлению деловых связей и получению практических инсайтов. На одной площадке соберутся стартапы, бизнес-лидеры, инвесторы и представители органов власти, объединённые общей целью — ускорить развитие инновационной экосистемы страны.
Генеральный директор IT Park Uzbekistan, Абдулахад Кучкаров подчеркнул: «Выставка Plug and Play Expo 2025 служит ярким свидетельством укрепления роли Узбекистана в качестве регионального центра инноваций. В рамках сотрудничества с Plug and Play и Министерством цифровых технологий мы формируем экосистему, способствующую развитию местных стартапов, привлечению инвестиций и их выходу на глобальные рынки. IT Park Uzbekistan продолжает оказывать всестороннюю поддержку предпринимателям, способствуя продвижению передовых идей и укреплению позиций Узбекистана в качестве ведущего центра технологий и инноваций в Центральной Азии и за её пределами».
Присутствие Plug and Play в Узбекистане уже заметно влияет на развитие местной инновационной экосистемы. Благодаря таким инициативам, как акселерационная программа (четыре набора), а также высокопрофильному конкурсу President Tech Awards, Plug and Play поддержал десятки стартапов, помог им улучшить их технологические решения и привлечь инвестиции. Эти программы не только способствовали росту отдельных компаний, но и сформировали развивающуюся экосистему, где на первый план выходят креативность и амбиции. Expo 2025 станет яркой площадкой для демонстрации того, как узбекистанские новаторы решают важные локальные задачи — от повышения доступности финансовых услуг до модернизации городской инфраструктуры — и тем самым привлекают внимание международного сообщества.
Мухаммад Махмудов, директор Plug and Play Uzbekistan, отмечает: «2025 год знаменует собой заметный скачок в партнерствеа Plug and Play с Министерством цифровых технологий Узбекистана и IT Park Uzbekistan. Благодаря нашим совместным усилиям мы повысили качество акселерационных программ, внедрив глобально признанные стандарты при более глубоких локальных акцентах. Это проявляется в переходе к отраслевой специализации — на примере потоков, сфокусированных на финансовых и ИИ-технологиях — и стратегической интеграции корпоративных презентаций наряду с привлечением венчурного капитала. Мы высоко ценим тесное сотрудничество с Министерством и IT Park и рассчитываем совместно масштабировать стартапы и взращивать будущих “единорогов” региона».
Программа Plug and Play Expo 2025 включает ряд событий, направленных на стимулирование сотрудничества, обмен знаниями и нетворкинг:
Спикеры
Выступления спикеров зададут тон всему дню, подчеркнув важность международного сотрудничества, развития инноваций и огромный потенциал региона.
Третья волна акселерационной программы, стартовавшая 1 апреля, включила 17 стартапов из разных отраслей:
Четвертая волна акселератора, стартовавшая 20 января, включила в себя 15 стартапов, сфокусированных на развитии технологий в области финансов и искусственного интеллекта для предприятий:
Присутствие Plug and Play в Узбекистане в тандеме с IT Park Uzbekistan и Министерством цифровых технологий уже вызвало «эффект домино». Связав местные стартапы с огромной международной сетью, платформа открыла доступ к наставничеству, финансированию и рынкам далеко за пределами региона. Expo 2025 усилит этот импульс, став не только витриной достижений, но и трамплином для дальнейшего роста.
Мероприятие подчёркивает амбиции Узбекистана: молодое, технически подкованное население и руководство страны, настроенное на цифровую трансформацию, позволяют стране занимать лидирующие позиции в регионе. Plug and Play Expo 2025 привлечет внимание международных игроков, готовых инвестировать в быстрорастущий рынок. Для участников это шанс стать частью исторического момента, когда Узбекистан уверенно выходит на мировую арену.
Партнеры-учредители
IT Park при Министерстве развития информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан: предоставляет инфраструктуру для стартапов, включая свободную экономическую зону для IT-компаний.
Министерство цифровых технологий Узбекистана разрабатывает и внедряет программы по развитию национальной ИКТ-системы, модернизации телеком-инфраструктуры и привлечению иностранных инвестиций.
О Plug and Play Uzbekistan
Plug and Play открыл офис в Узбекистане в 2023 году совместно с Министерством цифровых технологий и IT PARK Uzbekistan. Платформа объединяет местных и международных игроков, создавая новые возможности для бизнеса и поддерживая рост стартап-экосистемы. Международные стартапы получают выход на рынок Центральной Азии, а узбекские — доступ к ресурсам, наставникам и глобальным возможностям.
Подробнее на сайте: https://www.plugandplaytechcenter.com/locations/uzbekistan
Для медиа-запросов и дополнительной информации о Plug and Play Expo 2025, пожалуйста, свяжитесь с руководителем программы — Азизой Артыкходжаевой: