Digital Startup Awards: Markaziy Osiyo, Kavkaz va Mo‘g‘ulistonlik hamkorlar bilan davra suhbati
Digital Startup Awards 2025 dasturi doirasida IT Park Uzbekistan Markaziy Osiyo, Kavkaz va Mo‘g‘uliston mamlakatlarining asosiy milliy startap ekotizimlarini ifodalovchi xususiy va davlat hamkorlari ishtirokida davra suhbati o‘tkazdi.
Uchrashuv mintaqaviy hamkorlikni yanada mustahkamlash, transchegaraviy hamkorlikni kengaytirish va startaplarning xalqaro bozorlarga chiqishi uchun yangi imkoniyatlar yaratishga qaratilgan. Muhokama qilingan tashabbuslar O‘zbekiston Respublikasi Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan belgilab berilgan yondashuvlar doirasida, jumladan, mintaqa mamlakatlari o‘rtasidagi muloqot hamda ishonchni mustahkamlash borasida izchil ilgari surilayotgan mintaqaviy hamkorlik va amaliy sheriklikning umumiy yo‘nalishini aks ettiradi.
Davra suhbati davomida Digital Startup Awards 2025 dasturini amalga oshirish yakunlari sarhisob qilindi, dasturni yanada rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi, shuningdek, Astana Hub bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan Central Asian Innovation Hubs tashabbusi taqdim etildi. Startaplar va texnologik tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash sohasida mintaqaviy va xalqaro hamkorlar bilan hamkorlikning yangi formatlariga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar Digital Startup Awards dasturi doirasida startap ekotizimini yanada rivojlantirish va mintaqa mamlakatlari ekotizimlari o‘rtasidagi muvofiqlashtirishni kuchaytirishga qaratilgan o‘zaro anglashuv memorandumini (MoU) imzoladilar.

Digital Startup Awards: round table with partners from Central Asia, the Caucasus, and Mongolia
As part of the Digital Startup Awards 2025 program, IT Park Uzbekistan held a round table with private and public partners from Central Asia, the Caucasus, and Mongolia, representing key national startup ecosystems.
The meeting was aimed at deepening regional cooperation, expanding cross-border interaction, and creating new opportunities for startups to enter international markets. The initiatives discussed reflect the general direction of regional cooperation and practical partnership consistently promoted by the Republic of Uzbekistan within the framework of the approaches outlined by President Shavkat Mirziyoyev, including strengthening dialogue and trust between countries in the region. The meeting was devoted to deepening regional cooperation, developing cross-border interaction, and creating new opportunities for startups to enter international markets. The participants noted that the initiatives discussed are in line with the course of strengthening regional dialogue, mutual trust, and practical partnership between the countries of Central Eurasia.
During the round table, the results of the Digital Startup Awards 2025 were summarized, the prospects for further development of the program were discussed, and the Central Asian Innovation Hubs initiative, implemented jointly with Astana Hub, was presented. Special attention was paid to new formats of cooperation with regional and international partners in the field of startup support and technological entrepreneurship.
Following the meeting, the parties signed a Memorandum of Understanding (MoU) aimed at further developing the startup ecosystem within the framework of the Digital Startup Awards program and strengthening coordination between the ecosystems of the countries in the region.