Digital Startup Awards: Markaziy Osiyo, Kavkaz va Mo‘g‘ulistonlik hamkorlar bilan davra suhbati
Digital Startup Awards 2025 dasturi doirasida IT Park Uzbekistan Markaziy Osiyo, Kavkaz va Mo‘g‘uliston mamlakatlarining asosiy milliy startap ekotizimlarini ifodalovchi xususiy va davlat hamkorlari ishtirokida davra suhbati o‘tkazdi.
Uchrashuv mintaqaviy hamkorlikni yanada mustahkamlash, transchegaraviy hamkorlikni kengaytirish va startaplarning xalqaro bozorlarga chiqishi uchun yangi imkoniyatlar yaratishga qaratilgan. Muhokama qilingan tashabbuslar O‘zbekiston Respublikasi Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan belgilab berilgan yondashuvlar doirasida, jumladan, mintaqa mamlakatlari o‘rtasidagi muloqot hamda ishonchni mustahkamlash borasida izchil ilgari surilayotgan mintaqaviy hamkorlik va amaliy sheriklikning umumiy yo‘nalishini aks ettiradi.
Davra suhbati davomida Digital Startup Awards 2025 dasturini amalga oshirish yakunlari sarhisob qilindi, dasturni yanada rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi, shuningdek, Astana Hub bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan Central Asian Innovation Hubs tashabbusi taqdim etildi. Startaplar va texnologik tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash sohasida mintaqaviy va xalqaro hamkorlar bilan hamkorlikning yangi formatlariga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar Digital Startup Awards dasturi doirasida startap ekotizimini yanada rivojlantirish va mintaqa mamlakatlari ekotizimlari o‘rtasidagi muvofiqlashtirishni kuchaytirishga qaratilgan o‘zaro anglashuv memorandumini (MoU) imzoladilar.

Digital Startup Awards: круглый стол с партнёрами из Центральной Азии, Кавказа и Монголии
В рамках программы Digital Startup Awards 2025 IT Park Uzbekistan провёл круглый стол с участием частных и государственных партнёров из стран Центральной Азии, Кавказа и Монголии, представляющих ключевые национальные стартап-экосистемы.
Встреча была направлена на углубление регионального сотрудничества, расширение трансграничного взаимодействия и создание новых возможностей для выхода стартапов на международные рынки. Обсуждённые инициативы отражают общий вектор регионального взаимодействия и практического партнёрства, последовательно продвигаемый Республикой Узбекистан в рамках подходов, обозначенных Президентом Шавкатом Мирзиёевым, в том числе в части укрепления диалога и доверия между странами региона.
В ходе круглого стола были подведены итоги реализации Digital Startup Awards 2025, обсуждены перспективы дальнейшего развития программы, а также представлена инициатива Central Asian Innovation Hubs, реализуемая совместно с Astana Hub. Отдельное внимание было уделено новым форматам сотрудничества с региональными и международными партнёрами в сфере поддержки стартапов и технологического предпринимательства.
По итогам встречи стороны подписали Меморандум о взаимопонимании (MoU), направленный на дальнейшее развитие стартап-экосистемы в рамках программы Digital Startup Awards и усиление координации между экосистемами стран региона.