“IT Park Ventures” direktori Azamat Karamatov boshchiligidagi delegatsiya hamda IT Park Uzbekistan vakillari startaplar, investorlar va venchur fondlari uchun mintaqadagi asosiy tadbirlardan biri bo‘lgan “Take Off Istanbul” xalqaro texnologik forumida ishtirok etdi.
Forum doirasida “IT Park Ventures” va “GB Ventures” o‘rtasida venchur investitsiyalari sohasida hamkorlikni rivojlantirish hamda texnologik startaplarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan hamkorlik memorandumi imzolandi.
_qGA8Kgo.jpg)
Shuningdek, delegatsiya vakillari “Take Off Istanbul” startap-pitching sessiyalarida qatnashdilar. Mazkur sessiyalar davomida xalqaro jamoalarning loyihalari ko‘rib chiqildi, investorlar bilan dastlabki muzokaralar o‘tkazildi hamda ekotizimning bir qator ishtirokchilari bilan keyingi aloqalarni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Forumning ishchi dasturi doirasida xalqaro investitsiya va texnologik tashkilotlar vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazildi, jumladan:
• QeWem
• Eleven Ventures
• Amazon Web Services
• Pragmatech Venture
• NBS Ventures
• Roselake Ventures
• ACT Venture Partners
Uchrashuvlar tanishuv va netvorking xarakteriga ega bo‘lib, o‘zaro aloqalarni o‘rnatish va hamkorlikning umumiy yo‘nalishlarini muhokama qilishga qaratildi.
Yopiq va rasmiy formatlardagi ishtirok
Delegatsiya, shuningdek, xalqaro fondlar va “fund-of-funds” vakillari bilan netvorking o‘tkazilgan “Domino Global Synch Party” yopiq investorlar tadbirida ishtirok etdi.
Bundan tashqari, “IT Park Ventures” direktori forumning rasmiy dasturi doirasida Turkiya sanoat va texnologiyalar vaziri Mehmet Fatih Kajir bilan o‘tkazilgan davra suhbatida qatnashdi.
Ta’kidlash joizki, “Take Off Istanbul” forumida O‘zbekiston tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish agentligi hamda mamlakatning yetakchi venchur tuzilmalari — “Yoshlar Ventures”, “UzVC” va “United Ventures” vakillari ham ishtirok etdi. Davlat institutlari va venchur fondlarining birgalikdagi ishtiroki O‘zbekiston ekotizimini kompleks tarzda namoyon etish hamda mamlakatning xalqaro maydonda faol rivojlanayotgan texnologik va investitsiyaviy hab sifatidagi mavqeini mustahkamlashga xizmat qildi.

Делегация делегация во главе с директором IT Park Ventures - Азаматом Караматовым и представителями IT Park Uzbekistan приняла участие в международном технологическом форуме Take Off Istanbul, одном из ключевых событий региона для стартапов, инвесторов и венчурных фондов.
В рамках форума IT Park Ventures подписали меморандум о сотрудничестве с GB Ventures представленным Надой Шахин - управляющим директором фонда, направленный на развитие взаимодействия в сфере венчурных инвестиций, совместного инвестирования и поддержки технологических стартапов.
_QiP8Ca0.jpg)
Также представители делегации приняли участие в стартап-питчинг сессиях Take Off Istanbul, в ходе которых были рассмотрены проекты международных команд, проведены первичные обсуждения с инвесторами и достигнуты договоренности о последующих контактах с рядом участников экосистемы.
В рамках деловой программы форума были проведены рабочие встречи с представителями международных инвестиционных и технологических организаций, включая:
• QeWem
• Eleven Ventures
• Amazon Web Services
• Pragmatech Venture
• NBS Ventures
• Roselake Ventures
• ACT Venture Partners
Встречи носили ознакомительный и нетворкинговый характер и были направлены на установление контактов и обсуждение общих направлений взаимодействия без раскрытия деталей планов.
Участие в закрытых и официальных форматах
Делегация также приняла участие в закрытом инвесторском мероприятии Domino Global Synch Event, где состоялся нетворкинг с международными фондами и представителями fund-of-funds.
Кроме того, директор IT Park Ventures принял участие в круглом столе с Мехмет Фатих Каджыр, министром промышленности и технологий Турции, в рамках официальной программы форума.
Также стоит отметить, что в форуме Take Off Istanbul со стороны Узбекистана приняли участие представители Агентство по инновациям Республики Узбекистан, а также ведущих венчурных структур страны — Yoshlar Ventures, UzVC и United Ventures.
Совместное участие государственных институтов и венчурных фондов позволило представить экосистему Узбекистана комплексно и усилить позиционирование страны как активно развивающегося технологического и инвестиционного хаба на международной арене.