Startup Awards” dasturining grand final bosqichini o‘tkazdi. Ushbu tashabbus
Dastur yuqori salohiyatga ega loyihalarni aniqlash, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash va mintaqaviy startap ekotizimida innovatsiyalarni rag‘batlantirishni maqsad qilgan. Tanlovda Armaniston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Ozarbayjon, Gruziya, Turkmaniston va Mongoliyadan startap-loyihalar ishtirok etdi. O‘zbekiston startaplari esa Best Startup Project yo‘nalishida qatnashdi.
2025-yilda dastur Markaziy Osiyo, Kavkaz va Mongoliyada faoliyat yuritayotgan startup asoschilari hamda texnologik jamoalar orasida katta qiziqish uyg‘otdi. Unga jami 1 025 ta ariza kelib tushdi, shundan: 397 tasi Best Startup Project, 268 tasi Incubation, 360 tasi Acceleration treklariga to‘g‘ri keldi.
Tanlov 2025-yil 1-iyulda e’lon qilindi va arizalar 10-sentabrgacha qabul qilindi. Incubation va Acceleration yo‘nalishlarida jamoalar saralash va suhbatlardan o‘tdi, shundan so‘ng xalqaro ekspertlar va mentorlar bilan ishlash, treninglar, intensiv seminarlar hamda texnologik jamoalar, korporatsiyalar va venchur fondlar bilan networking imkoniyatlariga ega bo‘ldi. Best Startup Project trekida tanlov ishtirokchi mamlakatlarda o‘tkazilgan oflayn yarim finallar orqali amalga oshirildi.
Dastur final bosqichida uchala trek bo‘yicha quyidagi loyihalar taqdim etildi:
- 29 ta startap Incubation va Acceleration dasturlarini muvaffaqiyatli yakunladi;
- 22 ta startap Best Startup Project yo‘nalishida finalga chiqdi.
Tanlov bosqichlari haqida umumiy ma’lumot
Incubation treki
Saralash va trek menejerlari bilan suhbatlardan so‘ng 30 ta startap tanlab olindi. Dastur 10 hafta davomida onlayn formatda o‘tkazildi va yakunda 15 ta startap uni muvaffaqiyatli tugatdi. Ushbu jamoalarning har biri IT Park Ventures tomonidan 10 000 AQSH dollari miqdorida SAFE investitsiya oldi. Finalchilar 12-dekabr kuni Toshkentda bo‘lib o‘tgan Demo Day tadbirida o‘z loyihalarini taqdim etdi.
Ushbu 15 jamoa AI, HR Tech, EdTech, MedTech, LogTech va GreenTech bo‘yicha yechimlar ishlab chiqmoqda. Ular orasida AI-rekruterlar, ta’lim sifati va sog‘liqni monitoring qilish platformalari, barqaror iste’mol yechimlari, logistika xizmatlari va kichik biznes uchun vositalar mavjud.
Ishtirok etgan startaplar:
- Flyhunt.AI — Qozog‘iston
- Lingozy — Ozarbayjon
- Snack Pack — Ozarbayjon
- Wedrive — Gruziya
- Opportunities Nearby — Turkmaniston
- PawPrint — Qozog‘iston
- qMed — Qozog‘iston
- ComBoards — Qozog‘iston
- Hinlen — Turkmaniston
- TrackSage — Qozog‘iston
- Intelligent Mobility MS — Qozog‘iston
- Matero (Unveil) — Tojikiston
- Okushy — Qozog‘iston
- AppGrade — Qozog‘iston
- Zootel — Turkmaniston
Inkubatsiya dasturi ijtimoiy ahamiyatga ega va ekologik barqaror mahsulotlar ishlab chiqayotgan texnologik jamoalar uchun muhim boshlang‘ich nuqtaga aylandi.
Acceleration
14 ta startap Acceleration dasturini muvaffaqiyatli yakunladi. Investitsiyalar dastur davomida erishilgan sifatli natijalarga qarab ajratildi va startaplar IT Park Ventures tomonidan 50 000 AQSH dollarigacha SAFE investitsiyaga ega bo‘ldi.
Ushbu trekda AI, GovTech, B2B SaaS, EdTech, HR Tech va biznes jarayonlarini avtomatlashtirish yo‘nalishidagi loyihalar ishtirok etdi. Ular savdoni raqamlashtirish, sotuvlarni optimallashtirish, mijozlar bilan ishlash, hujjatlar aylanishi, logistika va ma’lumotlarni qayta ishlashga qaratilgan yechimlarni taqdim etdi.
Investitsiya olgan startaplar:
- AVM.AI (Qozog‘iston) — $50 000
- Avto-time (Qozog‘iston) — $25 000
- Clario (Qozog‘iston) — $50 000
- Epsilon3.ai (Tojikiston) — $25 000
- Layf (Armaniston) — $50 000
- Moon AI (Qozog‘iston) — $50 000
- Oneplace.HR (Mongoliya) — $50 000
- Porte Tech (Qozog‘iston) — $50 000
- Recepta (Ozarbayjon) — $50 000
- Robospark (Qozog‘iston) — $50 000
- Rosta (Qozog‘iston) — $25 000
- Smarthub (Tojikiston) — $50 000
Best Startup Project
Oktyabr–noyabr oylarida 9 ta mamlakatda oflayn yarim final bosqichlari o‘tkazildi. Natijada 22 ta startap finalga yo‘l oldi, jumladan 18 tasi Markaziy Yevroosiyo mamlakatlaridan va 4 tasi O‘zbekistondan.
Ishtirokchilar orasida: Bezen, E-mekdep (Turkmaniston), POS.TJ, Predictory (Tojikiston), Uwish, EGUNE AI (Mongoliya), EMPY, ReEducate, Pixelait (Armaniston), PromConsulting, OptimTrade, MamaSpace (Qirg‘iziston), Cyberpack, Multicode (Qozog‘iston), Telagri, Kings International (Gruziya), Starkid Stories, Tryverse (Ozarbayjon), Uysot, Tezbor, HGT, Fleetroot (O‘zbekiston)
Loyihalar EdTech, FinTech, E-Commerce, GovTech, AI, SaaS, barqaror rivojlanish va kreativ sanoat yo‘nalishlarini qamrab oldi. Ishtirokchilar orasida ta’lim va sog‘liqni saqlashni raqamlashtirishga qaratilgan platformalar, savdo va logistika samaradorligini oshiruvchi vositalar, shuningdek tahliliy va sun’iy intellektga asoslangan yechimlar mavjud edi.
Hakamlar hay’ati Misr, Janubiy Koreya, Ummon, AQSh va Chexiyadan kelgan xalqaro venchur fondlar va akseleratorlar vakillaridan iborat bo‘ldi.
G‘oliblar
1-o‘rin — $40 000 Multicode (Qozog‘iston)
Soha: SaaS
Tavsif: Temiryo‘l vagonlari operatorlari uchun operatsion jarayonlarni optimallashtiruvchi AI-asosidagi B2B SaaS platforma.
Asoschi: Anuar Sarsembinov
2-o‘rin — $25 000 HGT (O‘zbekiston)
Soha: GovTech
Tavsif: Kommunal xizmatlar sohasini raqamlashtirish va xavfsiz, qulay to‘lov tizimini ishlab chiqishga qaratilgan texnologik startap.
Asoschi: Alisher Todjiev
3-o‘rin — $15 000 Telagri (Gruziya)
Soha: FinTech
Tavsif: Fermer xo‘jaliklari ma’lumotlarini moliyaviy ko‘rsatkichlarga aylantirish orqali qishloq xo‘jaligi kreditlari xavfini kamaytiruvchi platforma.
Asoschi: Irakli Chikava
Eng yaxshi ayollar startapi — $10 000 MamaSpace (Qirg‘iziston)
Soha: MedTech
Tavsif: Onalar salomatligi bo‘yicha ekspert yordami va AI asosidagi ishonchli tavsiyalarni taqdim etuvchi platforma.
Asoschi: Gulnaza Khalbambetova
Shuningdek, $10 000 miqdoridagi mukofot jamg‘armasi dastur elchilariga taqdim etildi va startaplari eng yuqori uch o‘rinni egallagan mamlakatlar vakillari o‘rtasida taqsimlandi. Ushbu mukofot ularning startap ekotizimlarini rivojlantirish, jamoalarni qo‘llab-quvvatlash hamda tashabbusni milliy darajada targ‘ib etishdagi hissasi e’tirofi sifatida berildi.
Mukofot mablag‘lari quyidagicha taqsimlandi:
1-o‘rin: $5 000
2-o‘rin: $3 000
3-o‘rin: $2 000
Digital Startup Awards dasturi Markaziy Yevroosiyo mintaqasida birlik va hamjihatlik timsoliga aylandi. U startaplarning kengayib borishi uchun yangi imkoniyatlar yaratib, mamlakatlar o‘rtasidagi mavjud to‘siqlarni kamaytirishga xizmat qildi. Tadbir ekotizimlararo hamkorlikni yanada kuchaytiribgina qolmay, qo‘shma sa’y-harakatlar orqali mintaqada texnologik yetakchilarning yangi avlodini shakllantirish mumkinligini ham namoyon etdi.

Объявлены результаты Digital Startup Awards Grand Finale
Министерство цифровых технологий Республики Узбекистан и IT Park Uzbekistan совместно с IT Park Ventures 12–13 декабря в Ташкенте провели гранд-финал международной программы Digital Startup Awards — одной из крупнейших инициатив Центральной Евразии с общим призовым фондом $1 млн.
Цель программы — выявление проектов с высоким потенциалом, содействие развитию предпринимательства и стимулирование инновационной активности в региональной стартап-экосистеме. К участию были приглашены стартапы из Армении, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Азербайджана, Грузии, Туркменистана и Монголии. Стартапы из Узбекистана приняли участие в направлении Best Startup Project.
В 2025 году программа привлекла высокий интерес основателей и технологических команд из стран Центральной Азии, Кавказа и Монголии. Всего было подано 1025 заявок, в том числе 397 по треку «Лучший стартап-проект» (Best Startup Project), 268 — по треку Incubation и 360 — по треку Acceleration.
Конкурс был объявлен 1 июля 2025 года, приём заявок продолжался до 10 сентября 2025 года. В рамках треков Incubation и Acceleration команды проходили скрининг и интервью, после чего получали доступ к международным экспертам и менторам, обучающим сессиям, интенсивным воркшопам и возможностям для нетворкинга с технологическими командами, корпорациями и венчурными фондами. В направлении Best Startup Project отбор проходил через офлайн полуфиналы, организованные в странах-участницах программы.
В финальной части программы были представлены проекты по всем трём направлениям: — по трекам Incubation и Acceleration прошли успешно программу 29 стартапов, — по треку Best Startup Project — 22 стартапов.
Этапы проведения конкурса
Трек Инкубации
Отобрано 30 стартапов по итогам скрининга и интервью с линейными и ведущими трекерами. Программа прошла в онлайн-формате и длилась 10 недель, по итогам которых 15 стартапов успешно завершили обучение и получили по $10 000 SAFE investment от IT Park Ventures. Финалисты прибыли в Ташкент и выступили на Demo Day 12 декабря.
Эти 15 команд развивают решения на стыке AI, HR Tech, EdTech, MedTech, LogTech и GreenTech. Среди проектов — AI-рекрутеры, платформы для повышения качества обучения и самоконтроля здоровья, решения для устойчивого потребления, сервисы для логистики и инструменты для малого бизнеса.
- Flyhunt.AI — Казахстан
- Lingozy — Азербайджан
- Snack pack — Азербайджан
- Wedrive — Грузия
- Opportunities Nearby — Туркменистан
- PawPrint — Казахстан
- qMed — Казахстан
- ComBoards — Казахстан
- Hinlen — Туркменистан
- TrackSage — Казахстан
- Intelligent Mobility MS — Казахстан
- Matero (Unveil) — Таджикистан
- Okushy — Казахстан
- AppGrade — Казахстан
- Zootel — Туркменистан
Инкубационная программа стала отправной точкой для технологических команд, создающих социально значимые и экологичные продукты, способные трансформировать локальные рынки и масштабироваться на региональном уровне.
Трек Акселерации
В акселерационном треке успешно прошли программу 14 стартапов. Инвестиции предоставлялись в зависимости от качественных изменений во время программы, по результатам которых стартапы получили до $50 000 SAFE investment от IT Park Ventures.
В акселерации были представлены команды, предлагающие решения в сферах AI, GovTech, B2B SaaS, EdTech, HR Tech и автоматизации бизнес-процессов. Их разработки охватывали цифровизацию торговли, оптимизацию продаж, клиентскую поддержку, документооборот, логистику, образовательные сервисы и инструменты обработки данных — демонстрируя зрелость технологий региона и готовность команд масштабироваться на международные рынки.
Инвестиции получили следующие проекты:
- AVM.AI, Kazakhstan - $50 000
- Avto-time, Kazakhstan - $25 000
- Clario, Kazakhstan - $50 000
- Epsilon3.ai, Tajikistan - $25 000
- Layf, Armenia - $50 000
- Moon AI, Kazakhstan - $50 000
- Oneplace.HR, Mongolia - $50 000
- Porte Tech, Kazakhstan - $50 000
- Recepta, Azerbaijan - $50 000
- Robospark, Kazakhstan - $50 000
- Rosta, Kazakhstan - $25 000
- Smarthub, Tajikistan - $50 000
Best Startup Project. В октябре–ноябре прошли офлайн полуфиналы в 9 странах. В финал вышли 22 стартапа, из них 18 — из стран Центральной Евразии и 4 — из Узбекистана.
Представлены следующие стартапы: Bezen, E-mekdep (Туркменистан); POS.TJ, Predictory (Таджикистан); Uwish, EGUNE AI (Монголия); EMPY, ReEducate, Pixelait (Армения); PromConsulting, OptimTrade, MamaSpace (Кыргызстан); Cyberpack, Multicode (Казахстан); Telagri, Kings International (Грузия); Starkid Stories, Tryverse (Азербайджан); Uysot, Tezbor, HGT и Fleetroot (Узбекистан).
В треке были представлены решения в сферах EdTech, FinTech, E-Commerce, GovTech, AI, SaaS, а также проекты в области устойчивого развития и творческих индустрий. Среди участников — платформы для цифровизации образования и здравоохранения, сервисы повышения эффективности торговли и логистики, инструменты аналитики и искусственного интеллекта.
В состав жюри вошли представители международных венчурных фондов и акселераторов из Египта, Кореи, Омана, США и Чехии.
Призовые места:
1 место — $40 000 — Multicode (Казахстан)
Сфера: SaaS
Описание: B2B SaaS-платформа на базе искусственного интеллекта для операторов грузовых вагонов, направленная на оптимизацию операционных процессов.
Основатель - Ануар Сарсембинов
2 место — $25 000 — HGT (Узбекистан)
Сфера: GovTech
Описание: Технологический стартап, ориентированный на цифровизацию коммунального сектора и разработку безопасной и удобной системы оплаты услуг.
Основатель - Алишер Тоджиев
3 место — $15 000 — Telagri (Грузия)
Сфера: FinTech
Описание: Платформа, снижающая риски в сельскохозяйственном кредитовании за счёт трансформации данных фермерских хозяйств в финансовые показатели, помогая банкам управлять рисками, а фермерам — повышать производительность.
Основатель - Иракли Чикава
Лучший женский стартап — $10 000 — MamaSpace (Кыргызстан)
Сфера: MedTech
Описание: Платформа с поддержкой искусственного интеллекта и экспертов в области охраны здоровья матери, предоставляющая достоверные рекомендации для матерей
Основатель - Гулназа Халмамбетова
Кроме того, в рамках Digital Startup Awards был разыгран призовой фонд в размере $10 000 для амбассадоров программы, который был распределён между представителями тех стран, чьи стартапы заняли первые три призовых места. Эта награда стала знаком признания их вклада в развитие стартап-экосистем, поддержку команд и продвижение инициативы на национальном уровне.
Денежные призы распределились следующим образом:
1-е место — $5 000,
2-е место — $3 000,
3-е место — $2 000.
Программа Digital Startup Awards стала настоящим символом единства Центральноевразийского региона, открыв новые возможности для масштабирования стартапов и способствуя стиранию границ между странами. Это событие не только укрепило сотрудничество между экосистемами, но и показало, что совместные усилия способны формировать новое поколение технологических лидеров региона.